25 жовтня 2019 року офіс торгового представника Сполучених Штатів Америки оголосив, що президент Дональд Трамп відновлює переваги Генералізованої системи преференцій США або U.S. Generalized System of Preference для України.

За останні два тижні отримала багато запитів, що це і "з чим його їдять", і що потрібно знати бізнесу, щоб цим режимом скористатись.

Зрозуміла, що вся комунікація навколо цієї теми зосереджена на "зраді" і "перемозі", Трампі і хто найбільше доклався до відновлення. Я це все винесу за дужки і поясню просто, що це і як працює з посиланням на ряд корисних ресурсів, які наша команда готувала в МЕРТ та ресурсів в США. Чому важливо роз’яснювати – бо в 2017 році лише 52% була частка використання ГСП від загального імпорту українських товарів до США, як потенційно підпадають під дію ГСП.

Що таке преференції ГСП?

Преференції програми ГСП дають можливість ввозити на територію США БЕЗ сплати ввізного МИТА товари українського походження Гармонізованого тарифу США.
Продукція, що підпадає під безмитний режим ввезення в рамках ГСП, включає широкий асортимент промислових товарів, різні види побутової електроніки та техніки, окремі будівельні товари, деякі види продуктів харчування та с/г продукції тощо.

Як скористатись цими преференціями?


1.  З’ясувати, чи підпадає товар під дію ГСП:
- продивитися список товарів;
- товар має вирощуватись, добуватись, або вироблятись в країні-бенеціфіарі ГСП;
- сума вартості або цінності матеріалів, що виробляються в країні-бенеціфіарі ГСП плюс прямі витрати на переробку, мають становити не менше 35% оціночної вартості товару при продажі товару на експорт до США;
- товар має бути безпосередньо відвантажено до Сполучених Штатів без перетинання території будь-якої іншої країни; або він може перетинати транзитом інші країни, але не повинен ставати предметом торгового обороту в іншій країні під час його перевезення до США.

2. Режим ГСП застосовується не автоматично: імпортер США є відповідальним за отримання переваг від системи ГСП і має зробити відповідний запит при поставці товарів до Митноприкордонної служби США. Так у 2017 році частка використання Генералізованої системи преференцій США становила 52% від загального імпорту українських товарів до США, як потенційно підпадають під ГСП.

Тому важливо:

- Використовувати ГСП, як маркетинговий інструмент, – інформувати потенційних партнерів про ці переваги, які роблять товар дешевшим порівняно з імпортом з інших країн.
- Інформувати партнера, про те, як скористатись перевагами ГСП (для цього ми в свій час розробили пам'ятку англійською мовою).

Історична довідка

Генералізована система преференцій США призначена для сприяння економічному зростанню в країнах, що розвиваються шляхом надання товарам за понад 5 000 тарифними лініями Гармонізованого тарифу США пільгового безмитного режиму ввезення на територію США із визначених американським урядом країн – бенефіціарів ГСП (121 країни і території, зокрема й України).

ГСП заснована 1 січня 1976 року відповідно до Закону США "Про торгівлю" 1974 року та діє до 31 грудня 2020 року. Прокламація 9687, підписана президентом США 22 грудня 2017 року, позбавляла Україну експортувати безмитно товари за частиною Гармонізованого тарифу США, що становило близько третини українського експорту, що підпадає під дію ГСП. Детальна інформація щодо ГСП розміщена на веб-сайті Офісу торгового представника США.