UA

Аукционы раздора: как хоть что-то продать, когда никто никому не доверяет

Аукционы раздора:  как хоть что-то продать, когда никто никому не доверяет

руководитель ГП ProZorro.Продажі
20.08.2020, 17:18

Прозрачные аукционы по продаже госимущества принесли в бюджет уже 28 млрд грн. Почему все равно все не довольны (укр.)

Приватизація готелю Дніпро от-от закине у держбюджет мільярд з гаком. Укрзалізниця заробила понад 87 млн грн, продавши металобрухт. Здавалося б - перемога… Але ні. Окружний адмінсуд Києва просять зупинити дію наказу Фонду держмайна про результати аукціону з продажу готелю "Дніпро", а торги УЗ – згідно з заявою того, хто програв - начебто були нечесні.

Чому все так і коли ми перестанемо шукати зраду, якщо ніхто нікому не довіряє?

Кейс №1. Готель "Дніпро"

Це був мега аукціон, до якого була прикута увага сотень тисяч людей не лише в Україні, а й за межами. Запекла боротьба, рекордне зростання ціни - нарешті, прозора приватизація в дії. Навіть "російський слід" у фінансуванні дуже швидко зник. Адже торги відбулися за принципом "усі бачать усе": документи, учасників, ставки (звісно після завершення торгів).

Уже пройшли декілька перевірок та вже публічно доступний підписаний договір. 

І от до сумнозвісного ОАСК (це той, у якому суддя Вовк "намагався захопити владу") надійшов позов, за яким просять заборонити продаж готелю. Позивачка вважає, що "зазначений наказ був прийнятий Фондом держмайна із порушенням норм чинного законодавства, є протиправним та підлягає скасуванню".

Скажу, що подібні позови були і до аукціону, яким намагались заборонити його проведення. Тоді нічого не вдалось, не вдасться і зараз. 

Кейс №2. Аукціони Укрзалізниці

11 серпня відбулися дев’ять аукціонів Укрзалізниці із продажу 19 3000 тонн брухту. Загальний дохід від цих торгів склав 87,25 млн грн. Це дуже гарний результат, яким мали б бути задоволені усі, але чомусь не склалося. Один з учасників програв і от з’явилась "зрада".

Інтерпайп скаржиться, що УЗ продало багато металобрухту якомусь трейдеру по високих "неринкових" цінах, тому краще на аукціони УЗ трейдерів не пускати. По-перше, подивіться як далеко ми пройшли. Раніше скаржились, що УЗ комусь продає дуже дешево, тепер що дуже дорого. Це точно вже більше схоже на перемогу. По-друге, цей аукціон ви можете теж подивитись в системі, там буде видно, що ціну під час аукціону кілька разів підвищував Інтерпайп, тому вочевидь вона не така вже і "неринкова". 

Але якщо глянути, як відбувалися торги, то не бачимо проблеми. Відкрита боротьба, за лот боролися три учасники. Фірма-переможець одразу зробила найвищу ставку - 31,5 млн грн. Я, до речі, вважаю, що це вірний шлях до перемоги - одразу зробити великий крок. Наступний учасник не перебив ставку, от і програв. Це і суть аукціону.

Крім того, переможець - неоднократно брав участь у торгах на Прозорро.Продажі, викупав свої лоти і щодо цього теж підтвердив свої наміри викупити його. 

І що дуже важливо, ми тут бачимо гарне зростання ціни, завдяки конкуренції: коли боролися два учасники в аукціонах металобрухту - ціни зросли несуттєво, а тут було три - зростання 21%.

Наче ж усе чесно.

Прозорість захищає 

Випадок із Дніпром  чітко показує, навіщо потрібна прозорість процесу. В країні де ніхто нікому не довіряє можна оскаржити та заблокувати будь-що, сподіваюсь всім вже очевидно, що дуже часто це питання на мільярди. Для цього і є прозорість, бо оскаржити повністю регламентований та прозорий процес, навіть по корупційним або політичним мотивам значно складніше ніж процес мутний-непрозорий. Ось такою технологією ми з цим боремось. Переможемо і цього разу.

Крім того, аукціон - це завжди конфлікт. Буде завжди хтось, хто програє і буде невдоволений і матиме мотиви оскаржити аукціон. Це нормально. Від намагань забрати перемогу в Україні може захистити саме прозорість. Причому без додаткових витрат для бізнесу.

Не втомлюся повторювати, що головний принцип системи електронних аукціонів - "усі бачать усе". Це означає, що пересічний громадянин, або президент, або інвестор, - будь-хто з вас, читачі, може побачити хід торгів. Так було і з Дніпром, і з УЗ, і з іншими аукціонами, що відбулись чи відбудеться.

Певен, що без прозорості та рівного доступу, взагалі б ніколи нічого не продали. Тут було б усе заблоковано в нескінченних суперечках. А так, ми вже заробили для  бюджетів різних рівнів більше 28 млрд грн. І плануємо заробити ще більше: чесно та прозоро. 

Если Вы заметили орфографическую ошибку, выделите её мышью и нажмите Ctrl+Enter.
Статьи, публикуемые в разделе "Мнения", отражают точку зрения автора и могут не совпадать с позицией редакции LIGA.net
Вакансии
Больше вакансий
Project Manager (впровадження CRM)
Киев Група компаній ЛІГА
Редактор стрічки новин
Киев Медіа холдинг Ligamedia
Head of PR
Киев Група компаній "ЛІГА"
Разместить вакансию

Комментарии

Последние новости