Вперше в сучасній історії міста комунальний транспорт став дорожчим за приватні маршрутні таксі. Тариф на разовий проїзд в наземному транспорті збільшився в два рази. Окрім того ще більше зросла вартість проїзних квитків. Таким чином пасажирам чітко вказали, що проїзні квитки зроблені лише для галочки і користуватись ними непотрібно.

Чому так сталось? Спробуємо розібратись.

Ключові проблеми з транспортом Києва

1. Гостра нестача водіїв в комунальному транспорті. В комунальних автопарках водії зараз працюють в основному в дві зміни та лише з одним вихідним днем. Але навіть в такому форматі роботи відчувається нестача кадрів. Не завжди є кому виїхати в рейс - кількість автобусів в автопарках вже давно більша за кількість водіїв.

Основна причина такої нестачі – низька зарплата, та складні умови праці. Як результат на сьогодні в місті працює лише 325 автобусів, хоча в 2013 році їх працювало 397, а до 2009 року - більше 500.

Також скорочується кількість тролейбусів. Якщо наприкінці 2016 року їх виходило на маршрут близько 410 одиниць, то сьогодні лише 361.

2. Дуже сильна зношеність приватних маршрутних таксі. З 1600 маршруток лише 25% можна вважати відносно новими, решта випущені в період 2002-2008 років, тобто їм більше 10 років.

Основна причина – багато років в місті не проходили конкурси, не було якихось вимог до перевізників, не було розуміння куди рухатись. Відповідно в період з 2009 до 2014 року новий рухомий склад майже не купувався. А саме в цей період почали застарівати перші "Богдани" які в той час складали основу перевезень в місті.

3. Кількість транспорту не відповідає потребам громадян. В пікові години люди не з першого разу можуть потрапити в салон рухомого складу.

Чому це сталось?

Міська влада публічно оголосила, що кошти отримані від збільшення тарифів підуть на збільшення заробітних плат. Окрім того було оголошено: за рахунок зменшення дотацій транспорту будуть фінансуватись ремонти доріг та інші витрати.

Збільшенням тарифів міська влада вирішує одразу дві проблеми – дає приватним маршруткам ліпшу економіку та зменшує потребу в дотаціях з бюджету

Таким чином міська влада практично прямим текстом вказує на те що вона не планує за кошти бюджету вирішувати транспортні проблеми і перекладає їх на плечі громадян.

З іншого боку в місті курсує приватний транспорт який не фінансується з бюджету, але там також існує потреба привести до ладу рухомий склад. Міські перевізники не раз зазначали про те що за поточного тарифу оновлювати рухомий склад їм важко. Окрім того, в ситуації коли маршрутне таксі коштує ₴5-7, а автобус – ₴4 є досить велика частка пасажирів яка буде чекати саме більш дешевий транспорт.

Збільшенням тарифів міська влада вирішує одразу дві проблеми – дає приватним маршруткам ліпшу економіку та зменшує потребу в дотаціях з бюджету.

Голосуйте в опросе LIGA.net: На чем вы ездите после подорожания транспорта в Киеве

Що зміниться для пасажирів?

В короткостроковій перспективі нічого. Тобто за одну ніч автобуси не відремонтуються, а їх кількість не збільшиться. Але зміниться те що маршрутки стали дешевшими за комунальний транспорт, або мають таку саму ціну. Тепер пасажир зможе не чекати комунальний транспорт, а їхати в тому, що перший прийшов, або навпаки - чекати більш дешеву маршрутку.

Це дасть маршруткам додатковий фінансовий ресурс, який можливо буде використаний для інвестування в оновлення рухомого складу. Втім ці інвестиції - давно відомий містянам Богдан А092, але з низькопідлоговим майданчиком в кінці автобусу. Тобто якогось суттєвого покращення умов перевезень не відбувадеться.

Що зміниться для комунального транспорту?

В місцях, де комунальний транспорт не має альтернатив, виручка збільшиться. З іншого боку практично знищений сегмент коротких перевезень.

В місті досить багато місць, де люди користувались громадським транспортом щоб проїхати декілька зупинок до найближчого метро. Такий пасажир був дуже вигідним для перевізника: їде мало, а платить по повній.

Це дасть маршруткам додатковий фінансовий ресурс, який можливо буде використаний для інвестування в оновлення рухомого складу. Втім ці інвестиції, це такий самий давно відомий Богдан А092, але з низькопідлоговим майданчиком в кінці автобусу. Тобто якогось суттєвого покращення умов перевезень не відбудеться

Але їхати за 8 грн кількість бажаючих буде небагато, а з іншого боку маршруті таксі мають вільний тариф і можуть запропонувати пасажиру підїхати дешевше. Хтось піде пішки, хтось поїде маршруткою. На сьогодні важко прогнозувати як довго протримається подібна ситуація. Чисто економічно тариф 4 грн на коротких маршрутах цілком рентабельний і може ще довго триматись.

Отже кількість платних пасажирів в комунальному транспорті зменшиться і насправді важко спрогнозувати чи перекриє зростання тарифу зменшення кількості платних пасажирів та дотацій з боку міста.

Це подорожчання в першу чергу подарунок приватним перевезенням, які зможуть значно поліпшити свій економічний стан за рахунок пасажирів. А от чи стане краще комунальному перевізнику? Це питання відкрите

Досвід Києва показує що не завжди суттєве збільшення тарифу йде на користь. Наприкінці 2008 року відбулось подорожчання проїзду з 50 копійок до 2 грн, але потім його зменшили до 1,5 грн. Вже на початку 2009 року ми отримали потужну транспортну кризу, яка сталась через суттєве скорочення фінансування перевезень, в результаті чого кількість автобусів на маршрутах зменшилась майже в два рази, а також було закрито більше десятка маршрутів.

В сухому підсумку це подорожчання в першу чергу - подарунок приватним перевезенням, які зможуть значно поліпшити свій економічний стан за рахунок пасажирів. А от чи стане краще комунальному перевізнику? Питання відкрите.