Судьба ФОПов: искоренить фиктивное предпринимательство возможно
Публічні обіцянки новообраних політиків не змінювати існуючу модель спрощеної системи оподаткування, принаймні в частині ставок та граничних річних лімітів, із одночасним декларуванням рішучої боротьби із ухиленням від сплати податків – цілі несумісні, проте, лише на перший погляд. Не завжди треба змінювати податковий кодекс, іноді достатньо змінити підходи в адмініструванні податків та зборів.
Згідно із Законом України "Про підприємництво", підприємництво - це безпосередня самостійна, систематична, на власний ризик діяльність по виробництву продукції, виконанню робіт, наданню послуг з метою отримання прибутку. Справжні підприємці залюбки розкажуть перевіряючим про своє підприємництво. А от тим, кого змусили зареєструватися суб’єктом підприємницької діяльності заради отримання заробітної плати, буде набагато важче пояснити, яку саме підприємницьку діяльність вони проводять.
Офіціанти в ресторанах, де зазвичай виписують два чеки – один на напої, а інший - на їжу, відверто визнають, що така система використовується з тим, аби заощадити на податках. Я завжди питаю в ресторані, а чому саме два чеки, а не один? Цікаво, ще ніхто мені не сказав, що це два різні бізнеси із різними власниками: обслуговування напоями та надання послуг з харчування споживачам. Саме за такою логікою відбувається дроблення бізнесу, адже торгівля алкогольними напоями потребує наявності відповідної ліцензії, тому напої, зазвичай, оформлюються на юридичну особу з ліцензією, а їжа – на ФОПів, які змінюються, щойно виберуть свій річний ліміт.