UA

Страна разграблена, говорит глава Госгеокадастра. Земли действительно нет?

Страна разграблена, говорит глава Госгеокадастра. Земли действительно нет?

эксперт по земельным вопросам УКАБ
22.10.2020, 13:48

В государственной собственности сейчас находится 750 000 га земли сельхозназначения вместо заявленных в 2019 году 10,4 млн га. Как это понимать? (укр)

"Коли вам говорили, що в країні 10 млн га землі державної власності, це була брехня. Країна фактично розграбована. Залишилося вкрай мало – приблизно 2 млн га землі ми передаємо об'єднаним територіальним громадам (ОТГ) і залишається вільних 0,75 млн га", – заявив очільник Державної служби з питань геодезії, картографії та кадастру (Держгеокадастру) Роман Лещенко.

Виходить, що у державній власності наразі перебуває 750 000 га землі сільгосппризначення замість заявлених у 2019 році 10,4 млн га. Як це все розуміти? куди ж поділася земля?

У поточному році Держгеокадастр повинен провести інвентаризацію всіх земель державної власності. Після цього аудиту ми дізнаємося, скільки насправді залишилось землі у державній власності. 

За інформацією, яку надав Лещенко, 1,7 млн га земель передав об'єднаним територіальним громадам ще урядом Володимира Гройсмана у 2018-2019 роках. Зараз їм знову планується передати ще більше – 2 млн га. Тобто, всього близько 4 млн га опиняться у комунальній власності. Заробляти на цій землі ОТГ зможуть лише здаючи її в оренду, бо Закон про обіг земель забороняє її продаж. 

Але від орендної плати все одно будуть поповнюватись місцеві бюджети. Якщо врахувати середню орендну плату, місцеві бюджети отримуватимуть близько 4,5 млрд грн щороку. І це, звісно, певний позитив для розвитку громад, тому що ці кошти будуть використовуватися саме ними. 

Крім цього, ще велика площа державних с/г земель перебуває у постійному користуванні державних підприємств та Національній академії аграрних наук України. У разі прийняття законопроекту №3012-2, який передбачає паювання земель державних с/г підприємств, ці землі також можуть паюватися. 

Відповідно, частину з них отримають працівники таких підприємств, пенсіонери, працівники соціальної сфери, а також учасники бойових дій. Частина цих земель буде передаватись в оренду, тобто, вони теж будуть включені в обіг землі. Це варто обов'язково враховувати. 

Найбільша цифра, яка викликає питання у громадськості, це ті 5 млн га, про статус яких невідомо. Невідомо, куди вони поділися. На це питання може дати відповідь лише Держгеокадастр після інвентаризації державних земель. Сподіваюся, що так відкриються і різні корупційні схеми, за якими ці землі безплатно приватизувалися. 

Якась частина земель може повернутися у державну власність, проте цьому буде передувати послідовна робота. 

Наступним етапом розвитку земельної реформи стане прийняття законопроекту №2194. За ним, з 1 січня 2021 року, землі державної власності за межами населених пунктів стануть власністю територіальних громад. А Держгеокадастр, який розпоряджається наразі державними землями, передасть свою функцію щодо розпорядження ними в громади. 

За собою держава залишить функції контролю за охороною земель, ведення державного земельного кадастру, аудиту земель та їх оцінки. Це своєрідні сервісні функції держави у сфері управління земельними ресурсами.

Ще варто додати, що держава все ж таки залишиться учасником ринку землі – закон про обіг земель включає державу до переліку суб'єктів, які можуть купувати землі сільськогосподарського призначення. Тобто держава  поступово позбувається функцій щодо розпорядження земельними ресурсами, проте вона зможе їх набувати у власність.

Если Вы заметили орфографическую ошибку, выделите её мышью и нажмите Ctrl+Enter.
Статьи, публикуемые в разделе "Мнения", отражают точку зрения автора и могут не совпадать с позицией редакции LIGA.net
Вакансии
Больше вакансий
Project Manager (впровадження CRM)
Киев Група компаній ЛІГА
Редактор стрічки новин
Киев Медіа холдинг Ligamedia
Head of PR
Киев Група компаній "ЛІГА"
Разместить вакансию

Комментарии

Последние новости