Мораторий раздора: какой эффект дал запрет на экспорт леса

В Україні все частіше говорять про потребу захистити вітчизняного виробника. Одним із неоднозначних заходів протекціонізму в Україні став мораторій на експорт лісу, який, за задумом ініціаторів, був покликаний сприяти розвитку деревообробки та виробництву меблів. Експерти Інституту економічних досліджень та політичних консультацій Євген Ангел та Андрій Бутін розбирались який ефект і наслідки від введення мораторію на експорт лісу-кругляку. ( LIGA.net публікує скорочену версію дослідження у п’яти відповіддях на найважливіші запитання).
Історія мораторію
Десятирічну заборону на експорт необроблених лісоматеріалів (лісу-кругляку) парламент ввів ще у квітні 2015 року. Часткова заборона почала діяти з 1 листопада 2015 року, а вже з 1 січня 2017 року обмеження поширилися на всі породи, включаючи сосну.
В липні 2018 року Верховна Рада прийняла законопроект про криміналізацію контрабанди лісу та заборону експорту паливної деревини (дров). Президент ветував його. Депутати врахували його пропозиціъ, у вересні 2018 року Рада прийняла законопроект повторно. Але тепер вже без мораторію на експорт дров. Нові законодавчі положення стали чинними 1 січня цього року.