Перший матеріал нового проекту про бізнес KSE Business Review

Наступного тижня Україну відвідає головний економіст Майкрософту Майкл Шварц. Він виступить з лекцією на основі своєї наукової роботи про майбутнє пасажирського автотранспорту.

Майкл (разом зі співавтором Майклом Островським) стверджує, що є три технології, які змінять майбутнє автотранспорту.

Перша це можливість авто бути самокерованими. Тобто, зникне необхідність у людині–водії.

Друга це покращення можливостей пошуку попутників. Прикладом такої технології є сервіс BlaBlaCar, де можна знайти попутника на поїздку з одного міста в інше.

Але це тільки початковий рівень сервісу (за аналогією зі звичайним таксі до виникнення Uber або Uklon). Майбутні технології дозволять знаходити попутника набагато швидше (за декілька секунд), набагато якісніше (рейтингування попутників) та на менші відстані (підвезти сусіда, якому потрібно в той самий магазин).

Третя це удосконалення стягнення плати за користування дорогами. Нині в Україні ця система майже не працює. Один з небагатьох вийнятків це плата за парковку в містах. Але існуюча технологія складна: потрібна людина або автомат, що стягують мито. Також потрібні службовці, які будуть перевіряти, чи мито сплачено. В недалекому майбутньому мито можна буде сплачувати автоматично, наприклад, за допомогою телефона використовуючи технології GPS та платіжні системи.

Майкл розглядає ситуацію, в якій пасажири замовляють самокеровані авто. В залежності від попиту на поїздки та завантаженості доріг, самокеровані авто можуть перевозити кілька людей одночасно. Пасажири сплачують мито, яке залежить від того, куди та коли вони їдуть, а також, як вони їдуть самі чи з попутниками. Наприклад, поїздка самому буде коштувати дорожче, ніж поїздка вдвох. Так само, поїздка в час пік буде коштувати дорожче, ніж поза цим часом.

Стаття показує, що можна розробити таку систему мита (плати за проїзд), за якої:

1) всі пасажири дістаються до місця призначення;

2) це відбувається швидко, бо немає заторів;

3) крім того, пасажири мають вибір, коли їхати, і чи їхати самим, чи ні.

Це буде схоже на те, як сьогодні працюють ціни на Uber та Uklon. Якщо у наявності великий попит і мало машин, ціна буде зростати. Також поїздки з попутниками будуть ставати відносно дешевшими, щоб вивільнити машини та зменшити навантаження на дороги.

Нарешті, Майкл показав, що можна досягти стабільності цін в наступному розумінні: не буде групи людей, якій було б вигідно відмовитись від сервісу і найняти самокеровану машину для поїздки без попутників. Це важливо, бо означає, що система цін і надання сервісу самокерованих машин максимально економічно ефективна, і її вже неможливо покращити.

Що ці ідеї означають для України? Для бізнесу, для держави та для людей?

По-перше, в майбутньому можуть зникнути затори.

По-друге, вже сьогодні бізнес може думати над розвитком стартапів в Україні, які будуть підбирати оптимальні варіанти попутників. Також можна починати експериментувати з технологією, яка буде розраховувати розміри мита в реальному часі, в залежності від трафіку та попиту, створювати платіжні системи по стягненню мита та інтегрувати їх з іншими платіжними системами і фінансовою системою. Ці технології можна буде використовувати в інших послугах, наприклад, у паркуванні. Можна розробляти технології з керування транспортом в містах сьогодні через регулювання світлофорів та подачу публічного транспорту, а в майбутньому через подачу самокерованих авто.

По-третє, уряд може готувати законодавчу та інфраструктурну базу для таких змін.

Один з цікавих наслідків розвитку технології самокерованих авто, технології стягнення мита та знаходження попутників це зменшення різниці між публічним і приватним транспортом. Навіщо володіти своєю автівкою, якщо буде легко, швидко і дешево замовити самокероване авто? Так само, попит на великі автобуси та тролейбуси з часом буде падати чи взагалі зникне.

Розвиток технологій це нові можливості для бізнесу та покращення рівня життя людей. Я із захопленням чекаю дня, коли в Києві на моє замовлення в Uber приїде самокероване авто. В Піттсбурзі, де я також працюю, це відбувалося вже кілька разів. Майбутнє вже наступає.