Ситуація навколо продажу китайській Skyrizon одного з найбільших в колишньому Союзі виробників авіадвигунів, підприємства Мотор Січ, понад три роки була у підвішеному стані. Угоду між китайськими інвесторами заблокувала СБУ, акції компанії заарештовані, погодження від Антимонопольного комітету немає.
Проти продажу виступає стратегічний партнер України – США, що намагаються не допустити отримання Китаєм технологій подвійного призначення, якими володіє запорізький гігант.
Серпень 2020 року мав все змінити: китайські інвестори залучили союзника – харківського бізнесмена Олександра Ярославського. Він повинен був допомогти у вирішенні проблем і, в разі успіху, стати власником чверті акцій підприємства.
Китайська Skyrizon та одна з компаній Ярославського подали до Антимонопольного комітету нову спільну заяву про купівлю заводу.
Але дива не сталося. Продаж досі не завершився, харківського бізнесмена викликають на допити в СБУ. І головний сюрприз: проти тандему китайців та Ярославського неочікувано виступив багаторічний керівник і (екс)власник Мотор Січі В'ячеслав Богуслаєв, який сам привів до Запоріжжя китайську компанію.
На додаток до всіх проблем, китайський інвестор Мотор Січі вже в січні 2021-го потрапив під санкції США.
Що взагалі відбувається і чи є у китайців шанси отримати завод або компенсацію від України?
ПАТ "Мотор Січ" – один з найбільших світових виробників двигунів для авіаційної техніки та промислових газотурбінних установок. Постачає продукцію більш ніж в 100 країн світу. За три квартали 2020 року (останні наявні дані) Мотор Січ отримала 7,68 млрд грн доходу і 930 млн грн чистого прибутку проти 532 млн збитку за аналогічний період 2019 року.
Акції приватної, але важливої для української промисловості та оборони Мотор Січі потрапили до китайських інвесторів у 2016 році. Після втрати основного ринку – російського – президент Мотор Січі В'ячеслав Богуслаєв зосередив зусилля на розвитку співпраці з Китаєм.
Він мав офіційну підтримку з боку держави: у липні 2017 року тодішній міністр економічного розвитку та торгівлі України Степан Кубів заявив про створення спільного підприємства Мотор Січі та компанії Skyrizon у китайському Чунціні. Згідно з планом, завод з виробництва авіаційних двигунів та газотурбінних установок мав відкритися ще минулого року. Але щось пішло не так.
Читайте також: На кону Мотор Сич. Как Украина, Китай и США борются за завод Богуслаева
СБУ заявила про розслідування можливої підготовки диверсії. Суд за клопотанням відомства наклав арешт на 56% акцій Мотор Січі, якими опосередковано володів новий власник компанії Beijing Skyrizon Aviation Industry Investment – громадянин Китаю Ван Сіньлей. Простими словами, за підозрою СБУ, китайці планували перенести виробництво до Піднебесної, а це ослабить обороноздатність України.
Богуслаєв згодом підтвердив продаж понад 50% акцій китайському інвестору.
На цю угоду також занепокоєно відреагували Сполучені Штати, адже з’явилася загроза, що Китай отримає доступ до необхідних китайській армії військових технологій.
Згідно з держреєстром, на третій квартал 2020 року понад 72% акцій Мотор Січі сукупно володіють сім компаній, 5% оформлені особисто на Він Сіньлея.
За законом, концентрація пакетів акцій понад 25% в одних руках потребує дозволу Антимонопольного комітету України. АМКУ такого дозволу не надавав.
У 2019 році були спроби реалізувати цю угоду спільно з Укроборонпромом, якому китайська сторона обіцяла віддати 25% акцій підприємства. Але АМКУ не погодив і це: Укроборонпром ризикував потрапити під санкції США, пояснив згодом рішення ексочільник комітету Юрій Терентьєв.
Справа так і залишалась у глухому куті понад три роки.
У серпні 2020 року з'явився новий гравець. До китайських інвесторів Мотор Січі приєднався український – бізнесмен Олександр Ярославський. Активність навколо заводу пожвавилася.
Його компанія DCH Group заявила про намір придбати 25% акцій Мотор Січі та спільно з "дочкою" китайської Beijing Skyrizon подала нову заявку до АМКУ, однак комітет повернув і її. Нові партнери не здалися – наприкінці листопада вони подали вже четверту за ліком заявку до АМКУ. Поки безуспішно.
Читайте також: Зачем Ярославскому Мотор Сич, о чем договорились с китайцами, кто против. Ответы DСН
Акції Мотор Січі досі під арештом. Інвестори не отримують дивідендів, не мають впливу на підприємство і навіть не можуть продати свої акції, стверджували їхні юристи. У листопаді Ярославський повідомив, що після оголошення співпраці DCH та китайської компанії прокуратура наклала черговий арешт на акції та кваліфікувала додатковий злочин – "державну зраду".
Бізнесмена 19 січня викликали на допит в СБУ в якості свідка.
Гліб Канєвський, голова галузевої громадської організації StateWatch, пов’язує таку наполегливість Ярославського й китайців з подіями в США. "Щоб встигнути перебрати контроль за стратегічним підприємством України, поки там відбувалась зміна влади", – пояснив він у коментарі LIGA.net.
Паралельно з судами Ярославський та китайці зіштовхнулися з проблемами на іншому фронті.
На 31 січня вони ініціювали проведення позачергових зборів акціонерів компанії, які за словами Ярославського, підтримали понад 80% тримачів акцій Мотор Січі. На зборах заплановано змінити підконтрольні Богуслаєву наглядову раду та керівництво Мотор Січі.
Їхній аргумент: за законом, усі акціонерні товариства зобов'язані проводити такі збори не рідше разу на рік, а востаннє вони відбувалися на Мотор Січі ще у березні 2017 року. В DCH називають це "серйозним порушенням прав власників акцій" і рейдерством з боку чинного керівництва підприємства.
Намір провести збори "рейдерством" назвали вже на самій Мотор Січі: у компанії заявили про інформаційний тиск.
"Не припиняються позови в суди, у яких бездоказово звинувачують підприємство та його керівників у неправомірних діях", – розповіли LIGA.net у пресслужбі компанії. Наприклад, за її даними, в одній зі судових справ проти підприємства, позивач, який володіє чотирма акціями компанії, вимагає ліквідувати Мотор Січ через непроведення загальних зборів акціонерів.
"Хоча проведення таких зборів в умовах, коли реєстр акціонерів заблокований (через арешт акцій. – Ред.), суперечить усім нормам законодавства про акціонерні товариства", – стверджують на Мотор Січі.
Намагання розблокувати арешт акцій лишаються безрезультатними. На останньому засіданні 11 січня апеляційний суд відмовив у задоволенні клопотання.
19 січня з'явилася реакція китайського акціонера Skyrizon Ван Цзина на звинувачення керівництва Мотор Січі. "Такі заяви – це не просто нестримна жадібність і відплата злом за добро, а справжня зрада і абсолютна відсутність совісті" з боку Богуслаєва, говориться у заяві, опублікованій на альтернативному сайті підприємства.
Чому раптом зіпсувалися стосунки між менеджментом заводу та китайцями? Богуслаєв може бути невдоволений появою Ярославського, з яким він ні про що не домовлявся, припускають два співрозмовники LIGA.net з оборонної галузі.
Наприкінці 2020 року китайці подали в міжнародний арбітраж інвестиційний спір, в якому хочуть стягнути з України $3,5 млрд. Позиція інвесторів: українська влада експропріювала інвестиції китайських компаній, а також порушила інші їхні права, передбачені міжурядовою угодою про заохочення та взаємний захист інвестицій між Україною та Китаєм від жовтня 1992 року.
У цьому їм може допомогти чи не єдиний поки виграш у суді. 13 січня Печерський райсуд Києва зобов'язав слідчого ДБР, який розслідує кримінальну справу щодо можливих протиправних дій СБУ, визнати компанію Skyrizon потерпілою у кримінальному провадженні ДБР, пише УНІАН.
Втім, уряд України публічно відмежовується від конфлікту. "Україна – держава з ринковою економікою. Відповідно, держава не може втручатися у продаж пакетів акцій одним інвесторам, іншим, купівлю цих акцій будь-ким. І тут насправді питання в площині третейських, судових суперечок. Коли рішення мають ухвалювати не політики, а неупереджені інституції, які призначені для цього в усьому світі", – заявив прем’єр-міністр Денис Шмигаль в інтерв'ю Радіо Свобода.
20 січня уряд дозволив Мін'юсту найняти юристів в інтересах держави для міжнародного арбітражу з китайськими інвесторами Мотор Січі.
Співпраця Мотор Січі з китайською Skyrizon створює для України низку загроз, перелічують у Центрі досліджень армії, конверсії та роззброєння (ЦДАКР). Зокрема, для розвитку національної вертолітної програми, ракетних програм, розробки безпілотників та проєктів у галузі авіабудівництва, можливої передачі критичних технологій до Росії. Наприклад, Мотор Січ виробляє двигуни для берегових комплексів РК-360 МЦ "Нептун", літаків Ан-178, які держава закуповує для української армії.
"Китайського власника Мотор Січ вже не цікавитиме державне оборонне замовлення, особливо якщо йдеться про союзника США. Вони виконуватимуть своє оборонне замовлення", – застерігає заступник директора ЦДАКР з міжнародних питань Михайло Самусь у коментарі LIGA.net.
Натомість 14 січня США додали китайську компанію Skyrizon, яка є покупцем акцій Мотор Січі, до санкційного переліку Міністерства торгівлі США кінцевих споживачів товарів військового призначення MEU.
Можливість накладання санкцій США безпосередньо на Мотор Січ, у результаті чого виникнуть прямі загрози реалізації всіх існуючих та перспективних програм як всередині країни, так і з іноземними партнерами, пояснюють в ЦДАКР.
"Важливо те, як Штати сформулювали підстави для санкцій. Міністр торгівлі США Уілбур Росс у своєму виступі зазначив, що Skyrizon є китайською державною компанією, а не приватною, як це намагалася продемонструвати китайська сторона", – наголошує Самусь.
"Хижацькі інвестиції та придбання технологій Skyrizon в Україні становлять неприйнятний ризик перенаправлення їх на кінцеві військові потреби в КНР", – йдеться у самій заяві.
"Зверніть увагу: не дії українського уряду, а саме американського, фактично відгороджують Мотор Січ як виробника від китайського інвестора", – каже Канєвський зі StateWatch.
На його думку, рішення Міністерства торгівлі США сплутало всім карти. Для самої Мотор Січі та інвесторів підприємства у зв’язку з ним можливі проблеми на міжнародному ринку з американськими комерційними установами, найгірше – з платіжними системами. "Такий хід конем США змусить Богуслаєва задуматися про пошук інших інвесторів", – переконаний аналітик StateWatch.
"Думаю, найближчі місяці ситуація буде заморожена. Усім сторонам потрібен час на консультації, щоб зрозуміти, як слідом за китайцями не потрапити в чорний список США", – резюмує Канєвський.
Комментарии