Кажуть, що для формування та закріплення звички, потрібен 21 день. Враховуючи те, що Україна вже близько 70 днів сидить на карантині, а населення замкнулося вдома, здається, що подорожі давно в минулому. "У сучасну епоху людство, мабуть, ще ніколи не було настільки прив'язаним до домівок. Коли обмеження буде послаблено, ми, без сумнівів, знову почнемо подорожувати. Прагнення пізнавати світ настільки велике, що з часом ми до нього повернемося", - зазначила Сьюзен Орлеан, кореспондент The New Yorker.

Мене не дивує, що багато змін у нашому житті, пов’язаних із COVID-19, називають "безпрецедентними". Не виключено, що більшість нових здобутих звичок залишаться у нашому житті якщо не назавжди, то надовго, а перепусткою кожного окремого індивідума в соціум (в кінотеатр, літак, офіс) буде його стан здоров’я, точніше "відсутність хворобливого стану".

Авіація, яка почала потроху відновлюватися після затяжної паузи, також адаптуватиме свій продукт під нові звички людей та виклики реальності. Подолання страху та невизначенності у пасажирів через неінформованість щодо безпечності перельотів потребує від авіакомпаній та аеропортів командних зусиль.

В своїй колонці, Павло Рябікін, гендиректор аеропорту "Бориспіль" вже поділився з читачами LIGA.net, яким пасажири побачать аеропорт та що потрібно знати пасажирам.

Для того, щоб підвищити рівень інформованості і довіри пасажирів до перельотів, ми в МАУ підготували ці FAQ щодо дій авіакомпанії для мінімізації ризику розповсюдження вірусу та чистоти повітря в салоні.

Як подається повітря в салон літака та наскільки воно чисте?

У літаках Boeing, які складають основу флоту МАУ, чистота повітря в салоні забезпечується завдяки спеціальним HEPA-фільтрам (вони видаляють 99,9% твердих частин із рециркульованого повітря). Зовнішнє повітря постійно циркулює в салоні і виходить із нього через випускний клапан. Потік повітря відбувається вертикально (від стелі до підлоги). Це разом із послідовним розміщенням пасажирів мінімізує розповсюдження забруднених мікрочастин.

Суміш 50/50 із зовнішнього та рециркульованого очищеного повітря подається в кабіну та салон літака через спеціальні отвори у стелі. Хоча HEPA-фільтри не були спеціально протестовані на предмет захисту від COVID-19 (розмір мікрочастин 0,12-125 мкм), але вони були протестовані щодо відповідного розміру мікрочастин і показали ефективність на рівні 99,9%.

Чи може передаватися COVID-19 через їжу та напої?

Відповідаючи на дане запитання, IATA, посилаючись на QSA, стверджує, що такі випадки не зафіксовані. Водночас, для мінімізації ризику розповсюдження коронавірусу, МАУ відмовляється від подачі на борту будь-якої їжі або напоїв, які не мають індивідуальної упаковки. А також від використання багаторазового посуду та гарячих страв.

Чи безпечний обіг готівки та преса?

Згідно з даними ВООЗ, одним із найпоширеніших носіїв COVID-19 є папір. У зв’язку з цим, авіакомпанія відмовляється від використання на борту повітряних суден готівки та багаторазової паперової преси.

Чи зміниться процедура реєстрації на рейс та здачі багажу?

Так, МАУ наполягатиме на максимальному використанні безпечних безконтактних процедур під час рейстрації пасажирів та багажу. Хендлери проактивно скеровуватимуть на стійки drop off пасажирів для самостійної здачі багажу.

Якими будуть процедури в місцях максимального "скупчення"?

На виході на посадку пасажири будуть самостійно сканувати посадкові талони. Для мінімізації скупчення пасажирів перед виходом на посадку запроваджується зменшення кількості та розмірів ручної поклажі, яку пасажири можуть взяти в салон. Здійснення посадки буде реалізовуватися у дві лінії. Для посадки використовуватимуться передні та задні пасажирські двері.

Чи можна буде пересуватися пасажирам по салону повітряного судна?

Так, але пересування буде обмеженим із врахуванням недопущення скупчення пасажирів біля туалетних кімнат.

Чи буде заблоковано середнє місце?

Ні, від цієї ініціативи, як і від так званих імунних паспортів, за рекомендацією Міжнародних профільних авіаційних організацій авіаційна спільнота відмовилася як від таких, ефективність котрих не підтверджена.

Чи треба одягати маску під час перельоту?

Пасажири зобовязані носити маску в аеропорту й під час перельоту, та самостійно слідкувати за її гігієною (маска має затуляти рот і ніс; змінювати маску кожні дві-чотири години; не використовувати маску повторно; не передавати маску для носіння іншим особам). Заборонено залишати використані маски на кріслах, у кишенях крісел. Якщо пасажир відмовиться носити маску, йому відмовлять у здійсненні перевезення.

Чи проводитиметься температурний скринінг?

Температурний скринінг обов’язково проводиться усім пасажирам під час посадки на борт. Нормальний температурний режим, за якого пасажир може бути допущений до перевезення, за новими правилами, схваленими Європейською агенцією авіаційної безпеки (EASA), складає у межах до 38 градусів Цельсія.

Варто підсумувати, що усі заходи, яких вживає авіакомпанія МАУ, базуються на міжнародних правилах та рекомендаціях. Вони розроблені на основі теперішнього розуміння того, яким чином передається COVID-19, і отже, які ризики необхідно зменшити, які способи є найбільш ефективними, при цьому забезпечуючи довіру пасажирів.

Оскільки на сьогодні не існує простого рішення, весь авіаційний світ застосовує багаторівненвий підхід, при цьому уникаючи зайвих надмірностей та неузгоджених заходів. Такий підхід авіакомпаній, аеропортів та урядів багатьох країн світу базується на принципі управління ризиками та запевняє, що авіація продовжує бути найбезпечнішим видом перевезень на велику відстань, і вона не стала суттєвим  вектором передачі COVID-19.