Залиште, будь-ласка, функцію перерахунку олігархів Форбсу, НВ та іншим виданням, які це люблять і вміють робити! Не плодіть закони, які нічого не змінять.

Секретар РНБО Олексій Данілов дуже влучно описав пекельне коло проблем, яке потрібно розірвати: "Олігархи – Монополії – Корупція". Коло це легко розривається, якщо по-справжньому послабити будь-яку із цих трьох ланок. Якщо ж бомбити лише формально усі три ланки, то результату не буде.

У нас на законодавчому рівні є усе для того, щоб почати розрив цього пекельного кола: антимонопольне та антикорупційне законодавство. Але, по факту, ні антимонопольні, ні антикорупційні органи у нас не працюють ефективно. Тож давайте зробимо все, щоб вони запрацювали. 

Призначте ефективних та незаангажованих людей в АМКУ. Призначте нарешті незаангажованого антикорупційного прокурора та не заважайте роботі НАБУ-САП-ВАКС. І тоді проблема, описана Даниловим, вирішиться. Ці призначення потрібні не умовному МВФу, – вони потрібні всьому українському народу; потрібні владі, якщо вона хоче досягти реального результату з деолігархізації.

Прописати формальні ознаки олігархів – це не спрацює. Формальні критерії легко обходяться за наявності креативу та фінансового ресурсу – запитайте у будь-якого регуляторного органу. Запитайте, наприклад, скільки монополістів домоглися визнання того, що вони не є монополістами. 

А тепер уявіть, скільки олігархів доведуть, що вони не є олігархами. Навіть якщо критерії олігарховості будуть писатися спеціально під них. 

У сухому залишку, ми опинимося у ситуації, коли олігархом визнають умовного Томаша Фіалу, у якого є бізнес, кілька газет/журналів/радіоканалів та кілька колишніх співробітників у різних органах влади.

Якщо ви просто додасте  до неефективної роботи АМКУ та антикорупційних органів ще й непрацюючу "антиолігархічну інфраструктуру" – то нічого не вийде. Уся ланка збережеться, як вона зберігається протягом останніх тридцяти років.

Оригінал