Все кричат о начале апокалипсиса. На каких данных вы сделали такой прогноз?
Щось мені знову хочеться подивитися з точки зору психології на деякі речі.
В поведінковій економіці є поняття overconfidence, зависока самовпененість. В десятках статей вчені показують, що цю напасть мають практично всі. Жодний експерт не здатний стабільно передбачати ані точну дату чи глибину падіння фондового ринку, ані різкі зміни курсів валюти, ані дії національних та наднаціональних регуляторів, ані зміни цін на критичні товари. Тобто в кожному секторі є купа експертів, хто може приблизно передбачити ситуацію на рік наперед за умов стабільного тренду. Але, як тільки приходить будь-який шок, передбачення, навіть на наступний місяць, починають дуже відрізнятися між людьми.
Хтось, як Нуріель Рубіні, попадає влучно, і стає "людиною, яка точно передбачила падіння Леман Бразерз, і взагалі кризу 2008 року". А більшість все ж таки належить до категорії "економісти точно передбачили дев'ять з п'яти останніх криз".
Тому головний висновок - точно і стабільно передбачати складні соціально-економічні ефекти ми не вміємо, в силу нераціональності, резистентності, небажання втрачати і, як наслідок, здатності до ризикової поведінки в моменти кризи.
А тепер хочеться сказати про відчуття апокаліпсісу.
Якщо подивитися на чисельні прогнози, то ми чуємо щось таке: економіка розвалиться, долар по 50, малий бізнес закриється, Росія нападе, Арсена Авакова на царство, створиться тоталітарна держава, карантин не закінчиться за два тижні, загроза не піде ще кілька років, вакцину не зможуть запустити у виробництво ще рік, швидко закінчаться лікарі, ліжка, апарати вентиляції легенів, кисень, спирт, маски, мило, гречка і презервативи. Смертність від вірусу 0,1%, 1%, 5%, 7%, 14%, 20% (у нашій країні з нашим рівнем медицини). Тисяча людей загине, або 10 000, або матимемо 200 000 трупів, півмільйона трупів, трупи в квартирах, з яких їх ніхто не вивозить, бо всі водії швидких також захворіли. Чума, смерть, преісподняя.
На це питання дуже просте: на яких даних було зроблено ці прогнози?
З курсу статистики відомо, що точність прогнозів найточніша біля середнього вибірки, але за малої кількості спостережень навіть в центрі вибріки інтервал може бути безмежно (і відтого безглуздо) широкий. На разі немає чіткої статистики щодо кількості заражених, захворівших, вмерших і одужавших. Просто немає розуміння, скільки людей справді підчепили заразу, і хід цього природнього експерименту ще не закінчений. Екстраполяція не будується по 10 точках ще на 50. І навіть на 100 точках ще на 50 не будується.
Економічні системі більш резистентні, бо коли починається вихід з точки рівноваги, починають працювати сили, які не стримати жодним карантином.
Якщо немає можливості працювати легально, починаєтсья нелегальний рух. Торгівля, транспорт, ринки їжі, розваг, і аж до медичних послуг.
Система дуже складна, її можна спробувати загальмувати, але не можна спинити. Як я сказав, люди не люблять втрачати, і тому вони будуть робити нераціональні речі - широким спектром від бандитизму до добровільних загонів, від спроб скупити дефицитне обладнання до краудфандінгу того ж самого обладнання. Створюються нові ринки ("посиджу з дитиною", "навчу новим навичкам через інтернет", "продам плащ для забезпечення дистанціювання").
Якщо зауважити, що в кожному суспільстві людей підприємницької вдачі від 10 до 15%, для нашої країни це під 4 млн людей з дуже активною позицією.
Я не можу передбачити, що саме буде. Але не буде так, що нічого не буде. Буде складно, буде зміна моделей господарювання, буде, можливо, суцільна зміна і системи охорони здоров'я, і, можливо, сам суспільний договір.
Я набагато більше вірю у якийсь інший шлях, ніж у дуже крайні чисто апокаліптичні сценарії. Бо вони не виглядають достатньо стійкими, а будь-яка система шукає внутрішньої стійкості.