Зеленский подписал закон. В Украине новые штрафы: до 51 000 грн – за пьяную езду. Что еще?
Фото: depositphotos.com

Що сталося?

Стаття від 17 лютого. Оновлена 14.03.2021

Присоединяйтесь к нам Facebook и принимайте участие в дискуссиях

16 лютого Рада ухвалила в цілому законопроєкт №2695 про посилення відповідальності водіїв за водіння в нетверезому стані та перевищення швидкості. 12 березня він був підписаний президентом Володимиром Зеленським. 

Після першого читання ще в липні 2020 року законопроєкт  викликав гострі дискусії в суспільстві: разом з нормами про посилення відповідальності за п’яне водіння, автори документу хотіли протягнути пункти, які можуть повернути на українські дороги "поліцейське свавілля", застерігали противники №2695. Зокрема, йшлося про зупинки поліцією "для профілактики", огляд машини,  необхідність передавати документи у руки поліцейським та виходити з авто. 

Читайте також: Гаишники в кустах возвращаются? Какие еще сюрпризы водителям подготовили нардепы

Петиція до президента з вимогою "припинити розгляд законопроєкту 2695 як диктаторського та такого, який збільшить рівень поліцейського безчинства та корупції", на початку серпня набрала необхідну кількість голосів. Між читаннями до законопроєкту внесли понад 600 правок, також десятки правок внесли вже під час голосування в цілому. 

Навіщо новий закон?  

У 2020 році на українських дорогах поліція зупинила 129 000 водіїв у стані сп’яніння, тобто, по 300 осіб на день, повідомив заступник міністра внутрішніх справ Антон Геращенко. У ДТП минулоріч загинуло 3550 осіб. За словами Геращенка, новий закон допоможе зменшити смертність на дорогах на 10-15%. 

Також "2695 закриває "дірки" в законодавстві, за допомогою яких тисячі п'яниць уникли відповідальності", каже Геращенко. 

Наприклад, чинні до цього норми радянських часів, які передбачали звільнення від відповідальності у зв’язку із малозначністю чи переданням справи на розгляд трудового колективу. А ще закон збільшив строк розгляду таких справ у суді з трьох місяців до року. До цього справи через п’яне водіння часто закривали через невчасний розгляд, тому деколи їх навмисне затягували. 

Як тепер показувати документи та що буде, якщо їх забути?

Проєкт закону до першого читання пропонував зобов’язати водіїв передавати документи на керування машиною до рук правоохоронців. У часи ДАІ, отримати документи назад було не так просто, водію доводилось "домовлятися", тож пропозиція викликала спротив. 

Чинна редакція передбачає, що потрібно пред’явити документи "таким чином, щоб поліцейський міг прочитати і зафіксувати дані". Тобто, можна тримати їх в своїх руках і віддавати копу в руки права і техпаспорт необов'язково. 

До того ж обов’язковою стала норма, що з автомобіля не можна виходити без дозволу поліцейського, руки водій зобов’язаний тримати на видному місці. Виходити з машини на вимогу поліцейського водій може у разі необхідності, але не зобов’язаний.

Якщо людина сіла за кермо, не маючи прав, або передала кермування авто особі без прав – штраф  3400 грн (було 510 грн). За повторне порушення протягом року "світить" 40 800 гривень з позбавленням прав від 5 до 7 років та навіть оплатним вилученням авто.

З 510 грн до 20 400 грн зріс штраф для людей, які сіли за кермо після позбавлення такого права. У разі повторного порушення впродовж року штраф буде вдвічі вищим, також буде ще одна заборона на право кермувати на 5-7 років з можливим оплатним вилученням авто. 

Якщо ж права просто забуті – штраф складе 425 грн. Але ця норма не буде використовуватися дуже часто, оскільки Рада дозволили використовувати електронні документи – зокрема, прирівнює цифрові водійські документи до їхніх фізичних аналогів.

"Електронні посвідчення водія, техпаспорт, автоцивілка прирівняні до фізичних водійських документів", – повідомив міністр цифрової трансформації Михайло Федоров. Тож тепер усі ці документи можна пред’являти копу прямо зі смартфону в застосунку Дія.

Чи матиме поліція право зупиняти "для профілактики" та оглядати багажник чи бардачок?

Ні. Хоча такі норми були передбачені у початковій версії законопроєкту, але під час голосування на комітеті та в парламенті їх остаточно "знесли". Поліція й надалі не матиме права зупиняти автомобілі та оглядати в них багажники, бардачки чи інші частини без чітких законних підстав зупинки. Згідно 35 статті Закону "Про національну поліцію", зупинку працівниками поліції передбачено лише за наявності конкретних підстав, серед яких зокрема є порушення ПДР.

Та все ж частково правила зупинки поліцією змінилися. Зокрема, оглядати водія на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп’яніння працівники поліції тепер офіційно можуть без жодних свідків (досі обов’язковим було залучати двох свідків). Водночас доказами має бути відеофіксація огляду поліцією. Обов’язок присутності свідків виникає лише, якщо працівник поліції не має відеореєстратора чи іншого технічного засобу відеозапису.

Також дискусійною була норма про пости поліції "в кущах", які фіксуватимуть порушення швидкості. У кінцевому варіанті закону залишилася лише норма про так звані автомобілі-фантоми – які здатні фіксувати порушення на дорогах. Такі авто не мають розпізнавальних знаків, однак відповідні попереджувальні знаки про їхню наявність на тій чи іншій дорозі повинні бути встановлені. 

Що тепер буде за п’яну їзду?

Відповідальність за п’яні ДТП теж посилюється?

За що ще зростають штрафи?

Що змінюється для пішоходів, велосипедистів та мотоциклістів?

Відповідальність за порушення правил дорожнього руху теж зростає. Наприклад, для пішоходів, які переходять дорогу у недозволеному місці, штрафи зросли вп'ятеро – з 51 грн до 255 грн.

За порушення ПДР велосипедистами штраф зріс до 340 грн. За ці самі порушення, вчинені напідпитку – 680 грн, за створення аварійної ситуації – 850 грн.

Відсутність шолома у мотоцикліста – штраф 510 грн.