"Мы – оптимисты". НR-директор L'Oréal Украина о вызовах пандемии и поддержке команды
2020-й став роком трансформацій та адаптації до нових реалій життя для бізнесу по всьому світу. Нові виклики для компаній, зумовлені пандемією коронавірусу, реорганізували роботу більшості підприємств, позбавивши працівників на довгий час міжнародних відряджень та звичного режиму роботи в офісі.
Як представництво глобального б’юті-гіганта компанії L’Oréal в Україні працювало у 2020 році та долучалося до боротьби з пандемією коронавірусу, в інтерв’ю LIGA.net розповіла Тетяна Довжук, HR-директорка L’Oréal Україна.
- Уже минув рік від початку пандемії. Розкажіть про досвід L’Oréal Україна: як адаптувалися до віддаленої роботи, з якими складнощами зіткнулись та як працюєте зараз?
- 2020-й був дуже складним та водночас цікавим для кожного з нас в частині аналізу й оптимізації процесів, управління персоналом і для наших брендів загалом, адже ринок був досить турбулентним.
З іншого боку, ми відчували, як нам усім не вистачало живого спілкування, офлайн-зустрічей, на яких ми завжди обговорювали проєкти, та особистої комунікації для налагодження кооперації. Адже у звичайні часи за кавою в невимушеній обстановці генеруються найкреативніші ідеї.
Спочатку ми, звісно, декілька місяців працювали з дому. З червня – за системою, затвердженою штаб-квартирою, а саме в групах А і Б, які працювали незалежно одна від одної. Можливість відвідувати офіс мали лише 50% працівників на тиждень.
Після послаблення карантину, з лютого 2021-го, ми працюємо за певним затвердженим заздалегідь графіком: в офісі може перебувати не більше 45-50% працівників від загальної кількості з обов’язковим відвідуванням офісу один раз на тиждень, за бажанням – щонайбільше три дні на тиждень.
- Чи перехід на віддалену роботу був стресовим?
- Перехід на віддалену роботу в нашому випадку був не надто стресовим. Ще до початку пандемії працівників мали можливість працювати за гнучким графіком віддалено чотири рази на місяць, були забезпечені необхідною технікою, девайсами та кваліфікованою підтримкою IT-спеціалістів. Також ми інтегрували систему гнучкого навчання онлайн (flex-learning), яке проводилось у MS Teams, як і 100% зустрічей.
Онлайн – наша нова реальність, але й помічаємо, як нині команди раді бачити одна одну в офісі, навіть на відстані та в масці, тож живе спілкування – незамінна річ.
- Тим не менше, дистанційна робота – виклик для команди. Адже відсутність живого спілкування, постійні онлайн-зустрічі, відсутність корпоративів демотивують людей. Як ви долали ці виклики?
- Так, для нас це був виклик переважно з емоційного боку. Проєктний менеджмент, кооперація – основа нашої культури. Ми провели навчальні сесії для менеджерів і якнайбільше сприяли адаптації до роботи у віддаленому режимі. Постійно були на зв’язку з працівниками, інформували про будь-які новини від головного офісу в Парижі, про зміни у законодавстві та миттєво ухвалювали рішення. Такий виклик ще більше об’єднав нас, і разом ми подолали цей складний час як злагоджена команда справжніх однодумців.
- Які основні бар'єри роботи в новому форматі ви виявили?
- Щороку ми проводимо анонімне опитування серед працівників. За його результатами у 2020 році ми отримали позитивний фідбек щодо підтримки з боку роботодавця в період дистанційної роботи та в цілому про роботу поза офісом. Здебільшого суттєвих бар’єрів не було виявлено, навпаки, люди більше часу приділяли саморозвитку, сім’ї, хобі тощо.
Ми розуміємо, що у всіх різний спосіб життя. Комусь комфортніше працювати в офісі, а комусь – удома, саме тому ми даємо працівникам право вибору, який вони дуже цінують.
- Багато компаній зараз відмовляються від стаціонарного офісу та повністю переходять в онлайн. Чи не розглядаєте ви такий варіант?
- Ми оптимісти! Сподіваємося, що ситуація покращиться у 2021-му, ми зможемо повернутись до активного соціального життя. До того ж, наприкінці цього року на нас чекає новий офісний простір. Ми будемо раді повноцінно повернутися в офіс, але, безумовно, збережемо систему гнучкого графіка роботи та можливість працювати віддалено.
- Чи довелося вам оптимізувати штат?
- Ні, оптимізації штату не було. Працівники – наш пріоритет, усі позиції були збережені. Ми продовжували проводити співбесіди онлайн і наймали нових працівників, адже усі бізнес-процеси досить швидко відновилися, наші бренди запускали нові косметичні продукти, активно розвивалась електронна комерція, більшість заходів перейшли в онлайн-формат.
- Багато компаній зменшували на період карантину зарплати працівникам. Чи були зміни в L’Oréal?
Щодо питання заробітних плат – вони також були збережені та переглянуті в сторону підвищення з січня 2021 року. Також були збережені й додаткові виплати, такі як компенсація обідів, комерційні бонуси тощо. Ми продовжили нашу традицію коротких п’ятниць: узимку ми працюємо до 16:00, влітку – до 15:00, а в останню п’ятницю місяця – до 14:00.
- Пандемія вимагає реальнішого ніж зазвичай контролю за станом здоров'я працівників. Чи сприяє цьому компанія?
- Ще на початку березня ми організували базове безкоштовне обстеження здоров’я на додачу до медичного страхування та страхування життя. Забезпечили кожного санітайзерами, масками, вітамінами та приємними подарунками від наших брендів – брендованими масками, продуктами для догляду за шкірою рук, обличчя та волосся.
Також ми переглянули договір медичного страхування і додали до нього покриття витрат у разі виявлення COVID-19 з 2021 року з можливістю отримати невідкладну медичну допомогу, консультацію лікаря, діагностику захворювання та медикаментозне забезпечення.
- У міжнародних компаніях відрядження – частина роботи. Виставки, тренінги у різних містах світу зазвичай допомагають не втрачати натхнення. Як в компанії компенсують відсутність відряджень, чи не вигорають працівники у період закритих кордонів?
- Згідно з правилами Групи L'Oréal, які поширюються на всі її філіали, заборона на бізнес-поїздки за кордон діє до 30 травня 2021 року. Звісно, всі відрядження та міжнародні тренінги , які ми практикували багато років, були скасовані та переведені в онлайн-формат. Але є й хороші новини! Це значно скорочує викиди СО2. Навіть більше: ще до початку пандемії HR-саміт, щорічна зустріч колег з відділу кадрів з усього світу, проводився онлайн. І ми плануємо рухатись у цьому напрямі й надалі. Впевнена, більшість компаній переглянуть свій підхід до відряджень за кордон. І як ми стільки часу проводили в літаках?
Щодо відряджень у межах України – все залежало від зон, які щотижня відстежуються. У межах жовтої зони відрядження по Україні не забороняються. Здебільшого це стосується працівників комерційної команди, які були забезпечені засобами індивідуального захисту.
- Чи не відмовилися від програм стажування для студентів і нових працівників у 2020 році?
- Ні, процес рекрутингу персоналу продовжувався, в тому числі й на позиції стажерів за різними функціями: у відділ маркетингу, фінансів та комерційний відділ. Крім того, ми проводимо щороку інноваційну бізнес-гру для студентів – Brandstorm 2021, міжнародні фіналісті якої реалізовуватимуть свою бізнес-ідею у Station F – найбільшому стартап-кампусі у світі, відкритому в червні 2017 року в центрі Парижа. Реєстрація триває до 27 березня, тож очікуємо на ідеї студентів з усієї України.
- У період пандемії соціально відповідальний бізнес долучився до боротьби з коронавірусом і підтримував найбільш незахищені верстви населення. Які заходи були вжиті L’Oréal Україна?
- У квітні 2020 року L’Oréal Україна долучилася до глобального плану Солідарності Групи L’Oréal, спрямованого на підтримку місцевої спільноти в умовах стрімкого поширення коронавірусу COVID-19.
За 2020 рік L’Oréal Україна безкоштовно передала понад 250 000 продуктів, у тому числі спиртових гелів для санітарної обробки рук, у лікарні, аптеки, продовольчі мережі, школи, наукові інститути, шелтери для жінок, які постраждали від домашнього насильства, та будинки для людей похилого віку.
Це було нелегким завданням, адже санітайзери від брендів L'Oréal Paris, La Roche-Posay і Garnier не були раніше присутні на ринку України. За короткий проміжок часу Група реорганізувала роботу заводів, були отримані всі необхідні документи згідно з законодавством України для того, щоб здійснити доставку санітарних гелів, завдяки залученню благодійних партнерів, а саме благодійного фонду SPUNBOND і Міжнародного благодійного фонду "Давай допоможемо". А Нова Пошта надала нам велику кількість безкоштовних доставок в рамках програми Гуманітарна Пошта України, що дозволило нам забезпечити спиртовими гелями ще більше лікарень та допомогти ще більшій кількості людей.
Солідарність працівників – невід’ємна частина корпоративної соціальної відповідальності, особливо в часи соціального дистанціювання. Тож у рамках Дня соціальної відповідальності – Citizen Day, який проходив у 2020 році онлайн, завдяки спільним зусиллям з працівниками компанія зробила пожертву благодійному фонду "Таблеточки" на 250 000 грн для забезпечення ліками онкохворих дітей. І не зупиняємося на цьому!