Дождется ли Украина своего "промышленного безвиза"?
У 2017 році між Євросоюзом та Україною запрацював безвізовий режим - для поїздок у Європу достатньо закордонного паспорту. Тепер на свій "безвізовий" режим розраховують виробники промислової продукції. Перші кроки у цьому напрямку Україна вже зробила, але (без)віз і досі там.
Завдяки існуванню зони вільної торгівлі між Україною та ЄС, середній рівень ввізних мит для українських експортерів наближається до нульового. Тож, не імпортні тарифи, а витрати, пов’язані з документальним підтвердженням відповідності українських товарів вимогам ЄС, є головною перешкодою для промислових виробників. Вони змушені проходити додаткову процедуру сертифікації та стикаються з подвійним контролем при перевезенні товарів через кордон.
Цю проблему може вирішити Угода про оцінку відповідності та прийнятність промислової продукції (АСАА), яку неофіційно називають "промисловим безвізом". Після підписання Угоди щодо певного виду продукції, - а між ЄС та Україною мова йде про 27 категорій промислової продукції (це машини, ліфти, будівельні вироби, суднове обладнання, іграшки і т.п.), - цей товар отримує вільний доступ до ринків держав-членів ЄС. Фактично, національна економіка отримує можливість користуватися всіма перевагами інтеграції у внутрішній ринок ЄС без набуття членства в Євросоюзі. Очікується, що угода "полегшить життя" ⅕ частині українського експорту, передусім це стосується продукції машинобудування. А країни ЄС за такими ж правилами зможуть імпортувати свої товари в Україну.