Безопасный рейс. Как самолет готовится к полету
Фото: Виталий Несенюк

Передпольотна підготовка: навіщо вона потрібна

Щодня, після прибуття літака, а також перед його відльотом, співробітники авіакомпаній, аеропортів, хендлінгових організацій, проводять певну роботу, аби забезпечити політ кожного повітряного судна. Перевірка та підготовка повітряного судна до рейсу - це передпольотна підготовка літака. Вона відбувається на трьох рівнях: у ній задіяні наземна служба, інженери та екіпаж.

Інколи літак потрібно підготувати до польоту після тривалої стоянки в аеропорту. Втім, часто розклад літака влаштований таким чином, що протягом дня він виконує кілька рейсів один за одним, причому після прильоту у Київ, скажімо, з Парижа він може вирушити у Шарм-ель-Шейх, а звідти – до Львова. Такі рейси називаються розворотними: передполітна підготовка такого літака відбувається у час між посадкою і злетом.

Реєстрація, багаж, прибирання, харчування: хто це все робить?

Процес підготовки літака до чергового вильоту – це суворо регламентована послідовність процедур, яка і позначається загальним терміном «хендлінг».

Служби з наземного обслуговування – організації-підрядники, які забезпечують комплекс робіт по догляду за повітряним судном під час його перебування на землі: прийом повітряного судна, його підготовка до вильоту і випуск в політ. У наземному обслуговуванні задіяні диспетчери, оператори заправки, клінінгова і багажна служби, служба авіаційної безпеки, цех бортового харчування тощо.

Процедури підготовки можуть розрізнятися в залежності від того, чи вирушає літак відразу по прильоту у наступний рейс, чи залишиться на землі якийсь час, чи вже після попереднього рейсу стояв певний час і зараз буде готуватися до вильоту.

Після приземлення літак зарулює на місце стоянки, де техніки-інженери разом з екіпажем проводять огляд і відмічають це у бортовому журналі. На певних рейсах салон оглядають співробітники служби авіаційної безпеки (але зазвичай достатньо огляду бортпровідників), а після цього працівники клінінгової компанії прибирають його.

Як відбувається заправлення авіапальним і водою

На пероні тим часом літак заправляють авіаційним пальним. До речі, місткість паливного бака Boeing – більше 20 000 кг. Перед цим літак обов’язково заземляють, щоб уникнути виникнення іскри через електростатичний заряд.

Заземлення літака – електричне з’єднання літака з землею під час стоянки, яке здійснюється шляхом прикріплення до літака металічного тросу, штир на кінці якого втоплюється в землю. Таким чином, троси-антистатики з’єднують літак з точкою заземлення на пероні.

Паралельно відбувається заправка літака водою (приблизно 150 л). Вода на повітряних суднах використовується переважно у санвузлах.

Завантаження харчування та багажу: скількі вміщує Boeing

На Boeing-737 є дві кухні – на носі і в хвості літака. Автоліфт кейтерингу завантажує бортове харчування в обидві кухні, приймають їжу на літак бортпровідники. Харчування потрапляє на борт відразу у візках, які потім бортпровідники розвозять салоном під час польоту. Тим часом багаж завантажується у багажні відсіки, які вміщують більше 8 тон валіз.

У літака технічні проблеми. Як їх знаходять? 

Інженери перевіряють загальний технічний стан літака і роботу всіх його систем (справність основних вузлів літака, рівень необхідних рідин, аварійне обладнання). Вони також враховують записи в журналі технічного стану судна, де після кожного польоту екіпаж записує свої зауваження щодо несправностей або засвідчує їхню відсутність. Якщо у техніків є зауваження, які можна усунути відразу, ремонт проводиться на місці під час огляду.

Інженери діють згідно зі спеціальним чек-листом:

- є перелік так званих "відмов" (MEL – Minimum Equipment List), з якими можна летіти, а лагодити після прильоту на станцію (у терміни, передбачені і дозволені виробником);

- є перелік "відмов", про які вони повідомляють диспетчерів і ухвалюють рішення щодо подальших дій.

Крім того, існують такі технічні "відмови", які можна виявити, коли пасажири вже в літаку. Про такі відхилення систем неможливо дізнатися заздалегідь, поки не будуть виконані певні процедури. Наприклад,  несправність свічок запалювання може бути виявлена лише під час запуску двигунів, а працездатність резервної системи не перевіриш, доки в польоті працює основна система.

Саме інженери вирішують, чи повітряне судно технічно придатне до польоту.

Екіпаж і бортпровідники: хто за що відповідає

Екіпаж перевіряє готовність до запуску двигунів, а також документацію (це оформлений польотний лист, бортова картка ПС, бортовий журнал, схема зв'язку, план польоту, польотна метеорологічна документація, інші документи та довідкові дані, необхідні для успішного виконання польоту). Бортпровідники перевіряють працездатність систем зв’язку, сповіщення, обладнання санвузлів та кухонь тощо.

Підготовка до зльоту: зворотний відлік

Приблизно за 3 години до вильоту від диспетчера екіпажу надсилається поштою електронний бриф-пакет, в якому зазначається:

- погода в аеропортах вильоту і прильоту;

- запасний аеродром (або декілька) на різні випадки (відмова системи світлового обладнання, погіршення погодних умов тощо), дані про порядок відходу на запасні аеродроми і схеми заходу на посадку на них;

- технічний статус літака;

- зміни в умовах польоту тощо.

За 1 годину 15 хвилин до вильоту у спеціальній кімнаті в аеропорту проводиться передпольотний брифінг льотного екіпажу. Його проводить командир екіпажу. На брифінгу обговорюється ешелон (висота) польоту, маршрут, за яким здійснюватиметься рейс, та обмеження на ньому, аналізується погода, робиться статус щодо наявності/відсутності несправностей літака та кількості пального тощо. На брифінгу остаточно підтверджується можливість виконати рейс.

50 хвилин до вильоту. Літак заправляється пальним, екіпаж в літаку, командир повітряного судна і другий пілот проводять перевірку обладнання - кожний на своєму місці відповідно до власного чек-листа. Перевіряється документація.

Як проходить техогляд

Для техогляду перед польотом не завжди потрібен інженер. Достатньо огляду екіпажем, як, наприклад, у випадку, коли літак виконує рейси один за одним протягом дня з тим самим екіпажем. Тим не менше раз на 48 годин обов’язково проводиться більш глибокий технічний огляд інженерним складом.

Програма технічного обслуговування складається на основі документації виробника і затверджується Державною авіаційною службою України.

Час планового технічного огляду може визначатись або за календарем (через два роки після останньої перевірки), або після певної кількості виконаних польотних циклів (зліт-посадка), передбачених виробником, або після певної кількості годин нальоту з моменту останньої перевірки. Залежно від того, який з трьох строків спливає першим, і виконується плановий технічний огляд.

Безпека передусім

Служби, які проводять технічний огляд на повітряному судні, уповноважені на це авторизацією організації з ТО. В разі неякісного виконання ними обов’язків ліцензії можуть бути відібрані не лише у відповідального за техогляд, а й у організації з ТО. Питання безпечної експлуатації літака контролюють інспектори, аудитори тощо.

Регламент ТО – це система подвійного-потрійного контролю: навіть якщо припустити, що хтось забуде щось перевірити, обов’язково буде перевірка на іншому рівні. Все, що повинно бути виконано для забезпечення безпеки польоту, буде зроблено.

Матеріал підготовлено за сприяння авіакомпанії SkyUp Airlines