Тотальная монополия: чем вредна инициатива нардепов по почтовой связи

Тотальная монополия: чем вредна инициатива нардепов по почтовой связи

директор юридического департамента Meest Group
10.12.2020, 18:52

Украине нужно новое законодательство по почтовой связи. Но не в том варианте, который сейчас предлагается депутатами ВР. Как исправить ситуацию (укр.)

У листопаді на сайті Верховної Ради зареєстрували законопроєкт №4353 "Про поштовий зв'язок". Його автори кажуть, що хочуть поліпшити якість поштових послуг для кінцевих споживачів, а також посилити заходи щодо боротьби з контрабандою. А як все насправді?

Які наслідки може мати нова ініціатива народних депутатів щодо внесення змін до сектору поштового зв’язку. 

Основні норми

При розгляді законопроєкту в першу чергу увага звертається на наступні положення:

 • Включення "кур’єрських послуг" до переліку послуг поштового зв’язку у статті 1 законопроєкту.

 • Встановлення на законодавчому рівні вимог до виготовлення поштоматів у статті 26 законопроєкту. 

 • Статтею 17 законопроєкту пропонується доповнити виключні права призначеного оператора здійсненням міжнародного поштового обміну в місцях міжнародного поштового обміну. 

Одна з головних цілей законопроєкту — боротьба з контрабандою. Але стаття 17, а також 25, 29 та 31, викликають особливі питання. Вони фундаментально змінюють призначення документу, читаємо:

 • Призначений оператор поштового зв’язку має виключне право на здійснення міжнародного поштового обміну в місцях міжнародного поштового обміну.

 • Перевезення призначеним оператором поштових відправлень транспортними засобами спеціального призначення, перевантаження поштових відправлень здійснюються у першочерговому порядку. Проїзд транспортних засобів спеціального призначення призначеного оператора до об’єктів поштового зв’язку з метою обміну поштових відправлень здійснюється безперешкодно, позачергово і безоплатно.

 • Стаття 31 законопроєкту передбачає, виключні права призначеного оператора на здійснення співробітництва у сфері надання послуг поштового зв’язку з операторами поштового зв’язку та суб’єктами господарювання, що надають послуги поштового зв’язку інших держав, у тому числі і на умовах, передбачених відповідними договорами.

 • Міжнародні поштові відправлення під час переміщення через митний кордон України пред’являються призначеним оператором поштового зв’язку для митного контролю у місцях міжнародного поштового обміну. 

Що це означає?

Місця міжнародного поштового обміну (ММПО) — це об'єкти, які дозволяють поштовим операторам обмінюватися відправленнями з іноземними компаніями через іноземних поштових операторів. Власне, вести міжнародну діяльність. Цим законопроєктом автори хочуть  надати можливість здійснювати цей обмін лише "призначеному оператору".

На цей момент в Україні призначений оператор лише один – це національна компанія Укрпошта. Якщо закон буде прийнятий, тільки Укрпошта зможе вести міжнародну поштову діяльність. Це кричуща спроба монополізації ринку, яку не зустрінеш в жодній європейській країні.

Зараз в Україні є кілька операторів-власників ММПО. У разі прийняття цього законопроєкту, приватним поштовим операторам заборонять пересилання міжнародних поштових відправлень. А це тотожно повній зупинці діяльності.

Більш того. Відповідно до статті 233 Митного кодексу України, операції з міжнародними поштовими відправленнями і їхнє збереження здійснюються під митним контролем у місцях міжнародного поштового обміну. Водночас цей контроль виконує підрозділ митниці в однаковому порядку, незалежно від того, чий це ММПО — Укрпошти або приватного оператора.

Відповідно, монополізація місць міжнародного поштового обміну жодним чином не вплине на процедуру, а значить і не посилить боротьбу з контрабандою. Тому необхідність у нових нормах залишається під великим питанням.

Ці положення вносять лише більше суперечностей із законодавством Євросоюзу, хоча інша мета документу — гармонізація законодавства з ЄС.

Вони порушують статтю 110 Угоди про асоціацію між Україною та Європейським Союзом, Європейським Співтовариством з атомної енергії і їхніми державами-членами, а також — пункт 20 Преамбули та статтю 7 Директиви 97/67/ЄС Європейського Парламенту та Ради про спільні правила розвитку ринку поштових послуг Співтовариства та покращення якості обслуговування (надалі — Директива 97/67/ЄС). 

У контексті поступових кроків України до інтеграції із Європейським союзом, наша країна взяла на себе зобов’язання щодо недопущення впровадження нерівних конкурентних умов для державного та приватних операторів поштового зв’язку у сфері визначення та діяльності місць міжнародного поштового обміну. 

Враховуючи вищевикладене, законопроєкт не відповідає тим завданням, які визначені розробниками законопроєкту, а саме стимулювання розвитку конкуренції, а навпаки законопроєктом руйнується будь-яка конкуренція на ринку надання послуг пересилання міжнародних поштових відправлень. 

Необхідні зміни

Монополізація ринку — вочевидь не ефективний спосіб боротьби з контрабандою. Інституції, що займаються цим питанням, рекомендують звертати увагу на інші аспекти. Зокрема, підвищувати штрафи та санкції, поліпшувати адміністрування малих посилок, тощо.  

Варто відзначити, що Україні все ж потрібне нове законодавство щодо поштового зв’язку. Але воно має розроблятися спільно з усіма компаніями, що ведуть діяльність на ринку.

Якщо брати конкретно цей законопроєкт, то в ньому треба внести як мінімум наступні правки: 

 • Зі статті 17 видалити норму про "виключне право призначеного оператора поштового зв’язку на здійснення міжнародного поштового обміну в місцях міжнародного поштового обміну".  

 • Зі статей 25, 29 та 31 пропонується виключити слово "призначений". 

 • Зі статті 26 виключити відсилочну норму про встановлення вимог до виготовлення поштоматів. 

 • Зі статті 1 виключити визначення терміну "кур’єрська послуга", також виключити "надання кур’єрських послуг" з переліку "послуг поштового зв’язку".

Лише після цього законопроєкт можна буде вважати дійсно таким, що має на меті поліпшити умови для кінцевих споживачів та компаній на ринку поштового зв’язку України. 

Если Вы заметили орфографическую ошибку, выделите её мышью и нажмите Ctrl+Enter.
Статьи, публикуемые в разделе "Мнения", отражают точку зрения автора и могут не совпадать с позицией редакции LIGA.net

Комментарии

Последние новости