Почему бизнесу выгодно инвестировать в хорошее самочувствие сотрудников
Ні для кого не таємниця, що інвестиції в хороше самопочуття співробітників є складовою ефективності роботи як команди, так і компанії. Піклування про співробітників — це створення комфортних робочих умов, де кожен відчуває важливість своєї роботи, надання можливостей для розвитку, а також впровадження певних заходів для зменшення стресу.
Останнє стало особливо важливим під час віддаленої роботи та мінімізації живого спілкування.
Як же хороше самопочуття співробітників впливає на продуктивність роботи, що треба робити для того, аби збільшити залученість і мотивацію співробітників, та як компанії підтримують співробітників у складні часи.
Стрес та звільнення працівників
Нематеріальні активи компанії, що включають людський капітал та корпоративну культуру, зараз оцінюються в середньому у 52% від ринкової вартості компанії. Адже основою стійкого бізнесу є залученість співробітників та утримання спеціалістів на довгостроковий період. Так, 95% HR-керівників відмічають, що вигорання співробітників впливає на те, чи будуть вони працювати в подальшому, адже утримання співробітників набагато вигідніше, ніж найм нових. Витрати, пов’язані з заміною співробітника, який несподівано звільнився, можуть бути більшими у 2,5 рази, ніж його заробітна платня.
Крім того, в 2017-2018 роках у Великобританії 60% робочих днів, пропущених співробітниками через хворобу, були викликані стресом, депресією або тривогою. Це означає, що в переважній більшості випадків співробітник взяв лікарняний або не прийшов на роботу через емоційні проблеми.
Тому різні компанії світу, для яких є важливою репутація роботодавця, почали впроваджувати заходи для уникнення негативних наслідків поганого самопочуття своїх співробітників. Зокрема, і компанії в Україні:
- консалтингова компанія Deloitte проводить серії практичних медитацій на роботі і виїзні ретрити для співробітників;
- у дослідницькій компанії 4Service перед запусками проектів працюють рефлексивні групи, а також групи особистісного росту;
- компанія Takeda щороку організовує Wellness Day, під час яких запрошені фахівці за різними напрямами (дерматолог, трихолог, офтальмолог) розповідають про певне захворювання, дають корисні поради для підтримання себе у гарній формі, проводять майстер-класи;
- торговельна компанія METRO Cash and Carry навчає своїх лідерів та керівників підтримувати емоційний стан усіх співробітників компанії.
Як покращити самопочуття співробітників
Важливо розуміти, що робота з колективом та їхнім емоційним і фізичним станом — справа не тільки HR-фахівців. Це, в першу чергу, відповідальність кожного менеджера та керівника. Для того, щоб співробітники почувалися краще, недостатньо забезпечити медичне страхування чи страхування життя, тут потрібний комплексний підхід.
Зокрема:
Організуйте систематичне опитування.
Це дозволяє зібрати зворотній зв’язок від співробітників та дізнатися, як вони оцінюють дії компанії, що подобається, чого не вистачає, а що зайве.
Крім того, опитування також дозволяє виміряти різні інші показники, як то рівень задоволеності роботою, залученість, чи готові співробітники рекомендувати компанію знайомим та інше.
Важливо максимально охопити всіх співробітників: від топ-менеджерів до рядових спеціалістів. Це допоможе зрозуміти потреби команди та чи забезпечує їх компанія, а також проаналізувати, як можна покращити ситуацію.
Проводьте обов’язкові регулярні зустрічі менеджера з кожним членом команди, під час яких обговорюється моральний стан співробітника.
Важливо дізнатися, як почуває себе співробітник, чи всім задоволений, наскільки йому комфортно та інше.
Ми в компанії запровадили так звані Quality conversation, зустрічі, під час яких менеджер може з'ясувати потреби колег і зони для поліпшення. Такі зустрічі варто проводити як з кожним співробітником, так і з усім відділом або департаментом.
Залучайте команду з внутрішніх комунікацій, щоб створити план заходів, комунікацій, опитування.
Після цього включіть до бюджету ініціативи, які будуть проводитися. Це дасть більш чітке розуміння, як, за який кошт і коли ці заходи будуть реалізовані.
Приділіть увагу боротьбі зі стресом.
Зокрема, ефективним буде тренінг з подолання стресу та занепокоєння. Також це можуть бути невеликі інформативні інструкції в кризових ситуаціях, як сталося з карантином.
Наприклад, ми розробили поради, як і що робити у випадку перших симптомів захворювання, куди звертатися, як покращити своє самопочуття та зменшити стрес при переході на віддалений формат, як зберегти баланс між роботою та особистим життям та інше.
Крім того, провели серію лекцій про те, як боротися зі стресом, а також працюємо з провайдером, який надає підтримку нашим співробітникам по гарячій лінії у будь-який час та з будь-яких питань, що непокоять: кризова ситуація, фінансові проблеми або непорозуміння у взаємодії з дітьми.
Допоможіть вашим співробітникам проявити емоції — в офісах можна зробити бокси або, так звані, mood boards (дошки настрою), за допомогою яких співробітники могли б виражати своє ставлення до будь-якого питання чи ситуації, або просто демонструвати свій настрій відповідною наклейкою: добре, погано, нейтрально. Це загалом допоможе відслідковувати атмосферу в колективі.
Впроваджуйте рішення на основі зворотного зв’язку.
Наприклад, в нашій компанії під час карантину суттєво збільшилась кількість онлайн-зустрічей, і це дійсно іноді може бути виснажливим, особливо якщо такі зустрічі йдуть одна за одною та складають весь робочий день.
Тому ми на глобальному рівні запровадили так звані Дні без зустрічей, щоб співробітники могли зосередитися на інших завданнях і відпочити від онлайн спілкування. У той же час деякі компанії запровадили таку практику на регулярній основі і зробили всі п’ятниці вільними від зустрічей.
Ну і наостанок, робота вже давно перестала бути просто місцем, де людина просто отримує кошти. Зараз це — місце самореалізації, особистісного та кар’єрного росту, спілкування, знаходження друзів тощо.
Тому для того, щоб людина розкривала свій потенціал, команда працювала злагоджено, а бізнес був конкурентоспроможним, компанії намагаються нарощувати та утримувати людський капітал. Адже співробітники — це найбільша цінність, саме їх причетність та залученість робить бізнес успішним.
З кожним роком ще більше компаній будуть усвідомлювати цінність людей, приділятимуть більше уваги покращенню умов для своїх співробітників, а тому інвестуватимуть в їх здоров’я та хороше самопочуття. Адже я переконана, що такі інвестиції – основа стійкого бізнесу.