Легализовать нельзя запретить. Как бороться с янтарной мафией
Чотири роки тому про бурштинокопачів говорила вся країна, а президент навіть обіцяв вирішити проблему за два тижні. Поступово світлини "місячних пейзажів" замість волинських лісів зникли з сюжетів національних медіа. Але не зникли на Поліссі – бурштин і досі нелегально вивозять до Польщі і Китаю.
Центр економічної стратегії дослідив, скільки загалом втрачає держава від відсутності правовладдя і належного врядування і з’ясував, що у сфері видобутку бурштину проблема полягає не стільки у прямих втратах бюджету (за нашими розрахунками вони складуть 2,6 млн дол. на рік), скільки у криміналізації галузі, величезному екологічному і соціальному ефекті нелегального копання, що складно оцінити у грошовому вимірі.
Чому бурштин?
В Європі найбільші поклади бурштину розташовані в Росії, Україні, Польщі та країнах Балтії. Найбільший ринок збуту – Китай. Український бурштин має нижчу вартість видобутку (через меншу глибину залягання) і вищу якість (містить більшу частку янтарної кислоти). В Україні близько 90% родовищ бурштину містяться під лісовими насадженнями, яким загрожує знищення від копання.