Зачем Ярославскому Мотор Сич, о чем договорились с китайцами, кто против. Ответы DСН
Минулого тижня фінансово-промислова група DCH, яка належить українському бізнесмену Олександру Ярославському, та дочірня компанія Skyrizon (власниками якої через офшорну компанію з Британських Віргінських островів є громадяни Китаю) несподівано заявили, що домовилися про співпрацю щодо спільного розвитку української компанії Мотор Січ. Партнери подали до Антимонопольного комітету України (АМКУ) заяву на отримання дозволу на набуття спільного контролю над АТ “Мотор Січ”.
Це могла би бути красива історія про залучення іноземних інвестицій і співпрацю з інвестором, якби не об'єкт інвестування. Мотор Січ - стратегічне підприємство, історія з його продажу тягнеться понад чотири роки, проти передачі контролю китайському бізнесу була Служба безпеки України (на акції було накладено арешт). До того ж продаж Мотор Січ могла втягнути Україну у геополітичне протистояння між США та КНР, американці категорично виступали проти продажу.
У цілому Мотор Січ зараз це дуже ризиковий актив і завершити угоду зовсім не легка справа (7 серпня у DCH заявили, що акції повторно заарештували).
То навіщо Ярославському частка в Мотор Січ, про що саме вони домовились з Skyrizon та що робитимуть у разі відмови з боку АМКУ. В компанії DCH відповіли на запитання LIGA.net.
- Нещодавня заява DCH про плани розвивати Мотор Січ разом з китайською компанією Skyrizon для багатьох стала повною несподіванкою. Як DCH стала партнером акціонерів підприємства з Китаю? Хто на кого вийшов: Skyrizon вам запропонувала увійти в Мотор Січ?
- Обставини зустрічі, на наш погляд, не мають значення. Головне - обопільне прагнення займатися розвитком "Мотор Cіч" на основі принципів взаємовигідного співробітництва.
- На яких умовах DCH може стати партнерами зі Skyrizon по Мотор Січ? Яку частку акцій підприємства DCH планує отримати та скільки ця угода може коштувати групі?
- Відповідно до домовленості з китайськими партнерами ми придбаємо більше 25 % акцій "Мотор Cіч". Ми також домовилися, що сума угоди є конфіденційною інформацією.
- В інтерв'ю LIGA.net ексголова АМКУ Юрій Терентьєв повідомляв, що продаж Мотор Січ відбувся в 2016 році без дозволу АМКУ, що стало приводом для арешту акцій підприємства з ініціативи СБУ. Ваша угода з Skyrizon виглядає, як легалізація продажу Мотор Січ. У чому інтерес DCH купувати долю в Мотор Січ?
Інтерв'ю з Юрієм Терентьєвим: Справи проти олігархів, зустрічі з Богданом і "священні корови". Інтерв'ю з головою АМКУ
Впродовж 2016 року з боку китайських підприємців оформили угоду купівлі контрольного пакету акцій "Мотор Січ" з тодішнім основним власником - В'ячеславом Богуслаєвим. Реалізації контракту тоді завадила СБУ, яка відкрила кримінальне провадження за статтею "диверсія" згідно Кримінального кодексу. Після цього третьою стороною в угоді між Skyrizon і Мотор Січ виступив державний концерн Укроборонпром.
До складу Укроборонпрому входить державне конструкторське бюро Івченко-Прогрес. І саме йому належить конструкторська документація та патенти на двигуни "Мотор Січ". У 2005 року бюро та підприємством Богуслаєва уклали угоду про безкоштовне послуговування Мотор Січ розробками Івченко-прогрес впродовж 60 років.
У 2019 році вдалося досягти домовленості: китайці отримають 50% акцій підприємства, а держава в особі "Укроборонпрому" володітиме пакетом у 25% акцій. Вважалося, що це дозволить українській владі впливати на ухвалення рішень менеджментом Мотор Січ після продажу.
4 серпня DCH Ярославського замінила державний концерн Укроборонпром в заяві Skyrizon і Xinwei в АМКУ на покупку 25% акцій підприємства.
Ми не можемо дати оцінку подіям 2016 року, в яких не брали участі. Але з юридичної точки зору відсутність дозволу АМКУ на концентрацію не може бути підставою для ініціювання СБУ арешту акцій.
DCH має великий досвід управління промисловими активами – в тому числі антикризового управління в ситуації тиску на бізнес (наприклад, у випадку Харківського тракторного заводу). Крім того, ми неодноразово публічно висловлювали свою зацікавленість у придбанні підприємств важкої промисловості та бажання брати участь у так званій "великій приватизації", яку, на жаль, ФДМУ досі не розпочав.
З юридичної точки зору відсутність дозволу АМКУ на концентрацію не може бути підставою для ініціювання СБУ арешту акцій, - DCH
Що стосується авіаційної індустрії, то ми побудували Міжнародний аеропорт "Харків" і є його експлуатантом, а також будуємо аеровокзальний комплекс нового аеропорту у Дніпрі в якості приватного інвестора.
Відповідно, є зрозумілим наш інтерес до "Мотор Січ", яке є промисловим підприємством галузі машинобудування (підгалузі важкої промисловості) і одночасно підприємством авіаіндустрії (авіабудування).
Читайте також: На кону Мотор Сич. Как Украина, Китай и США борются за завод Богуслаева
- За нашою інформацією, незадовго до того, як прокуратура повторно заарештувала акції Мотор Січ, СБУ зняла свій арешт з цінних паперів підприємства. Ви не знаєте, чому так сталося?
На наш погляд, це питання до СБУ.
У 2018 році після низки обшуків на "Мотор Січ" СБУ суд накладає арешт на 56% акцій компанії, якими опосередковано володіє власник компанії Beijing Skyrizon Aviation Industry Investment.
У грудні 2019 року президент Мотор Січ В'ячеслав Богуслаєв підтвердив продаж акцій підприємства китайським компаніям Skyrizon Aircraft і Xinwei Technology Group без дозволу АМКУ.
Днями DCH поширила офіційну заяву, де повідомила про повторний арешт акцій Мотор Січ: "Після того китайські інвестори підприємства оприлюднили інформацію про спільну з DCH заявці в АМКУ в рамках обов'язкового розкриття інформації на Шанхайській біржі, прокуратура додатково наклала арешт на акції і докваліфікувала формулювання обвинувачення до" державної зради ", - заявили там.
Ярославський попросив втрутитися у справу президента Зеленського та пригрозив "багатомільйонними міжнародними позовами".
- Ви обговорювали свою угоду з Skyrizon з кимось із уряду – в СБУ, АМКУ або в Офісі президента?
Зазначена угода укладена між приватними компаніями і стосується акцій приватної компанії. Ми офіційно повідомили про неї громадськість, щойно досягли остаточної домовленості з нашими китайськими партнерами.
Після оголошення про угоду між Skyrizon та DCH президент Володимир Зеленський закликав уряд, РНБО та СБУ перевірити економічну обґрунтованість приватизації підприємств, що мають стратегічне значення для економіки й безпеки держави.
- Вам відомо, чому зірвався минулий варіант заяви Skуrizon і Xinwei в АМКУ, коли китайські компанії хотіли віддати 25% акцій Мотор Січі державному концерну Укроборонпром? Радник гендиректора держконцерну Руслан Корж говорив в інтерв’ю LIGA.net, що у китайців була ціла низка якихось умов.
У червні 2020 року радник гендиректора зі стратегічних проектів Укроборонпрому Руслан Корж заявив LIGA.net, що державний концерн не братиме участі в угоді щодо концентрації акцій Мотор Січ.
- DCH не брала участі у зазначених перемовинах, тому ми знаємо про їх обставини тільки з відкритих джерел. Наскільки нам відомо, АМКУ не дав згоди на концентрацію, а акції були арештовані на вимогу СБУ.
- В угоду DCH і Skуrizon входить розвиток заводу в китайському місті Чунцин, який Мотор Січ і Skyrizon спільно будували, але проект, врешті-решт, був заморожений?
- Ми будемо розвивати всі перспективні і конкурентоспроможні напрями діяльності, розширюючи ринки збуту продукції "Мотор Січ".
Читайте інтерв'ю з Русланом Коржем тут: Конфликт на Антонове, самолеты Зеленского и китайская Мотор Сич. Что задумал Укроборонпром
- В одній із заяв DCH пообіцяла не передавати технології Мотор Січ та розвивати існуючі потужності підприємства. Якщо АМКУ дозволить вам увійти в Мотор Січ, Китай так і залишиться головним для нього ринком збуту?
- Як акціонер Мотор Січ DCH матиме право вето при ухваленні ключових рішень щодо діяльності підприємства. Ми зацікавлені у розвитку основної промислової бази Мотор Січ в Україні та в освоєнні всіх перспективних цільових ринків. Зрозуміло, ринок КНР є найбільш містким і доступним з огляду на можливості наших китайських партнерів, але ми вважаємо, що продукція підприємства є затребуваною і в інших країнах. Звичайно, з урахуванням обмеження на співробітництво з РФ, КНДР, Іраном.
- Китай - досить консервативна країна, де Комуністична партія диктує правила бізнесу. Джек Ма, з яким у вас склалися дружні стосунки, як відомо, є членом Комуністичний парті КНР. Він має відношення до вашої угоди зі Skyrizon?
- Наша угода з китайськими інвесторами, які представлені в Україні компанією Skyrizon, є результатом наших двосторонніх відносин.
DCH у своїй діяльності керується своїми економічними інтересами, включаючи орієнтацію нашої роботи на збільшення глобальної конкурентоспроможності економіки України. Політичні аспекти, включаючи ступінь впливу тієї чи іншої політичної партії на інституційні умови ведення бізнесу в тій чи іншій країні, є для нас лише контекстом укладання тієї чи іншої угоди, а не визначальним чинником.
Проти угоди щодо продажу акцій української компанії Мотор Січ категорично проти виступали в США - тож фактично вона втягує Україну в геополітичне змагання двох наймогутніших держав світу.
Минулого серпня помічник президента США з нацбезпеки Джон Болтон прибув до України та заявив, що йдеться про намагання Китаю "отримати економічні важелі в різних країнах світу, щоб отримати зиск від оборонних технологій, що їх розробили інші країни".
Китай одразу відреагував: надзвичайний і повноважний посол КНР в Україні Ду Вей провів прес-конференцію, на якій жорстко відреагував на заяви Болтона.