Минулого року, мій друг з подивом дізнався, що на ньому висить несплачений штраф за порушення правил дорожнього руху, якого він не вчиняв. Дійшло вже до примусового стягнення. Після написання купи заяв та паперів, вдалося дістати оригінал протоколу, який чомусь дуже швидко вже опинився в архіві. 

Виявилося, що порушення він "вчинив" на авто, якого в нього ніколи не було, в місці, де він ніколи не був, в час, коли він був взагалі в геть іншому місці. Але його персональні дані охайно були записані в протокол геть іншою ручкою. 

Звісно, справу оскаржили та відкотили. Що зробили тим патрульним, які таке вчинили, невідомо. 

Більшість би громадян мовчки сплатили б штраф і пеню, аби тільки не зв'язуватися з держорганами імені кругової поруки.
Але мій друг та його дружина-юрист дійшли до самого кінця і нервів це їм коштувало чималих.

Державні ж органи не вважають власних громадян за людей. Це просто ресурс. І їхні дані - теж. І це все, що вам потрібно знати про діжіталізацію та безпеку персональних даних в нашій країні.

Вони в безпеці - якщо ви при владі. Замість ваших даних в протоколи впишуть дані якогось пересічного громадянина.

І вчорашня історія про зливання даних громадян України в мережу - стандартна історія про неспроможність держави цими даними володіти і розпоряджатися.

Я пропоную завести Каталог. Красивий, кольоровий каталог на глянцевій бумазі, де на кожній сторінці є фотографія громадянина, а далі всі його особисті дані - номери телефонів, адреси, перше кохання, коханки і коханці, майно, чеки з магазину, паспорти і свідоцтва, діпломи, в тому числі про онлайн-освіту, хобі і знак зодіака.

Наповнення каталогу добровільне, але якщо громадянин не встигне надати актуальні дані до 10 числа поточного місяця - починає нараховуватись пеня 5-7-9%.

Якщо громадянин надає додаткові відомості поза обов'язковими для заповнення полями - паролі до пошти чи улюблені консерви кота - надавати знижку з коефіцієнтом 0,888 на транспортування газу.

Саме так би я боровся з цим ганебним явищем зливання електронних баз даних, якими володіти мають виключно державні органи, в ці інтернети.

Я взагалі не розумію, чому ґвалт. Злили. Вчергове. І що?

Кожен притомний громадянин України, розуміючи, де він мешкає, має усвідомлювати, що в момент, коли він підписує папірець про згоду на обробку персональних даних, встановлює додаток від держави, створює персональний кабінет для підписування петицій чи сплати податків, фактично вантажить свої дані, умовно, вантажнику з ринку "Петрівка".

Тільки діжіталізація нині пре з усіх щілин і грузчік більше не потрібен. Треба чат-бот.

А все чому? Тому, що немає жодної відповідальності для жодного державного чиновника, від якого залежить збереження даних.

Тому не маючи прецедентів покарання тих, хто має оберігати наші інтимні секрети за наші ж податки, годі сподіватися, що міністерство цифровізації, навіть при наявності лояльного поки що міністерства внутрішніх справ, зможе щось вдіяти.

Тому каталог - це вихід. Відкритий доступ, все безкоштовно. Доступ за довідкою про місце проживання, яку все одно треба брати до діжіталізованого паспорта.

Тому не забувайте гарно усміхатися на всіх фото, що ви здаєте в держоргани. Хто знає, яким тиражем той каталог видрукують.