Почему у нас низкие пенсии и что нужно, "чтоб были как в Европе"
Рисунок LIGA.net - Евгений Адаменков

Чому державні пенсії малі?

Для того, щоб це пояснити, треба розуміти, що в нас солідарна пенсійна система.  Це означає, що люди, які зараз працюють та відраховують внески у Пенсійний фонд (ПФ), фінансують пенсіонерів.

Ця схема народилася у 19 столітті, коли дітей було багато, а пенсіонерів – мало. Вона працює як фінансова піраміда — коли велика кількість молодих (основа) фінансує меншу кількість пенсіонерів (верхівку). Зараз це вже не працює.

Чому не працює?

В Україні кількість працюючих 16 млн та кількість пенсіонерів 12 млн майже співпадає. Виходить десь 1,3 працюючих на 1 пенсіонера. А якщо рахувати лише тих працюючих, хто сплачує соціальний внесок (ЄСВ), а це 12 млн, співвідношення падає до 1:1.

При заробітній платі у 10 000 грн людина відраховує в ПФ приблизно 2000 грн. Але на одного пенсіонера припадає менше ніж 2000 грн. Оскільки у нас існують підвищені пенсії для суддів, наукових працівників тощо. А також через бажання платити якнайменше податків, тобто не з усієї зарплати, а виключно з мінімально обов’язкової суми.

Як покращити ситуацію?

Це питання гостро стоїть у багатьох країнах, де мало дітей і населення старіє (збільшується тривалість життя). Зараз країни Європи переходять на індивідуальне пенсійне забезпечення. Тобто кожна людина сама відкладає на свій майбутній пенсійний рахунок.

В Україні цей перехід у чистому вигляді застосувати не можна. Старенькі люди вже не зможуть перейти на цю систему - у них найчастіше немає постійних доходів, з яких могли б робити відрахування. Вони вже пройшли цей етап життя, тому перестануть отримувати гроші зовсім.

А люди, які працюють зараз, нічого не отримають за попередні роки роботи. Бо гроші, які вони відраховували, вже виплачено сучасним пенсіонерам.

Що тоді робити Україні?

Потрібен перехідний період, коли б держава частково фінансувала пенсіонерів. Підтримка сучасних пенсіонерів може відбуватися  непрямо, за рахунок інших податків. Це частково і відбувається зараз, коли дефіцит Пенсійного фонду фінансується з бюджету.

Але люди, які зараз роблять відрахування у ПФ, користуватися державною системою пенсій не зможуть. Їм потрібно працювати і відраховувати собі на індивідуальні пенсії.

Пенсійний вік підвищують усі країни, бо останнім часом тривалість продуктивного життя людей зростає завдяки досягненням науки та медицини. Людина довше залишається продуктивною та може заробляти.

Підвищення пенсійного віку одномоментно збільшує кількість тих, хто сплачує, та зменшує кількість тих, хто отримує. Це дозволяє виплачувати пенсії на якомусь адекватному рівні.

Альтернативою підвищенню пенсійного віку є зростання економіки, підвищення зарплат та детінізація зарплат. Але цей процес дуже складний.

Чому не можна вирівняти усі пенсії?

Це не дасть значного ефекту. Зараз в Україні 12 млн пенсіонерів, з них 400 000 тих, хто отримує спеціальну пенсію – тобто їх 3%. Навіть якщо ми заберемо у привілейованих пенсіонерів все - це відчутно не покращить ситуацію решти пенсіонерів. Замалий вплив.

Чому не можна забрати в багатих і все віддати пенсіонерам?

Це питання "справедливість проти ефективності".  Якщо ми почнемо це робити, наприклад, піднімати податки, то заплатимо за це ще більшою бідністю. Бізнес піде в ще більшу тінь, що зменшить, а не збільшить, податкові надходження, або навіть емігрує.

Коли варто робити перехід від солідарної до накопичувальної пенсійної системи?

Чим раніше – тим краще. Це мало бути зроблено у 2001 році, коли це вже починали робити. Або у 2004-му, коли було прийнято необхідні закони. Але цього не зробили. І як показує час, чим далі — тим стає гірше, бо пенсіонерів більшає, а працюючих меншає. Це веде до ще більшого дисбалансу.

Як би ви реформували систему?

Принципи були озвучені ще у 2004 році - перехід на систему індивідуальних пенсійних накопичень, підняття пенсійного віку. Я б інвестувала у доступність соціальної сфери для пенсіонерів  - це медицина та соціальна підтримка.

Автор -  Ганна Вахітова, професор Kyiv School of Economics (KSE). З експертом розмовляв Валентин Літвінов, студент KSE. 

Информационное партнерство LIGA.net и KSE происходит на безоплатной основе. Если у вас есть идеи о темах будущих эксплейнеров, пишите в комментариях, мы обязательно передадим ваше пожелания нашим партнерам в KSE