Конец истории или вторая жизнь? 5 зданий, которые Киев потерял за полгода – фото
В Києві зареєстровано понад 2000 пам’яток архітектури та культури. Ще більше старих будівель і маєтків без офіційного історичного статусу. Не кожна цінна будівля охороняється, а тому їм потенційно загрожує знищення.
Останнім на даний момент стало знесення будинку Уткіна в центрі міста заради 26-поверхового готелю. Це не єдина пам’ятка, яку Київ безповоротно втратив.
Ми знайшли ще п'ять.
Садиба на Саксаганського середини XIX століття
150-річна садиба родини Лошевичів знаходилась на вул. Саксаганського 76, в Центральному історичному ареалі Києва. Вона була останньою на вулиці, яка зберігалась з середини XIX століття, писав експерт з містобудування Георгій Могильний. Садиба не мала статусу пам’ятки.
За даними Дерджгеокадастру, земельна ділянка під будинком – це комунальна власність. При цьому бізнесмен Армен Варданян заявляв, що придбав цей будинок ще в 2019 році. Активісти ГО "Мапа Реновації" писали, що Варданян тільки орендував цю землю.
Подписывайтесь на LIGA.Бизнес в Telegram: только важное
У вересні 2020-го забудовник зніс садибу за один день в рамках проєкту реконструкції. Робітники не надавали документів на проведення робіт. З документів забудовник мав містобудівні умови та обмеження (МУО) від Департамента містобудування та архітектури КМДА. Такий документ передбачає тільки дозвіл на розробку проєкту реконструкції, пояснювали LIGA.net в Департаменті містобудування і архітектури КМДА.
Тепер на місці садиби планують збудувати адміністративну будівлю в п’ять поверхів. Будинок мають звести в III кварталі 2021-го.
Власник компанії-забудовника Варданян в інтерв’ю Хмарочосу заявляв, що не бачив історичної цінності у 150-річній садибі. Вона ніби знаходилась у аварійному стані й була придатна тільки до реконструкції.
Юристи Мапи Реновації вважають демонтаж садиби незаконним. Зокрема, за МУО забудовник мав дбати про стійкість і захист будинку від руйнації.
"Від будинку нічого не залишилось, мова має йти саме про нове будівництво, фактичні дії забудовника не відповідають отриманій ним дозвільній документації. Забудовником порушені умови використання земельної ділянки", – заявили в ГО.
Також компанія мала отримати (але не отримала) дозвіл від органу охорони культурної спадщини, так як роботи ведуться коло двох пам’яток архітектури, вважають в ГО.
В Департаменті охорони культурної спадщини КМДА тоді відповіли, що забудова в історичному ареалі міста – відповідальність Міністерства культури і інформаційної політики.
Проєкт нової будівлі на Саксаганського 76 (Фото: Михайло Погарцев/Facebook)
120-річний маєток на Великій Житомирській
Неоготичний маєток родини Добржинських збудували в 1900 році. Останні мешканці виїхали з нього в кінці XX століття. Він занепадав і не мав охоронного статусу.
В березні 2020 року компанія Будстандарт отримала дозвіл від Державної архітектурно-будівельної інспекції на реконструкцію будинку. Його мають відбудувати для нового посольства Японії. В квітні почалися роботи.
Архітектори проєкту обіцяли зберегти центральний і бічний фасади маєтку, і частково відновити споруду. Також до будинку зроблять нову прибудову. Будівництво мали завершити ще минулого року.
Активісти критикували робітників проєкту за неохайне поводження зі сторічною цеглою і порушення "реставраційних принципів".
Вже за місяць робіт було демонтовано 70% фасаду, звітували в Мапі Реновації. Частину стіни демонтували, бо її стан був гіршим ніж очікувалось, пояснював учасник проєкту реконструкції архітектор Станіслав Дьомін. В березні 2021-го рештки фасаду сховали під утеплювачем.
Проєкт нової будівлі на Великій Житомирській 34 (Фото: Хмарочос)
Будівля військового "сухарного заводу" у Протасовому Яру XIX століття
Приміщення колишнього заводу кінця XIX століття збудували в стилі романтизму, писав краєзнавець Антон Короб. Він був єдиним будинком комплексу, що не зазнав реконструкції і зберіг первісний вигляд. Це був єдиний історичний будинок у Протасовому Яру і він був у задовільному стані, вважає краєзнавець. Будівля заводу знаходилась у центральному історичному ареалі Києва.
Вночі 12 грудня 2020-го будинок почали демонтувати в рамках проєкту реконструкції з надбудовою. Вже за кілька днів будинок зник повністю попри виклики поліції. На звернення активістів не реагували профільні міські департаменти.
Подписывайтесь на LIGA.Бизнес в Facebook: главные бизнес новости
На місці будівлі мають звести восьмиповерховий офісний комплекс Protasiv для власника ділянки, виробника одягу ПрАТ "Трикотажна фабрика "Роза". Роботи виконує ТОВ "Альтіс-Констракнш" тестя ексголови Державної фіскальної служби Романа Насірова.
Юристи Мапи Реновації вважають демонтаж будинку незаконним. Зокрема, компанію звинувачують у незаконному отриманні містобудівних умов та обмежень, захопленні частини вулиці та неналежному оформленні прав на земельну ділянку.
В Мінкультури повідомили, що забудовник дійсно не мав дозволу на демонтаж будинку в історичному ареалі. По факту демонтажу активісти подавали позов до прокуратури. Наразі відбуваться досудове розслідування, запланована перевірка об'єкту інспекцією Державного архітектурно-будівельного контролю, повідомили в Мапі Реновації.
Проєкт офісного центру Protasiv (Фото: сайт Yunakov)
Басейн у стилі модернізму на Воскресенці
Будівлю басейну збудували у 1980-ті на вул. Курнатовського 20 під проведення Олімпіади. Він був яскравим представником радянського модернізму, а саме – течії бруталізму. Басейн мав шахту для водолазів глибиною 18 метрів. На початку 1990-х басейн не функціонував, останні місяці життя у ньому знаходилась сауна. Будинок орендувало ЗАТ "Підводтрубопровід".
В січні 2021-го почалось знесення будинку. На його місці ПрАТ "ХК Київміськбуд" почав будівництво нового ЖК "Курнатовського". Він розрахований на чотири секції по 24-25 поверхів. Виконавець робіт – ТОВ "Укрбуд Інвест".
Рішення про демонтаж будинку погодило ДАБІ. Забудовник мав провести реконструкцію під багатофункціональний комплекс.
В Київміськбуді вважають, що басейн – не пам’ятка модернізму, а "жахливий спадок часів СРСР".
Експерт з містобудування Віктор Глеба вважає, що знесення басейну і зведення ЖК відбувається з правопорушеннями. За його словами, земельну ділянку під басейном використовують не за призначенням. Він додав, що замість реконструкції на ділянці відбувається нове будівництво.
"Київміськбуд не є власником будівлі, не має права землекористування і не може бути "замовником" будівництва. Дозвіл зареєстровано з порушенням видів цільового використання землі", – написав він.
Проєкт ЖК Курнатовського (Фото: Київміськбуд)
Павільйон артезіанської свердловини 1917 року
Невеликий павільйон знаходився в центрі Києва на перетині вулиць Короленківської та Фізкультурної. Його збудовали у 1917 році над артезіанською свердловиною. Він був складовою міської системи водогону.
"Це об'єкт міської інфраструктури, зведений після повалення царя, але до більшовицького заколоту, у 1917 році. Це була чи не поодинока пам'ятка короткого демократичного періоду розвитку Києва", – писав дослідник Києва Короб.
Краєзнавець додав, що звертався до Департаменту охорони культурної спадщини КМДА з проханням надати будівлі охоронний статус. Йому відмовили.
Будівлю знесли у березні 2021-го. На перетині цих вулиць будується комплекс ITT Plaza забудовника Едуарда Машики. Проєкт передбачає будування п’яти веж для офісних і готельних приміщень.
Проєкт комплексу ITT Plaza (Фото: сайт ITT Plaza)
Подписывайтесь на LIGA.Бизнес в Telegram: только важное