Остання статистика показує, що країни Євросоюзу все більш раді вітати у себе українських працівників. В Чехії квоти на робочих з України зросли з 19 600 до 40 000, в Німеччині закони щодо працевлаштування іноземців були значно пом’якшені. В Польщі кількість працюючих українців залишається стабільно високою: лише офіційно там працевлаштовано 483 000 українців. А це - 67% легально працевлаштованих мігрантів.

По даним Національного Банку України, за перше півріччя 2019 року трудові мігранти перевели в Україну $5,54 млрд, що на $254 млн більше показника аналогічного періоду 2018 року. За січень-червень з ЄС в Україну переведено $3,65 млрд, а з країн СНД - $559 млн. В лідерах - Польща (за звітний період надійшло понад $1,9 млрд перекладів), Чехія (надійшло близько $505 млн), Росія - $498 млн, США - $458 млн. 

Разом з тим, дані НБУ вказують на те, що в Росії кількість українських мігрантів падає. Тоді як в 2015 році з Росії до України прийшло $1,8 млрд, в 2018 році цей показник становив лише $1 млрд. Таким чином, українські трудові мігранти перелаштовуються з Росії на Європу, а їх кількість зростає.

Міграція може мати суттєвий ефект на економіку країни: дослідження ЦЕС показує, що у 2017 році близько 4 млн українців були залучені до трудової міграції. Це становило близько 16% всього працездатного населення. 

Грошові перекази таких мігрантів у 2018 році становили $11 млрд, або 8,5% ВВП України. Це більше, ніж Україна отримала від прямих іноземних інвестицій минулого року. 

Разом з тим, ці цифри потрібно інтерпретувати правильно: велика частка тих, хто є трудовим мігрантом, працюють за кордоном на сезонних роботах та врешті решт повертаються до України. Опитування КМІС, проведене у 2018 році показує, що лише 6% роблять кроки до еміграції, а 57% не готові до міграції за жодних умов.

Перебування за кордоном дає можливість українцям набути нових навичок, вивчити іноземну мову та підвищити свою продуктивність після повернення в Україну.

Оцінки щодо обсягів міграції є приблизними: опитування Держстату проводяться нерегулярно, дані Держприкордонслужби відсутні у відкритому доступі та враховують лише перетини кордону, не враховуючи тривалість перебування, ціль виїзду за кордон тощо. Задля кращого розуміння ситуації з міграцією потрібна краща кооперація між різними держорганами задля формування повної бази даних міграції, а також забезпечення відкритого доступу для аналізу цих даних незалежними дослідниками.

Крім того, проведення перепису населення, який не відбувався з 2000 року, допомогло б краще зрозуміти, скільки людей насправді проживає в Україні і скільки відповідно, мігрували.

Щоб мінімізувати негативні сторони трудової міграції та підтримувати позитивні, держава має бути покращити збір даних про міграцію. Лише розуміючи обсяг міграції, ми зможемо повноцінно оцінити її вплив на економіку України. 

Також, потрібно спростити процес отримання дозволу на роботу для імігрантів. Залучення імігрантів із бідніших країн допоможе уникнути різкого зменшення робочої сили та підтримати зростання економіки. Задля збереження та повноцінного використання позитивних сторін від міграції важливо розвивати фінансові системи та спрощувати процедури переказу коштів з закордону.