Вместо моря - изолятор. Украинцы застряли в Греции без воды и пищи. Как этого избежать?
Розраховуючи на море та відпочинок, 17 українських громадян на кілька днів потрапили до ізолятора для нелегалів в Афінах без власних речей, їжі та води. До того ж вони ризикують отримати заборону в'їзду до країн ЄС на 5 років.
Хто винен та як уникнути подібних ситуацій?
Як українці опинилися в Греції
У суботу, 4 липня, 17 українців (15 дорослих та двоє дітей віком 8 та 9 років) застрягли в аеропорту Афін: їх не пустили до країни та помістили до поліцейського ізолятора на території аеропорту.
Про це стало відомо після розповіді одного із затриманих пасажирів виданню Європейська правда.
Відомо, що наші громадяни потрапили до Греції рейсами авіакомпаній Ryanair (вилетів з Борисполя о 18:00) та Wizz Air (вилетів о 18:45 з аеропорту Київ).
Деякі пасажири летіли до Греції для транзиту в іншу країну ЄС для навчання, частина ставила за мету - туризм.
Один з пасажирів повідомив виданню, що перед вильотом з України їхні документи ретельно перевіряли. Але вже по прильоту до афінського аеропорту у 17 громадян України виявили проблеми із дозвільними паперами. За словами пасажирів, у них вилучили весь багаж і техніку, зокрема ноутбуки, окрім мобільних телефонів. "Поки ми були в аеропорту, нас намагалися змусити підписати згоду на депортацію, ми відмовилися", - цитує ЄП одного з пасажирів.
У такому разі затриманим українцям могла загрожувати заборона на відвідування країн ЄС на термін до 5 років.
Самих українців перевели до поліцейського ізолятора на території летовища для нелегалів - з антисанітарними умовами, решітками на вікнах, ліжками без білизні та навіть матраців, без їжі та води, доступу до вбиралень, мила та санітайзерів. Згодом їжу та воду привезли представники авіакомпаній. У ситуацію втрутились дипломати: намагаються переконати грецьку сторону від депортації.
Чому так сталося та хто винен
Українські дипломати в Греції пояснили, що затриманих не впустили до Греції через заборону на в'їзд до ЄС громадянам третіх країн. Через високий ризик зараження COVID-19 Україна не входить до списку країн, чиїм громадянам дозволено подорожувати до Євросоюзу.
Від 1 липня Євросоюз відкрив кордони лише для деяких категорій українців. До них, зокрема, відносяться студенти, сезонні працівники, дипломати, прикордонники, працівники транспортної сфери, співробітники міжнародних організацій, моряки, які прямують на корабель, та висококваліфіковані працівники. Українці, які проїжджають транзитом, мають сім'ї в країнах ЄС, а також є власниками посвідки на проживання, також мають право в'їзду.
Ця мета має бути підтверджена документально.
У Державній прикордонній службі України пояснили, що пропустили українців, оскільки не мали законних підстав забороняти їм виліт з України. "Прикордонники діють відповідно до чинного законодавства. Якщо у людини документи в нормі, то прикордонники її пропускають”,- зазначили у прес-службі ДПСУ.
"Повітряний простір країни може бути відкритий, літакам можна прибувати та відлітати, а от пасажирам може бути заборонено перетинати кордон чи дозволено певним категоріям з обмеженнями", - пояснив експерт з авіаційного права Андрій Гук.
Повернення українців назад до Києва відбудеться за рахунок авіакомпаній, оскільки ситуація стала наслідком їхньої помилки, повідомив заступник міністра закордонних справ Євген Єнін.
Раніше дипломати пояснили, що повернутися назад українці можуть тільки рейсами тих авіакомпаній, якими вони прилетіли (оскільки перевізники поділяють частину відповідальності). Повернути наших громадян сподіваються вже у вівторок, 7 липня.
Штраф, який можуть накласти на перевізника, за кожного такого пасажира – від 8500 до 17 000 гривень. Штраф перевізника в ЄС – не менше 3000 євро до 5000 євро, пояснює можливу відповідальність для авіакомпаній Гук. Але теоретично авіакомпанія може після цього спробувати стягнути витрачені на штраф кошти з пасажира, адже таке передбачене чинними в Україні авіаправилами, додає він.
Як уникнути таких проблем: де перевіряти
Мінімум до 15 липня варто відмовитися від запланованих поїздок до країн ЄС (окрім Хорватії), якщо ви не належите до категорії мешканців України, яким ЄС дозволив в’їзд. У ЄС планують переглядати перелік заборон на в'їзд для громадян різних країн кожні два тижні.
МЗС України закликає українців за можливості не планувати поїздки за кордон на період пандемії COVID-19 або ж ретельно вивчати умови в'їзду до тієї чи іншої країни.
Що для цього потрібно перевіряти?
Спеціальну інтерактивну карту від МЗС для українських мандрівників. Мапа показує режими в'їзду та транзиту в усіх країнах світу на основі оперативної та перевіреної інформації дипломатичних відомств України та інших країн.
Веб-сайти перевізників. На них можна зустріти посилання на відповідну інформацію від Міністерств закордонних справ чи посольств країн.
Перевіряти інформацію про країну, до якої подорожуєте, у онлайн-центрі для подорожей ІАТА – так звана база даних Timatic. За її допомогою, пасажир, заповнивши інформацію про свої документи та статус, може отримати інформацію чи дозволено йому в’їзд у країну куди планується подорож.
Станом на 6 липня українські туристи можуть вільно подорожувати до таких країн.
Єгипет.
Туреччина.
Іран.
Ірак.
Південна Корея.
Словенія.
Сербія.
Північна Македонія.
Албанія.
Афганістан.
Білорусь.
Велика Британія.
Туніс.
Сомалі.
Ефіопія.
Південний Судан.
Кенія.
Танзанія.
Замбія.
США.
Багамські острови.
Сейшельські острови.
Коморські острови.
До інших країн в'їзд або заборонено, або він можливий лише за наявності відповідних посвідчень і документів.