Вийшли деталізовані дані Державної служби статистики, згідно яких реальний ВВП України таки зріс на 4,6% в другому кварталі 2019 року порівняно з другим кварталом 2018 року. В порівнянні з попереднім кварталом показник збільшився на 1,6% з урахуванням сезонного фактора. У серпні, коли Держстат опублікував оперативні статистичні дані, ми зібрали думки кращих колумністів LIGA.net про те, що означає зростання економіки майже 5%? Саме час їх перечитати.

В другому кварталі 2019 року українська економіка зросла на 4,6% у річному вимірі, суттєво прискорившись з +2,5%, зафіксованих у першому кварталі, та показавши найкращий результати з кінця 2016 року. Прискорення економічного зростання було очікуваним, але його темпи виявились вищими, ніж оцінки багатьох експертів.  

Хоча детальні дані щодо структури ВВП будуть оприлюднені пізніше, вже зараз зрозуміло, що внутрішнє споживання було одним із головних факторів прискорення економіки. Про це свідчить динаміка роздрібного товарообігу. Хоча роздрібна торгівля займає невелику частку у ВВП, цей сектор швидко реагує на зміну у приватному споживанні, яке відповідає за дві третини ВВП.    

У другому кварталі 2019 року роздрібний товарообіг збільшився на оціночні 13% р/р, прискорившись майже вдвічі порівняно з першим кварталом.

Збільшення споживання відбулося за рахунок двох факторів.

По-перше, зросли доходи населення завдяки індексації пенсій, передвиборчим доплатам до пенсій та різноманітним можливостям підзаробити грошей, які надають передвиборчі перегони.

Другий фактор – суттєве поліпшення споживчих настроїв після результатів президентських виборів.

Протягом квітня-травня Індекс споживчих настроїв підскочив на 18 пунктів та досяг 82 пунктів – найвищого рівня з 2012-2013 років. Цікаво, хоча загалом споживчі настрої повернулись на докризовий рівень, відбулось це за рахунок позитивних очікувань споживачів щодо майбутнього розвитку економіки, в той час, як оцінка власного фінансового стану залишилась набагато нижчою, ніж у 2012-2013 роках. Тим не менш, позитивні очікування щодо майбутнього роблять людей більш упевненими та готовими витрачати більше вже сьогодні.

Незважаючи на оптимістичний показник ВВП у другому кварталі, ще рано розраховувати на майже п’ятивідсоткове зростання за результатами всього року або говорити про те, що Україна стає другою Польщею. 

По-перше, прискорення росту доходів населення частково було викликано тимчасовими факторами, пов’язаними з виборами. При цьому темпи зростання зарплат – найбільшого джерела доходів населення -  поступово сповільнювались.  

По-друге, споживчий попит може стати рушієм довгострокового сталого зростання в тому випадку, якщо він супроводжується розвитком внутрішнього виробництва. Інакше всі додаткові споживчі витрати населення йдуть на імпорт, збільшуючи зовнішньоторговельний дефіцит та, фактично, фінансуючи виробництво в інших країнах.

Для розвитку внутрішнього виробництва необхідні інвестиції. Хоча останніми роками інвестиції в основний капітал стрімко зростали, їхня частка у ВВП залишається низькою: 17% за результатами 2018 року. В роки активного економічного зростання цей показник в Україні коливався в межах 20-27%.  

Крім того, в найближчій перспективі стримувати зростання будуть принаймні декілька негативних факторів: сповільнення європейської економіки, найбільшого торговельного партнера України, та ймовірна втрата частини транзиту газу.

Проте, в найближчі роки Україна має всі шанси вийти на шлях сталого та швидкого економічного зростання, якщо фокусом економічної політики нової влади стане залучення інвестицій, а не стимулювання споживання.

Пріоритетні напрями реформ, які озвучуються представниками влади, додають оптимізму - ліберальна земельна реформа, прозора приватизація, реформа правоохоронних та фіскальних органів, боротьба з корупцією. Якщо ці пріоритети будуть втілені в життя і при цьому будуть збережені основи макроекономічної стабільності, включаючи незалежність НБУ, темпи зростання економіки на 4,6% можуть стати нормою, а не випадковим рекордом.