UA

Коронавирус загнал бизнес на карантин. Важно спасти и его, и экономику Украины

Коронавирус загнал бизнес на карантин. Важно спасти и его, и экономику Украины

партнер налогово-юридического департамента «Делойт» в Украине
30.03.2020, 18:04

Карантин для бизнеса - большой вызов. Украинской власти стоит подумать о дополнительных мерах, которые могут помочь в такое турбулентное время (укр.)

Нещодавно Верховна Рада ухвалила низку норм, спрямованих на пом’якшення "правил гри" для бізнесу під час карантину. Зокрема, були введені тимчасові пільгові податкові режими: держава звільнила від сплати єдиного соціального внеску (ЄСВ) фізичних осіб-підприємців, податку на нерухоме майно і плати за землю на березень-квітень.

Також парламент усунув штрафні санкції та пеню за певні порушення фіскального законодавства, впровадив мораторій на проведення документальних і фактичних перевірок до 31 травня (для перевірок щодо ЄСВ – до 18 травня) та збільшив терміни подання фізичними особами декларацій з  податку на доходи фізичних осіб (ПДФО).

Читайте також - Податковий карантин для малого бізнесу: штрафи і перевірки скасовуються. Що ще?

Крім того, відстрочили набуття чинності положень щодо обов’язкового застосування реєстру розрахункових операцій (РРО) окремими групами платників податків та застосування нових санкцій за порушення законодавства у разі використання РРО.

Є різні думки щодо правильності зазначених кроків, адже вони подекуди заважають боротьбі з тіньовим сектором. Але усі ми розуміємо, що українську економіку треба рятувати, а тому дії держави є цілком закономірними. До того ж, вони цілком відповідають рекомендаціям  Організації економічного співробітництва та розвитку (ОЕСР) щодо пропонованих податкових заходів, спрямованих на підтримку економіки під час кризи, спричиненої COVID-19, і ми маємо подякувати законотворцям за ці кроки.

Читайте також - "План Б" для бізнесу: потрібно вже зараз вирішувати, що робити після кризи

Та чи достатньо таких дій? Ми розуміємо, що навряд. Тому державі варто подумати про додаткові заходи, які можуть допомогти бізнесу в такий турбулентний час.

Що хвилює бізнес на карантині

Насамперед, компанії в режимі карантину стоять перед важливим викликом – забезпечення можливості віддаленої роботи співробітників.

І ось тут з’являється купа підводних каменів: неготовність впроваджувати у свої процеси новітні технології, нехтування перевагами електронного документообігу, страх перед тим, що без паперу платник податків безправний. Це все змушує компанії призначати "чергових" з правом підпису в офісах. Та чи є безпечним таке рішення у нових умовах? "Чергові" наражають себе на небезпеку, перебуваючи в офісі, а також передають документи, які можуть бути носіями вірусу, наражаючи на небезпеку своїх колег та клієнтів.

COVID-19 зіштовхнув нас з проблемою електронного документообігу і ще раз вказав на нагальність у вирішенні цього питання. Державі зараз вкрай необхідно просувати застосування технологій і гарантувати бізнесу, що будь-яке порушення податкового законодавства, яке виникло через неоднозначне трактування операцій, здійснених за електронними документами, але не призвело до несплати податків, звільняється від санкцій. 

Читайте також - Вбивство економіки або точкові ефективні заходи? Що вибере українська влада

Крім того, було б добре прямо визначити, що державні установи мають вимагати і приймати лише цифрові копії електронних документів.

До яких податкових спрощень вдаються у світі

У багатьох країнах, зокрема Франції, Німеччині, Китаї, котрі не відрізняються податковою лояльністю, впровадили "податкові канікули" – звільнення від податкових платежів на період карантину, а також можливість подальшого розстрочення податкових платежів.

У Польщі анонсували програму, за якою підприємці можуть зарахувати збитки, понесені у 2020 році, в рахунок зменшення об’єкта оподаткування 2019 року. Ми розуміємо, що в України немає значних резервів, проте без подібної підтримки бізнес просто не зможе вижити. В реаліях сьогодення такі кошти треба спробувати отримати від глобальних фінансових установ. Саме тому плідна співпраця з цими установами є надзвичайно важливою.

На що слід звернути увагу державі

Безперечно, говорити про кінець карантину поки зарано. Але він в будь-якому разі колись скінчиться. Ми почнемо жити по-новому, але економічні наслідки з цілою низкою нових (а скоріше й старих) невирішених питань залишаться. І тоді ми будемо змушені вирішувати ці питання швидко та рішуче.

Читайте також - Бізнес на виживання: жорсткий карантин знищує економіку

Україна постане перед викликом стимулювання галузей, які стануть основою розвитку держави. Визначити такі галузі можна буде лише тоді, коли у нас з’явиться економічна стратегія і розуміння, яке місце ми хочемо посісти на світовій мапі. Але дещо можна зазначити вже зараз: для того, щоб країна лишилась конкурентною, необхідними будуть стимулювання і підтримка:

- бізнесу, який запроваджує цифрові технології в повсякденному житті задля розвитку цифрової економіки;

- бізнесів, які створюють продукт з доданою вартістю;

- іноземних інвестицій, особливо у високотехнологічні галузі.

Інструментів такої підтримки багато, в тому числі податкові пільги, пільгові кредити, адресна допомога.

Водночас, аби розвивати у країні не лише сировинний ринок, треба завершити судову реформу. На жаль, цей віз ніяк не рушить. На моєму досвіді було кілька конкретних випадків, коли іноземні інвестори, одні з найбільших світових компаній, купували технологічні бізнеси в Україні, а потім закривали їх та переводили за кордон. І це прикро. Так відбувається через брак віри в захист прав інтелектуальної власності та незалежність українських судів. Тому в цьому напрямку державі треба робити дієві практичні кроки вже сьогодні.

Читайте також - Нова економічна криза: наслідки для світу і України

Нам усім ще багато треба зробити задля того, щоб держава перейшла на новий рівень, і компанії не лише хотіли залишати тут свій бізнес, а й ставали в чергу для відкриття нових проєктів. Я вірю, що починати треба з економічної стратегії та судової реформи.

Нещодавно анонсували створення антикризового штабу протидії коронавірусу – це важливо і є першочерговим питанням на сьогодні. Було б добре, якби нашій державі вдалося швидко стримати епідемію і розробити вже згадану економічну стратегію, а також нарешті одержати конкретні результати від впровадження судової реформи.­ Впевнений, що багато розумних людей захоче зробити особистий внесок у нашу країну, щоб вивести її на новий рівень.

Автор висловлює подяку команді податково-юридичного департаменту Делойт в Україні, зокрема Валентині Березкіній та Павлу Зайцю, за спільну віддалену роботу над статтею в умовах карантину

Если Вы заметили орфографическую ошибку, выделите её мышью и нажмите Ctrl+Enter.
Статьи, публикуемые в разделе "Мнения", отражают точку зрения автора и могут не совпадать с позицией редакции LIGA.net
Вакансии
Больше вакансий
Project Manager (впровадження CRM)
Киев Група компаній ЛІГА
Редактор стрічки новин
Киев Медіа холдинг Ligamedia
Head of PR
Киев Група компаній "ЛІГА"
Разместить вакансию

Комментарии

Последние новости