UA

Не тигром единым. Что ЗеДепутатам надо знать об экономике Украины

Не тигром единым. Что ЗеДепутатам надо знать об экономике Украины

первый вице-премьер-министр - министр экономического развития и торговли Украины
02.08.2019, 14:08

Мало знать, как создать собственный политический бренд. Принимая законы, важно понимать последствия для страны и экономики (укр.)

Цими днями Зе-депутати у Трускавці вивчають основи ефективного державного управління. Чи осягнуть новобранці парламенту цю непросту науку за кілька днів - окреме питання. Головне, щоб навчилися формувати ефективну державну політику. Бо приймати закони - це не тиснути кнопки, а розуміти наслідки для країни та економіки.

З 2014 року наша команда зробила багато у цій сфері. Йдетья не лише про макростабілізацію, яка зупинила повну руйнацію економіки чи переорієнтацію ринків збуту з Росії на ЄС, Азію та Африку. Ми працювали, щоб посилити в Україні ринкову економіку, яка створює конкуренцію, руйнує монополії та зловживання.

А ще, чесна конкуренція - один з універсальних економічних інструментів, який сприяє знищенню корупції.

Наведу приклад Prozorro, яке стало обов'язковим для застосування з 1 серпня 2016 року. Чи зникли люди, котрі прагнуть нажитися на держзакупівлях? Ні, вони є і завжди будуть в кожній країні. Але ми створили систему, де одразу видно, хто і що намагається вкрасти. Тому державні закупівлі стали більш здоровими.

Приємно, що в ЗеКоманді також активно розвивають ідею цифрової економіки, над якою ми працюємо ось уже 3 роки. Разом з європейськими колегами ми створюємо Єдиний цифрий простір, який дозволить знищити корупцію через е-митницю, розвинути е-торгівлю та інші напрямки. Уже зараз  кожен українець може самостійно побачити позитивний ефект від цифровізації державних закупівель, державних послуг та переходу на електронні системи урядування.

Ще одним важливим кроком є продовження роботи з відкриття і лібералізації ринків України для входження приватного капіталу. Спершу у 4 сфери: енергетику, агроіндустрію, інфраструктуру і фінансовий сектор.

В енергетиці - це роз'єднання (анбандлінг) енергетичного гіганта НАК "Нафтогаз України" відповідно до вимог Третього енергопакету. Бо такого роду монополії знищують конкуренцію на ринку, тому зважений розподіл є життєво необхідним.

У сфері агро слід річуше створювати ринок землі, який фактично існує в тіні усі 29 років з часу незалежності. Попри відсутність точних оцінок у державній власності перебуває близько 12-13 млн гектарів, з яких держава лише на оренді недоотримує мінімум 20-25 млрд грн щорічно. За різними оцінками близько 5 млн гектарів сільгосп землі вже зараз змінили свого власника.

Але сірі схеми та хабарі спотворюють конкуренцію на користь агромонополістів, які мають ще й кращий доступ до грошових ресурсів, включаючи кредитування. Це шкодить, передусім, малим агропідприємствам. Тому відкриття ринку землі - це крок до формування чесної конкуренції, а також допомога фермерам і селянам, які досі позбавлені можливості розпоряджатися землею.

Щоб залучити приватний капітал в інфраструктуру ми розробили реформу концесійного законодавства. Щоправда попередній парламент прийняти її не спромігся, тож це буде одне з перших завдань восени. Бо концесія - це ключ до залучення великих приватних інвесторів, насамперед у побудову доріг, мостів, портів.

Не знаю чи відомо все це новообраній монобільшості. Але наскрізними інструментами сильної економіки є цифровізація, прозора та чесна приватизація, розширення міжнародної торгівлі, покращення умов для розвитку приватного бізнесу, що включає дерегуляцію, захист прав власності, верховенство права, справедливу судову систему, ефективні антикорупційні заходи, системний розвиток людського капіталу через зміну підходу до освіти, підтримку стартапів та інновацій.

Ці кроки мають бути першочерговими для кожного політика - досвідченого чи новообраного.

Мало знати, як створити власний політичний бренд чи гарно дати інтерв'ю про свою роботу у Парламенті. Значно більш важливо уважно оцінити ЦІЛІ та ЗАВДАННЯ, які ведуть до сталого розвитку усієї країни та достатку її громадян. Тоді це буде справжньою службою народу.

Если Вы заметили орфографическую ошибку, выделите её мышью и нажмите Ctrl+Enter.
Статьи, публикуемые в разделе "Мнения", отражают точку зрения автора и могут не совпадать с позицией редакции LIGA.net

Комментарии

Последние новости