Коронавирус: конец производственной эры Китая и реальный шанс для Украины

Питання, чи буде коронавірус кінцем майже 30-річної ери Китаю як глобального виробничого хабу, все більше обговорюється провідними світовими експертами. Зокрема, минулого тижня про це писали FT і Forbes.
Падіння ринків, яке відбувається останній тиждень, можна порівняти лише з початком Великої депресії.
Китайська економіка набагато сильніше постраждала від спалаху коронавірусу, ніж ми могли це бачити за результатами ринків. Уолл-стріт останнім відреагував на це, і S&P 500 впав понад 8%. Це найгірший показник серед усіх великих країн, у котрих виявили випадки коронавірусу. Навіть Італія, з понад тисячею інфікованих, почуває себе краще.
Експерти погоджуються, що таке падіння – це відображення ситуації з економічною кризою в Китаї.
Проте, набагато більшою проблемою є не короткотермінове економічне падіння в Піднебесній, а потенційне руйнування ланцюгів поставок.
Карантин та обмеження щодо пересування, яке стосувалось понад 60 млн людей в країні.
Китайські автовиробники та хімічні заводи повідомили про закриття заводів на багато довший термін. ІТ-працівники не повернулися до більшості фірм станом на минулий тиждень. Велика частина судноплавних та логістичних компанії все ще не працюють.
Проте, коронавірус лише підсилив занепокоєння глобальних виробників та замовників. Зростання заробітних плат в Китаї та виробничих витрат, запровадження нових екологічних та інших вимог (які здорожчують та ускладнюють виробничі процеси) - все це не можна не враховувати. найбільш ефект мали торговельні обмеження, а саме додаткові мита, запроваджені минулого року США.
Тут питання не лише в митах (з ними бізнес може працювати). Гглобальний бізнес не любить невизначеності. А в торговельній війні США та Китаю і до тепер ситуація не є визначеною. Тому велика частина виробників вже перенесли чи переносять свої замовлення до В'єтнаму, Бангладешу та по всій південно-східній Азії. Туди ж дивились глобальні компанії щодо розміщення виробництв.
На фоні зростання шансів президента США Дональда Трампа на переобрання на другий термін та ситуації з коронавірусом в Китаї, все більше глобальних виробників, які продають у США, розглядають можливість альтернативного виробничого майданчику.
Проте, це не лише про США. Нещодавно, Forbes писав, що постачальники медпрепаратів в ЄС відчувають дефіцит хірургічних (медичних) масок, оскільки всі вони виробляються в Китаї. І те саме по ряду товарів першої необхідності. Чи не можуть вони вироблятись десь на європейському континенті? Можуть, зважаючи, що рівень оплати праці та інші витрати в Китаї не такі вде низькі, як були.
Але, тут є одне але. Перенесення замовлення, а ще більше - виробничих потужностей в інші країни - досить складний процес.
Що ж шукають глобальні компанії:
Логістика і транспортування до основних ринків споживання.
Таланти (для виробництва складних продуктів і сервісів) і робоча сила.
Хотите стать колумнистом LIGA.net - пишите нам на почту. Но сначала, пожалуйста, ознакомьтесь с нашими требованиями к колонкам.