UA

Остановить коронавирус: в Украине закупают тесты, но этого недостаточно

Остановить коронавирус: в Украине закупают тесты, но этого недостаточно

специалист по публичным закупкам DOZORRO
28.03.2020, 13:03

Массовое тестирование - один из эффективных способов остановить коронавирус. А что в Украине? Данные по всем закупкам тестов в системе Prozorro (укр.)

Існує два види тестування вірусних інфекцій, зокрема і коронавірусу: тест на антитіла (експрес-тест) та тестування за допомогою полімерної ланцюгової реакції (ПЛР). Перший базується на виявленні у виділеннях (мокротинні) або крові антитіл до специфічних антигенів вірусу. Другий — на виявленні ДНК/РНК вірусу в крові чи слині і є найбільш точним методом діагностики COVID-19.

Читайте нас в Telegram: проверенные факты, только важное

Cтаном на 25 березня, через електронну систему Prozorro державні структури закупили майже 15 000 тестів на суму 7,2 млн грн. Більшість з них (14 700) – це експрес-тести, що не дають можливості діагностувати наявність вірусу на ранніх етапах захворювання.

Читайте також - Хочу купити щось для медичного закладу: як перевірити постачальника 

ПЛР-тести, які є найбільш точним методом діагностики COVID-19, купували лише в Тернополі та Львові. Зокрема, набори для виділення РНК вірусів Genekam купила База спеціального медичного постачання Тернопільської ОДА та Львівський обласний лабораторний центр.

Найбільше експрес-тестів купили в Київській (5600), Івано-Франківській (1600), Харківській (1400) та Одеській (1300) областях. 

В Чернівецькій, Миколаївській, Дніпропетровській, Херсонській і Рівненській областях не закупили жодного тесту через Prozorro. Можна припустити, що ці області отримали їх від Міністерства охорони здоров’я. Миколаїв отримав 5000 експрес-тестів та 1200 ПЛР-тестів.

Такими є дані з Публічного модулю аналітики BI Prozorro на 25 березня. 

Prozorro — це електронна система публічних закупівель. Її база даних містить інформацію про всі закупівлі товарів (у нашому випадку тестів) на понад 50 000 грн

Хронологія закупівель тестів в Україні

11 березня МОЗ повідомило, що за кошти міністерства закупили майже 20 000 упаковок швидких тестів на COVID-19. Це дозволить протестувати понад 90 000 осіб. Заклади охорони здоров’я та органи місцевого самоврядування в регіонах почали закуповувати тести через Prozorro.

Читайте також - Історія, як українським вченим доручили створити тести на коронавірус, але забули виділити гроші

Першу закупівлю тестів в Prozorro оголосили 3 березня в Одесі. Тоді Міська клінічна інфекційна лікарня планувала придбати 10 000 експрес-тестів за 3,2 млн грн. Однак 18 березня закупівлю скасували "у зв’язку зі зміною технічного завдання". 

Найбільше тестів закупили в період з 17 по 24 березня, коли Кабінет міністрів України дозволив купувати лікарські засоби та медичне обладнання для боротьби з COVID-19, укладаючи прямі договори з постачальниками.

Однак, вже 20 березня парламент прийняв постанову, яка визначила порядок закупівель товарів, послуг і робіт, спрямованих на боротьбу з COVID-19. Вона значно ускладнила процедуру закупівель. 

Чому тестів на COVID-19 все одно не вистачає?

На жаль, навіть проведені закупівлі та укладені договори, не є гарантією наявності тестів в лікарнях. DOZORRO отримує все більше звернень від замовників, про те, що договір укладають, але постачальник заявляє, що товар на складі закінчився. 

Усі тести на виявлення COVID-19, що зараз є в Україні, іноземного виробництва. Оскільки сьогодні у світі також існує дефіцит на засоби тестування коронавірусу, постачальники не можуть вчасно імпортувати в Україну тести та поставляти їх у лікарні.

Читайте також - Не карантином єдиним. Перемогти коронавірус допоможе тільки масове тестування

Найкраще, що може зробити в такій ситуації замовник — повернути гроші. Далі варто зібрати список потенційних постачальників, які продавали товар (у нашому випадку — тести) через Prozorro останні кілька днів. Ймовірність, що у них на складі товар ще є, набагато вища. Це нескладно зробити за допомогою Публічного модуля аналітики BI Prozorro за інструкцією

І що далі?

Закупити достатньо тестів — це лише перший крок. В Україні масове тестування все ще не розпочалося. Через Prozorro закупили майже 15 000 упаковок тестів. Ще 20 000 закупило МОЗ. Україна отримує вантажі з Китаю, перший з яких містив 250 000 експрес-тестів. Однак, за даними Кабміну, станом на 27 березня в Україні протестували на COVID-19 лише 1401 людину.

Читайте також - Рейс проти коронавірусу. Як Україна везла тести з Китаю і що в підсумку привезла. Триллер

Масове тестування дозволяє оперативно виявляти інфікованих людей. У такий спосіб хворі вчасно отримують необхідну медичну допомогу. 

З іншого боку, люди, які знають, що інфіковані, самоізолюються, чим зменшують ймовірність заразити інших. Тестування дозволяє максимально локалізувати і не допускати поширення вірусу.

Если Вы заметили орфографическую ошибку, выделите её мышью и нажмите Ctrl+Enter.
Статьи, публикуемые в разделе "Мнения", отражают точку зрения автора и могут не совпадать с позицией редакции LIGA.net
Вакансии
Больше вакансий
Project Manager (впровадження CRM)
Киев Група компаній ЛІГА
Редактор стрічки новин
Киев Медіа холдинг Ligamedia
Head of PR
Киев Група компаній "ЛІГА"
Разместить вакансию

Комментарии

Последние новости