Ті, хто намагаються захистити людей і не допустити розпродажу землі через обмеження на продаж землі юридичним особам, досягнуть протилежного: великі компанії та олігархи скуплять землю через підставних осіб. Це несправедливо і економічно неефективно. 

Що потрібно зробити, щоб не допустити цього? 

Дозволити купівлю землі фірмам і компаніям з самого початку ринку, з 2021, а не з 2024 року. 

Тепер детальніше. 

Сьогодні, 31 березня 2019 року, Верховна Рада прийняла закон №2178-10 про обіг землі. Політично і концептуально - це історична подія і велика перемога прогресивних сил в Україні. 

Читайте також - Реформа року. Рада проголосувала за ринок землі. За - 259 голосів. Деталі

До вчорашнього дня, Україна була серед шести країн, в яких немає легального ринку землі. Нелегальний звичайно є. Мораторій на ринок землі був введений в 2001 році. Майже 20 років українці намагалися запустити ринок землі. Всі президенти та прем’єр-міністри пробували, навіть Юлія Тимошенко. І ось нарешті вийшло.

В той же час, обмеження які залишаються на ринку землі, роблять його обрізаним і неефективним. Перші три роки юридичні особи - компанії - не зможуть купувати землю. Але економіка побудована на компаніях. Компанії більш ефективні. Найбільша інновація в економіці за історію людства, після винаходу торгівлі і грошей, - це компанії. Компанії дозволяють людям об’єднувати фінансові, інтелектуальні та технологічні ресурси і разом створювати більше доданої вартості. Виключення компаній з ринку землі - це удар по розвитку галузі. 

В той же час, люди, які звикли до сірих схем і мають вільну готівку, зможуть скористатись новим ринком землі для накопичення великих обсягів землі. Так само як в 1990-ті певні групи людей захопили підприємства через ваучери, скупаючи їх за безцінь та використовуючи підставних осіб. 

Читайте також - Ринок землі в одній картинці. Сім головних нововведень

Цього разу, землю можуть скупити через десятки чи сотні підставних осіб, кожна з яких придбає по 100 га. Ці схеми продовжать процес концентрації контролю над землею в Україні. А тому, що такі схеми не будуть використовуватись чесним бізнесом, на ринку буде обмежена конкуренція. Значить, сьогоднішні власники землі не отримають справедливу ціну і будуть знов обмануті. А громади отримають менше податків. Це несправедливо. 

Програють всі, крім тих, хто скупить землю через підставних осіб. 

Що робити? Надати можливість юридичним особам приймати участь в ринку землі з самого початку.