Алексей Каспрук: Потребление газа в Черновцах сократится на 30%
Чернівці варто назвати одним із найбільш європейських облцентрів України, а особливо що стосується реалізації проектів по скороченню споживання "блакитного" палива та інших енергоресурсів. Міська влада активно співпрацює з місцевим теплопостачальним підприємством, жителями міста, ОСББ та бюджетними установами, а також, що не менш важливо, - з інвесторами, які готові вкладати кошти в тепле майбутнє чернівчан. За словами міського голови Олексія Каспрука, провідну роль серед інвесторів займає Європейський банк реконструкції та розвитку.
Розкажіть, будь-ласка, на якому паливі працюють котельні міста? Як впливає його ціна на вартість теплопостачання?
На балансі підприємства "Чернівцітеплокомуненерго" перебуває 86 котелень комунальної власності територіальної громади міста Чернівців, які працюють на природному газі. Загальна протяжність теплових мереж у двохтрубному вимірі складає 92,4 км, у т.ч. магістральних мереж - 25,276 км, розподільчих мереж -32,409 км та ще 34,715 км припадає на теплові вводи.
На сьогодні в Україні створений ринок газу, ціна якого, на жаль, змінюється в сторону збільшення, що призводить до зростання вартості послуги з централізованого опалення для всіх категорій споживачів. В даній ситуації, я переконаний, що єдиним шляхом для зменшення вартості ціни на теплову енергію, я маю на увазі послугу з надання централізованого опалення, залишається саме впровадження енергоефективних заходів. Саме вони зменшать витрати паливно-енергетичних ресурсів, які необхідні для виробництва теплової енергії, що в перспективі дозволить говорити про зменшення або стабілізацію тарифу на централізоване опалення.
Як ви ставитесь до використання потенціалу альтернативних джерел енергії, наприклад, біопалива, енергії сонця або вітру?
На мою думку використання альтернативних джерел енергії, таких як біопаливо, дрова, пелети, тирса або солома - це більше підходить для селищ, в яких є котельні малої потужності. Хочу відмітити, що використання цих джерел енергії має свої особливості, зокрема ті, що зумовлені природними умовами, наприклад, близьким розташуванням місць переробки сировини від сільського господарства чи деревообробної промисловості. Така переробка потребує застосування новітніх технологій. Зараз "Чернівцітеплокомуненерго" вивчає досвід підприємств, які вже працюють в цьому напрямку.
Що стосується енергії сонця та вітру, я переконаний, що це досить перспективне джерело енергії, але воно також потребує значних коштів для придбання необхідного обладнання. Взагалі, я повинен сказати, що необхідно передбачати трансформування виробництва будь-якого джерела енергії на екологічно чисте, уникаючи викидів вуглекислого газу (СО2), що, на жаль, є неминучим при спалюванні дров, пелет, тирси або соломи.
Як ви можете їх використовувати? Чи маєте ви намір сприяти розвитку таких проектів?
На виконання розпорядження Кабінету міністрів України №1014 від 16.10.2014 року, яке називається "Про затвердження плану коротко- та середньострокових заходів щодо скорочення обсягу споживання природного газу на період до 2017 року" було передбачено в місцевих бюджетах кошти для фінансування в першочерговому порядку інвестиційних проектів, спрямованих на переведення споживачів із природного газу на інші види палива та енергії, а також залучення інвестиційних коштів на ці заходи. Але ми пішли далі і з метою покращення інфраструктури централізованого теплопостачання Чернівців, Чернівецькою міськрадою та підприємством "Чернівцітеплокомуненерго" була підписана угода з Європейським банком реконструкції та розвитку (ЄБРР) про співпрацю щодо проекту модернізації систем теплопостачання.
По суті, цей проект спрямований на зменшення використання та залежності теплового господарства міста від зовнішніх енергоресурсів (електроенергії та природного газу), а також на підвищення енергоефективності, скорочення втрат теплової енергії в мережах теплопостачання та споживання електроенергії і в кінці кінців на покращення послуги з централізованого теплопостачання. Реалізація цього проекту передбачає до 30% скорочення споживання газу, що дасть суттєву економію місцевому бюджету та, що більш важливо, жителям нашого міста.
Реалізація цих проектів безумовно прогресивний крок, проте яка тарифна політика є на сьогодні? За що платять чернівчани?
Основне завдання тарифної політики - це недопущення збитковості підприємств комунальної теплоенергетики, тобто вчасне встановлення економічно обґрунтованих тарифів. А враховуючи те, що знову планується зростання вартості електроенергії та фонду оплати праці, це призведе до збільшення тарифу. Адже це прописна істина, що у ціну товару закладається вартість енергоносіїв (тих самих природного газу та електроенергії), матеріально-технічних ресурсів, запчастин, а також витрати на фонд заробітної плати працівників підприємств, вартість послуг субпідрядних організацій, ремонтів, утримання інфраструктури, тощо. Постійне подорожчання цих складових призводить до збільшення витрат і необхідності переглядати тарифи.
У випадку з електроенергією треба говорити ще і про зміну моделі ринку. Газ, електрична і теплова енергія - це товари, які мають свою ціну. Окрім ціни, в тарифі повинна враховуватись вартість послуги з їх постачання до споживача. А також прибуток теплопостачальної компанії, хоча б на рівні 5-10%, який необхідний для підтримки та розвитку виробничих потужностей та інфраструктури. На жаль, я вимушений констатувати, що старі тарифи не покривають цих складових. Якщо діючі тарифи залишити без змін, це неминуче призведе до обмежень в постачанні газу, відключення від електрики і теплопостачання!
Що ви можете сказати про зниження обсягу споживання енергетичних ресурсів? Чи готова міська влада популяризувати цю ідею?
Мешканцям доводяться до відома шляхи зменшення споживання енергоносіїв. Слід зазначити, що зростання тарифів не обов'язково призведе до радикального збільшення рахунку за житлово-комунальні послуги. Адже розмір оплати залежить не тільки від тарифу, а й рівня споживання теплової енергії. Виходячи з цього, ми розуміємо, що сьогоднішні ціни стимулюють нас до економії та енергозбереження, а саме до таких заходів як утеплення житла, заміни звичайних лампочок, старих вікон та дверей, встановлення приладів обліку споживання та регулювання подачі теплової енергії, я маю на увазі гарячої води у вашу домівку. Ці заходи допомагають значно знизити споживання енергії, а відтак дозволяють не збільшувати плату за енергоресурси при збільшенні тарифів.
З метою впровадження енергозберігаючих заходів виконавчим комітетом міськради було прийнято рішення про затвердження дольової участі (частки у загальному фінансуванні проекту) мешканців багатоквартирних будинків при виконанні робіт з енергозбереження. Дольова участь мешканців при утепленні стін - 40%, капремонту покрівель - 20%, при заміні вікон в місцях загального користування - 40%, інші роботи, наприклад, реконструкція елеваторних вузлів або заміна тепломереж - теж 40%.
Розкажіть, будь-ласка, про заходи щодо енергоефективності в будівлях державної власності та об’єктах соціальної сфери. Які подальші плани в цьому напрямі?
Про це нам теж є що сказати. В Чернівцях було розпочато реалізацію проекту під назвою "Енергоефективність в будівлях бюджетної сфери", який реалізується за підтримки Німецького бюро міжнародного співробітництва (GIZ). Загальна вартість цього проекту складає 9 млн.євро. Фінансування проекту здійснюватиметься за рахунок кредитних коштів, а саме 5 млн.євро, отриманих по гранту Північної екологічної фінансової корпорації (NEFCO) та ще 3 млн. євро від фонду E5P, що входить до складу "Східноєвропейського партнерства з енергоефективності та довкілля" і ще 1 млн.євро - це кошти міського бюджету. Цей проект передбачає модернізацію 36 громадських будівель у 33 закладах соціальної сфери.
Особливу увагу ми приділяємо обліку енергоносіїв. Для цього ми здійснюємо моніторинг споживання енергоресурсів шляхом щоденного зчитування інформації з приладів обліку енергоносія в бюджетних установах міста із застосуванням програмного продукту "Енергоплан 2.0". Ця програма використовується для подальшого проведення аналізу і оцінки основних показників стану використання енергоресурсів бюджетними установами міста, що надає можливість своєчасно виявляти і терміново усувати нецільові витрати і суттєво зменшити бюджетне навантаження. Моніторинг споживання енергоресурсів здійснюється по окремих їхвидах (теплова енергія, природний газ, електроенергія та вода), по кожній окремій бюджетній установі комунальної власності Чернівців (а це 140 установ!) та кожній окремій будівлі (255 будівель на обліку).
Чи здійснюються заходи по утепленню об’єктів соціально сфери і заміщенню використання газу в котельнях, які опалюють ці об’єкти? Які плани на майбутнє?
Як я вже зазначав, з метою покращення інфраструктури централізованого теплопостачання Чернівців міськрадою та "Чернівцітеплокомуненерго" була підписана угода з ЄБРР про співпрацю щодо проекту модернізації систем теплопостачання. На модернізацію котелень, системи теплопостачання, з впровадженням автоматизованого процесу виробництва теплової енергії "Чернівцітеплокомуненерго" отримає інвестиційний грант на суму до 4 млн. євро, а також кредит ЄБРР на суму до 7 млн. євро та кредит "Фонду чистих технологій" на суму 3 млн. євро. Варто зазначити, що місцеві гарантії для отримання такого кредитування вже погоджено Міністерством фінансів України. Також зараз підприємство продовжує співпрацю з ЄБРР щодо надання кредиту у розмірі 10 млн. євро та гранту у розмірі 4 млн. євро на реалізацію "Проекту реконструкції та модернізації централізованого теплопостачання в м.Чернівці". Це досить значний та важливий для нас проект. Він передбачає наступні заходи: встановлення індивідуальних теплових пунктів; встановлення котла на біопаливі (щепі) потужністю 10 мВт; реконструкцію та модернізацію великих та малих котелень; заміну теплових мереж, а також систем моніторингу та диспетчеризації.
Також "Чернівцітеплокомуненерго" співпрацює з компанією DemoUkraineDN, яка підготувала проект реконструкції систем теплопостачання районів вулиць Салтикова-Щедріна та Залозецького. Цей проект включає об’єднання теплових мікрорайонів - по обом вулицям, виведення з експлуатації діючої котельні по вул. Салтикова-Щедріна та встановлення нового котла на пелетах в котельні по вул. Залозецького потужністю 2,5 МВт, а також монтаж нових розподільчих мереж в мікрорайоні вул. Салтикова-Щедріна і установку індивідуальних теплових пунктів. Фінансування даного проекту складається з кредитних коштів NEFCO у розмірі 500 тис. євро та гранту у розмірі 300 тис. євро.
Яким чином на сьогодні місцевий бюджет фінансує кредити, які беруть ОСББ на потреби енергозбереження?
Для того, щоб допомогти багатоквартирним будинкам, а саме ОСББ, Чернівецькою міськрадою ухвалено рішення "Про затвердження Програми часткового відшкодування відсоткових ставок за залученими кредитами, що надаються фізичним особам, ОСББ та житлово-будівельним кооперативам на заходи з підвищення енергоефективності на 2015-2020 роки". Також між департаментом ЖКГ міськради, "Ощадбанком" та "Укргазбанком" були заключні договори про співробітництво, щодо часткового відшкодування відсоткових ставок (15% річних) за залученими кредитами, що надаються фізичним особам, ОСББ та житлово-будівельним кооперативам на заходи з підвищення енергоефективності.
Говорячи про фінансування цих заходів, хочу зазначити, що на виконання програми, про яку я говорив, в міському бюджеті на 2015 рік було передбачено 500 тис. грн., а на 2016 рік - 700 тис. грн. За період співпраці з кредитними установами було відшкодовано 15 % від відсоткових ставок 600 особам на загальну суму 452,9 тис.грн., а саме через "Ощадбанк" - 416,8 тис. грн. для 550 громадян і через "Укргазбанк" - майже 36,2тис. грн. для 50 осіб. Ми не зупиняємось на досягнутому і на даний час робота в цьому напрямку продовжується.
Які ще кроки здійснюються для підтримки місцевої компанії теплокомуненерго та в сфері енергоефективності?
З метою створення і підтримки енергоефективності, відновлювальних джерел енергії в рамках реалізації в Чернівцях Європейської ініціативи "Угода мерів", що була запроваджена у 2007 році, ми затвердили "План дій щодо сталого енергетичного розвитку м.Чернівці на 2015-2020 роки". Він був розроблений для більш детального планування енергетичної політики міста Чернівців в майбутньому. Його розробка та затвердження - це третій етап виконання Чернівецькою міськрадою своїх політичних зобов’язань в рамках ініціативи "Угода мерів", яка регламентує вжиття конкретних заходів по зменшенню обсягів викидів парникових газів та скорочення споживання енергетичних ресурсів у Чернівцях.
Також нами продовжувалась робота з реалізації проекту українсько-німецького співробітництва між Німецьким бюро міжнародного співробітництва GIZ та Міністерством регіонального розвитку, будівництва та житлово-комунального господарства України, який називається "Енергоефективність у громадах". Мета цього проекту полягає у підтримці здатності місцевого самоврядування виконувати роль провідної сили в Україні щодо впровадження заходів з енергоефективності. Наше місто відіграє лідируючу позицію серед наших партнерів по цьому проекту - міст Кам’янець-Подільський та Коломия.
12 травня 2016 року представники Чернівецької міськради взяли участь у другому Форумі енергоефективного партнерства "Енергосервіс: інвестиції в енергоефективність бюджетної сфери та переваги для житлових будівель". В рамках Форума було підписано Меморандум між Чернівецькою міськрадою та Державним агентством з енергоефективності та енергозбереження про запровадження енергосервісних контрактів в бюджетній сфері міста. Для виконання цього документу ми вже сформували базу даних бюджетних закладів комунальної власності міста, з якими пропонується укласти енергосервісні угоди щодо підвищення енергоефективності будівель зазначених установ.
Що ви можете розповісти про встановлення у Чернівцях будинкових приладів обліку тепла?
З метою обліку споживання теплової енергії в будинках комунальної власності, соціальної сфери, житлово-будівельних кооперативів, житлово-будівельних товариств та ОСББ Чернівців встановлюються прилади обліку споживання та регулювання теплової енергії, або так звані теплові лічильники. Станом на грудень цього року 189 житлових будинків з центральним опалення (31,9% від загальної кількості) були обладнані 534 приладами обліку, у тому числі на підприємствах ми встановили 50 шт., в бюджетних організаціях - 202 шт. і в житловому фонді - 282 шт. таких лічильників.
Слід зазначити, що на умовах співфінансування з дольовою участю мешканців (від них було отримано 565,8 тис. грн) та за рахунок коштів міського бюджету (майже 2,3 млн. грн) було встановлено в 45 житлових будинках 58 теплових лічильників.
Які заходи ви вживаєте для збільшення покриття житлового фонду такими лічильниками?
З метою 100% оснащення житлового фонду приладами обліку споживання та регулювання тепла міськрадою погоджено "Інвестиційну програму "Чернівці теплокомуненерго" на 2016 рік". Зараз, після додаткових зауважень Нацкомісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики і комунальних послуг, в цю програму вносяться деякі зміни. Ми включаємо в цей документ наступні пріоритети на 2017 рік: 100% комерційний облік тепла в багатоквартирних будинках; забезпечення 100% обліку виробленої теплової енергії; зменшення втрат в теплових мережах; заміна (модернізація, реконструкція) теплотехнічного обладнання, технічний стан якого не дозволяє його подальшу експлуатацію; зменшення витрат енергоресурсів. Після внесення вищезазначених змін підприємство подасть свою інвестпрограму на розгляд Нацкомісії.