UA

Новое подорожание: какие тарифы нужны водоканалам?

Новое подорожание: какие тарифы нужны водоканалам?

независимый консультант по корпоративному управлению
07.08.2019, 09:18

Водоканалы просят поднять тариф на водоснабжение на 20% или продавать им электроэнергию по ценам, как для населения. Что лучше? (укр.)

У зв'язку з подорожчанням електроенергії на 25%, водоканали просять підняти їм тариф на 20% або продавати електроенергію за спеціальним тарифом - як для населення.

Рішення продавати електроенергію за спеціальною ціною ще більше спотворює далекий від конкурентного ринок електроенергії, створює корупційні ризики. Зміна тарифу є більш доцільною, але виникає питання, на скільки саме він має бути змінений.

Відповідно до даних НКРЕКП електроенергія складає 28,7% у структурі тарифу на водопостачання. Якщо припустити, що ця структура приблизно відповідає структурі витрат, то 25% зростання вартості електроенергії мало б трансформуватися у 7,2% зростання тарифу, що в три рази менше 25%.

Як альтернативу фіксованому тарифу можливо розглянути доцільність переходу до формульного підходу, за якого тариф для водоканалів буде залежати від середньої ціни на електроенергію на ринку за певний проміжок часу.

Водоканали - комунальні підприємства (КП). За результатами нашого аналізу даних YouControl, КП є менш прибутковими за приватні та державні підприємства. Менша прибутковість - ознака неефективності. Збільшити ефективність можливо за допомогою стимулюючих тарифів, наприклад, RAB тарифів. Ставки та формули - предмет обговорення, але загальна мета стимулювання - інвестиції для зменшення витрат на одиницю продукції.

Відповідно до наших досліджень, причиною неефективності державних та комунальних підприємств також є корупція. Тому разом зі змінами тарифної політики потрібна реформа управління КП.

По-перше, потрібне більш прискіпливе ставлення до державної допомоги. Наприклад, з міського бюджету Ірпеня місцевий водоканал отримує мільйони гривень, але я не знайшов інформації про це в реєстрі держдопомоги АМКУ. Керівником місцевого водоканалу тривалий час був депутат міськради, який голосував за виділення коштів КП з бюджету, що є прямим конфліктом інтересів. На підприємстві немає наглядової ради.

КП, не лише водоканалам, потрібна реформа корпоративного управління з дієвими професійними та незалежними, оплачуваними наглядовими радами. На e-data в зручному для аналізу вигляді повинна бути доступна детальна інформація про всі транзакції КП (а не лише з рахунків казначейства), фінансова звітність (фінплани, баланси та звіти про прибуток та збиток).

Зміна у підходах до тарифоутворення водоканалів та реформа КП в цілому, дозволять зменшити ризик повторення кризових ситуацій з водопостачанням в мабутньому.

Если Вы заметили орфографическую ошибку, выделите её мышью и нажмите Ctrl+Enter.
Статьи, публикуемые в разделе "Мнения", отражают точку зрения автора и могут не совпадать с позицией редакции LIGA.net
Вакансии
Больше вакансий
Project Manager (впровадження CRM)
Киев Група компаній ЛІГА
Редактор стрічки новин
Киев Медіа холдинг Ligamedia
Head of PR
Киев Група компаній "ЛІГА"
Разместить вакансию

Комментарии

Последние новости