Содержание:
  1. Дозволяє журналістам виявляти корупцію
    1. Дає бізнесу доступ до держтендерів без протекції
    2. Допомагає громадянам боротися зі зловживаннями чиновників та поборами
    3. Розвиває мале підприємництво
    4. Змушує держкомпанії ставати ефективнішими та заощаджує їм мільярди 

2016 року найбільш корумпована сфера в Україні – державні закупівлі – вийшли з тіні. Запрацювала система Prozorro, і кожен громадянин зміг побачити, що, за скільки і в кого купує держава. 

Prozorro – це гігантський обсяг грошей, угод і даних. Понад 200 тисяч постачальників товарів і послуг мають доступ до 35 тисяч державних замовників. За минулий рік вони уклали 3,5 млн контрактів на 540 млрд грн. А загалом за п’ять років свого існування Prozzoro зекономило державі 190 млрд грн.

Але Prozorro – це не тільки про цифри. Щодня системою користуються сотні тисяч людей: підприємців, державних замовників, громадських активістів, журналістів. 

Ми зібрали кілька історій про те, як конкретні люди змінюють Україну і як їм в цьому допомагає Prozorro. 

Дозволяє журналістам виявляти корупцію

Пять лет Prozorro: как украинцы меняют страну через систему госзакупок. 5 историй

Журналістка Bihus.info Марія Землянська

У 2020 році британське видання The Economist відзначило українську систему закупівель Prozorro як один із трьох найуспішніших у світі кейсів для боротьби з корупцією. І один з найпотужніших українських антикорупційних проєктів Bihus.Info постійно моніторить портал Prozorro, аби сотні тисяч глядачів дізнавалися правду про корупціонерів. 

Так, проєкт "Тисни!" від Bihus.Info зупинив розкрадання державних коштів на 162 млн грн, за заявами юристів проєкту правоохоронні органи відкрили проваджень на  250 млн грн. Причому особливо багато роботи у них з'явилося під час пандемії.  

З весни 2020 року команда "Тисни!" постійно моніторила закупівлі масок, дезінфекторів, ШВЛ та іншого медичного обладнання.

Справа була в тому, що у березні уряд дозволив державним замовникам купувати товари для боротьби з коронавірусом без відкритих торгів. Але змусив все одно звітувати в системі Prozorro про все, що вони купили. А це означало, що всі підозрілі оборудки залишилися видимі для всіх – у тому числі активістів. 

Журналістка Bihus.info Марія Землянська згадує, що в період пандемії у держзакупівлях почалась вакханалія.

Наприклад, у червні минулого року увагу журналістів привернула закупівля апаратів штучної вентиляції легень на 51 млн грн. Купував Центральний шпиталь МВС. Вартість апаратів виявилася надто завищеною порівняно з ринковими цінами, а постачальником стала фірма, зареєстрована лише за три місяці до того. Це стало приводом для журналістського розслідування та початку великого розголосу навколо закупівлі. 

Через новини в медіа (а також офіційні листи активістів і журналістів) шпиталь передумав купувати ці апарати ШВЛ, а гроші повернув у бюджет. 

"Загалом наша команда у 2020 році написала 36 офіційних звернень щодо проблемних закупівель, зупинила п'ять оборудок і ще стосовно двох закупівель замовники знизили ціну договору... Економія для державного бюджету становила 52 млн грн", – розповідає юристка Bihus.Info Ліза Середіна.

Якби не дані з Prozorro, цього не вдалося би зробити. 

Дає бізнесу доступ до держтендерів без протекції

Пять лет Prozorro: как украинцы меняют страну через систему госзакупок. 5 историй

Засновник компанії Drone.ua Валерій Яковенко

Засновник компанії Drone.ua Валерій Яковенко зібрав перший дрон у себе на кухні у 2013 році. Зараз у Drone.ua працюють понад 50 людей, її річний дохід перевищує 150 млн грн. І значна частина бізнесу – продаж дронів саме українським клієнтам. А серед них чимало держустанов: Міністерство внутрішніх справ, Державна служба надзвичайних ситуацій та інші. 

Найбільша поставка, яку робила його компанія для держави, – 50 дронів для Національної поліції.

"Але найбільш незвичний наш проєкт був для Київтеплоенерго: облаштували дрони тепловізорами і досліджували втрати тепломереж", – розповідає Валерій. Цей контракт він також виграв на Prozorro.

Загалом Drone.ua вдалося поставити державі дронів на 100 млн грн. 

Звичайно, компанія Яковенка виграє далеко не кожен тендер. Але до програшів він ставиться філософськи. "Головне, що торги проходять прозоро, все видно одразу. А якщо ти з чимось не згоден, можеш оскаржити в Антимонопольному комітеті", – підсумовує Валерій. 

Допомагає громадянам боротися зі зловживаннями чиновників та поборами

Пять лет Prozorro: как украинцы меняют страну через систему госзакупок. 5 историй

Київський активіст Сергій Пасюта

Київський перекладач та активіст Сергій Пасюта – гроза столичних управлінь освіти та райдержадміністрацій. Його ім'я вже знає ледве не кожен чиновник.

Майже щодня Пасюта заходить на сайт Prozorro і моніторить, які закупівлі оголошує Київ. Ремонт доріг, комп'ютерна техніка для шкіл, громадський транспорт, дефібрилятори для метро і навіть пісок для дитячих садочків. 

Для чого він це все робить? Точно не для розваги.

Багато закупівель він відслідковує і потім перевіряє, як реалізували заявлене на практиці. 

Моніторинг на Prozorro допомагає Пасюті ще в дечому. "У мене дитина ходить в дитячий садочок, – розповідає він. – І з батьків регулярно збивають то 100 грн на пластилін, то 200 грн на пісок на майданчику. Але насправді гроші в столичному бюджеті на все це є!". Головне – змусити чиновників робити свою роботу. 

І Пасюті це вдається – хоча й не завжди швидко. Кілька років поспіль він писав листи на столичні управління освіти, щоб ті включили закупівлю піску для дитячих садочків.

І в якийсь момент чиновники здалися: пісок для майданчиків закупили централізовано. 

"Неймовірно! У садочки району завезли свіжий пісок (його за нормативами треба раз на рік міняти), – написав нещодавно Пасюта у себе в Facebook. – І без жодного мого нагадування, що важливо".

Тож порада Сергія Пасюти батькам: якщо від вас вимагають гроші за щось – перевіряйте на Prozorro, чи була закупівля. 

А якщо немає – пишіть запити в районні управління освіти, бо ви маєте на це право. Ну бо а як інакше змусити чиновників працювати?

 

Розвиває мале підприємництво

Пять лет Prozorro: как украинцы меняют страну через систему госзакупок. 5 историй

Підприємець Віктор Бобер

90% учасників торгів на Prozorro – представники малого бізнесу. Один з них приєднався до держзакупівель зовсім нещодавно.

Віктор Бобер, мешканець села Малий Шпаків на Рівненщині, прийшов в публічні закупівлі навесні 2020-го – майже одразу ж після інституту. "Я за освітою економіст, і ще студентом розглядав різні ніші, де можна розпочати бізнес. Зупинився на торгівлі овочами та фруктами – щось сам вирощую, щось перепродаю", – розповідає 25-річний хлопець. 

Дізнався про систему Prozorro, проаналізував конкурентів і зрозумів, що постачальників овочів у його регіоні небагато. Тож побачив для себе бізнес-можливості.

Хлопець вже досвідчений постачальник для державних та комунальних закладів.

"Подаватися на перший тендер було складно. Звичайно ж, я тоді програв. Але врахував помилки, і вже на другий-третій рази було набагато легше", – розповідає Віктор. За цей рік він подавався 66 разів на тендери в Prozorro, підписав 25 контрактів на 1,5 млн грн.

"Зараз в публічних закупівлях простір для аналізу конкурентів та ділових можливостей просто безмежний. Взагалі я давно в усьому розібрався на Prozorro. Час нарощувати потужності", – ділиться Віктор.

Змушує держкомпанії ставати ефективнішими та заощаджує їм мільярди 

Пять лет Prozorro: как украинцы меняют страну через систему госзакупок. 5 историй

Ексдиректор закупівель Укрпошти Олександр Наход

Колишній директор з закупівель "Укрпошти" Олександр Наход – це вже зірка та легенда у закупівельних колах. За п’ять років йому вдалося перетворити закупівлі Укрпошти з найбільш корупційних у найпрозоріші в Україні. 

"За майже п’ять років ми заощадили понад 1 млрд грн завдяки відкритим тендерам на Prozorro", – каже Наход. 

Усі ці кошти скерували на оновлення Укрпошти: нові авто, комп’ютери, меблі, ремонти, пересувні відділення. 

Звичайно, це не вдалося зробити одразу. "Коли тільки прийшов до Укрпошти, був шокований від обсягу зловживань, – розповідає він. – Медіа та активісти постійно писали про проблеми з технікою, автівками, про закупівлі без конкуренції, де ціни були вдвічі вищими за ринок… Спадок був складний". 

Ясна річ, опору від старожилів було достатньо. Що мотивувало не зупинятися і не опускати руки? "На прикладі реформи Prozorro я зрозумів, що зміни можливі навіть в таких складних сферах, як державні закупівлі", – розповідає Наход.

Але самі собою вони не відбудуться. Потрібна ціль, що захоплює, мотивовані та професійні люди, суспільний запит та прозора система, яка допомогла Укрпошті реалізувати задумане.