UA

Как избежать большого штрафа от АМКУ: рецепт Фирташа

Как избежать большого штрафа от АМКУ: рецепт Фирташа

руководитель аналитического отдела Concorde Capital
14.09.2019, 11:39

АМКУ оштрафовал завод НФ Трейдинг Украина Дмитрия Фирташа на 107 млн ​​грн. Сума штрафа могла быть 653 млн грн (укр.)

Голова Антимонопольного комітету України (АМКУ) Юрій Терентьєв заочно відповів на мій закид про те, що штраф Остхему (група компаній Дмитра Фірташа. - Ред.) за "тяжкі" порушення антимонопольного законодавства виявився занадто м’яким. "Оскільки ми зобов'язали заводи розділитися, ще й штрафувати їх - це дати їм можливість використати конституційну норму про те, що двічі карати за одне порушення не можна", - прокоментував Терентьєв.

Ну, такий собі аргумент. Дійсно, Стаття 61 Конституції каже, що "Ніхто не може бути двічі притягнений до юридичної відповідальності одного виду за одне й те саме правопорушення".

Але:

1. Як на мене, Закон "Про захист економічної конкуренції" дає зрозуміти, що примусовий розділ та штраф є РІЗНИМИ ВИДАМИ юридичної відповідальності. 

Терентьєв наполягає, що закон недостатньо чітко говорить, чи є примусовий поділ іншим видом відповідальності по відношенню до штрафу. Читаючи закон, на який він посилається, я маю враження, що там все значно чіткіше. Для цього треба просто по заголовкам статей пройтися: 

Стаття 51. Види відповідальності

Стаття 52. Штрафи

Стаття 53. Примусовий поділ

Стаття 54. Адміністративна відповідальність посадових осіб (…)

Стаття 55. Відшкодування шкоди 

Отже, як на мене, заголовок статті 51 дає чітко зрозуміти, що далі мова йтиме не про один і той же вид відповідальності (від якого "захищає" конституція), а про різні її види. 

2. Як слушно зауважила в своєму дописі колишня колега Терентьєва, Агія Загребельська, АМКУ знайшов у справі Остхему ДВА - а не одне - порушення.

Виходячи з цих пунктів, АМКУ міг оштрафувати деякі компанії, що фігурують у розслідуванні, двічі. Ну, я до того не закликаю, але хоча би один раз на 10% могли би спокійно оштрафувати всіх. Тоді сума штрафу була би 653 млн грн, а не 107 млн грн, як того вимагає АМКУ. 

Рецепти від Фірташа

Як мінімізувати штраф

Сума штрафу в 107 млн грн виникла лише тому, що оштрафована у 2019 році компанія (НФ Трейдинг Україна) показала доходи за 2018 рік у розмірі 1,071 млн грн. І це мізерна сума, бо за рік до того її доходи були 9,604 млн, тобто у 8,5 разів більшими. Це говорить про те, що з 2018 року Остхем фактично став продавати свою хімічну продукцію через іншу компанію (при цьому, обсяги продажу продукції хімзаводами Фірташа у 2018 році незначно зменшилися, а по деяким позиціям – зросли в рази).

Обсяг продажу продукції трьома "Азотами" Отсхем, за даними звітності заводів, тис. т

Якби не сталося такого скорочення доходів фірмою НФ Трейдинг Україна, то сума штрафу могла би бути 900 – 1,000 млн грн.

Ось вам і готовий рецепт від Фірташа, як уникнути великого штрафу від АМКУ:

1) затягнути розгляд справи на кілька років;
2) перевести всі доходи групи з компаній, що фігурують у розслідуванні АМКУ, на інші компанії;
3) тоді максимальний штраф (10% від доходів винуватих компаній за рік, що передує накладенню штрафу) буде мізерним.

Як уникнути штрафу

Ще одним аргументом АМКУ про відмову штрафувати три азотні заводи Фірташа є те, що у компаній немає грошей. Буцімто у них "загальний дефіцит обігових коштів" на вересень 2018 був 77,8 млрд грн.

Ну, тоді:

-        За такою логікою, їх не штрафувати треба було, а доплатити кількадесят мільярдів гривень. А взагалі, кого має цікавити фінансовий стан компаній, на яких бізнес-група залишає збитки і борги? Адже штраф накладається на групу компаній (своїм прес-релізом ГРУП ДФ від 5 вересня фактично визнав, що рішення АМКУ зачіпає саме їх).

-        Дивним виглядає аргумент АМКУ про те, що ці три заводи мали достатньо грошей для того, щоб оплатити постачання газу у березні-червні 2017 року. Нагадаю, АМКУ звинувачує ці три заводи в тому, що вони спеціально зупинили виробництво добрив на початку 2017 року, спеціально не купивши газ, - хоча мали на то достатньо грошей. Виходить, до вчинення порушення, вони гроші мали, а після вчинення порушення (в результаті якого, очевидно, вони мали би збагатитися, - бо інакше яка в тому мета?) вони раптом стали страшно "дефіцитні".

Ну, і ось вам ще один рецепт від Фірташа:

- щоб уникнути штрафу від АМКУ, залучайте в монопольні змови тільки збиткові компанії і компанії з величезними боргами.

Є чи нема грошей на штраф – це завжди дуже відносно. Їх ніколи немає. Але просто нагадаю, що якось Фірташ сплатив в Австрії заставу в 125 млн євро (це 3,403 млн грн по сьогоднішньому курсу).

Ну, і щоб згладити градус своєї кровожерливості по відношенню до Остхема, зауважу, що великі штрафи для монополіста – це завжди непросте рішення. Якщо той монополіст штраф не осилить, то це може загубити цілу галузь економіки.  

Если Вы заметили орфографическую ошибку, выделите её мышью и нажмите Ctrl+Enter.
Статьи, публикуемые в разделе "Мнения", отражают точку зрения автора и могут не совпадать с позицией редакции LIGA.net

Комментарии

Последние новости