Большая миграция. Почему к 2050 году Украина потеряет 20% людей
Рисунок LIGA.net - Евгений Адаменков

Коли почалася українська міграція? Та чому взагалі українці мігрують?

В Україні було декілька масштабних хвиль міграції. Наприклад, із Західної України до Аргентини та Канади перед Першою світовою війною, коли досить гостро стояло питання землі; до Канади після Другої світової війни, коли "тікали" від радянської влади; велика міграція на сході України в обидва боки. А також міграція під час заселення Донбасу чи півдня України російським населенням.

Наразі основні причини міграції пов'язані з ринком праці та соціально-політичною ситуацією в країні. Україна в цьому питанні не відрізняється від інших країн. 

Фахівці яких сфер активніше виїжджають за кордон? Та куди? 

Серед висококваліфікованих працівників - це лікарі, ІТ-фахівці, науковці - фізики, хіміки, біологи. Серед представників робочого класу є великий попит на кухарів. Відповідно до останнього дослідження Міжнародної організації з міграції  (2015 рік) найпопулярніші напрямки міграції - це Польща, Росія, Чехія та Італія. 

Яка кореляція між доходами українців та еміграцією?

Міграція живиться не рівнем доходів у країні, а різницею з іншими країнами. Люди так само виїжджають і з розвинутих країн. Наприклад, чимало британських пенсіонерів переїжджають жити до Іспанії, бо там кращий клімат і дешевше жити на британську пенсію.

Зростання доходів і зарплат не означає скорочення міграції. Іноді доходу недостатньо, аби компенсувати інші показники якості життя.

Міжнародна організація з міграції прогнозує у 2050 році 32,9 млн населення в Україні. Це наш міграційний пік? 

На численність населення в наступні роки буде впливати не стільки міграція, скільки демографічна ситуація в країні. Наразі маємо тенденцію падіння народжуваності та збільшення частки старого населення.

Так, це міграціний пік - наслідок процесів на ринку праці й демографічної ситуації. Військові конфлікти, екологічні катастрофи та глобалізація стимулюють ці піки. Але за визначенням, після піку завжди йде спад.

Як можна скоротити рівень міграції? Який досвід інших країн?

Рекомендую до читання збірник МОМ "Міграція як чинник розвитку країни". В ньому, зокрема, коротко розповідається про приклади Шотландії та Ірландії. Наприклад, на початку 2000-х в Шотландії дуже переживали про загрозу дефіциту робочих місць через трудову міграцію. Тоді вони сфокусувалися на проблемі спаду населення працездатного віку та посиленні ролі діаспори в питаннях підвищення конкурентноздатності шотландських підприємств на світовому ринку. Значну увагу приділили посиленню культурної ідентичності, адже складно скоротити міграцію, коли люди не відчувають свою приналежність до цієї країни.

 Ганна Вахітова, викладачка Київської школи економіки

Информационное партнерство LIGA.net и KSE происходит на безоплатной основе. Если у вас есть идеи о темах будущих эксплейнеров, пишите на [email protected] мы обязательно передадим ваши пожелания нашим партнерам в KSE.