UA

Земля - политический вопрос. Его решение - плюс 4% роста ВВП

Земля - политический вопрос. Его решение - плюс 4% роста ВВП

первый заместитель директора ГП Прозорро.Продажи
01.08.2019, 08:26

Пазлы, которых сейчас не хватает стейкхолдерам, - публичная поддержка Зе командой земельной реформы и презентация ее конкретной концепции (укр.)

Заява заступника голови Офісу президента Олексія Гончарука про те, що земельну реформу, тобто Закон про обіг землі сільськогосподарського призначення, буде ухвалено новим складом парламенту до кінця 2019 року, – гарний сигнал. Важливо, що таку позицію він озвучує офіційно, як спікер від команди Зе.

З погляду механізмів формування і аналізу політики, відкриття ринку землі - більш ніж вдале рішення.

За словами Гончарука, різні моделі ринку землі дозволять збільшити динаміку ВВП України від 0,5 до понад 3%. Згідно розрахунків доцента Київської школи економіки та експерта з земельних питань Олега Нів’євського, які він презентував на панельній дискусії Громадської коаліції за скасування мораторію на землю, ліберальна модель ринку + активна фінансова підтримка фермерів, у тому числі на придбання землі, може дати до 4% додаткового зростання ВВП на рік.

З раціональної точки зору - все ідеально. Але головне в земельному питанні - не раціональні розрахунки, а дика і емоційна політика. Земля, суть від суті, - політичне питання. Politics в чистому вигляді.

Читайте также - Внезапно. Рынок земли все ближе - у депутатов четыре варианта

Раніше домовитись з усіма ключовими стейкхолдерами щодо дизайну ринку було вкрай важко. Гарна новина для тих, хто любить раціональне "вироблення політики" і тих, хто живе в бурхливому політичному вирії, - більшість з тих, хто працює з землею і пов’язаних сферах, активно підтримують впровадження ринку.

За останній рік з моменту створення Коаліції за скасування земельного мораторію, ми з колегами "обійшли" кілька сотень різноманітних бізнесів, асоціацій, груп впливу, аби зрозуміти іхню позицію щодо ринку землі. 52 організаціі (з яких 10 - аграрні асоціаціі) приєднались до нашоі ініціативи.

Ще значно більше представників аграрного сектору підтримують ідею ринку, але хочуть бачити конкретну концепцію/законопроект, аби говорити про свою підтримку голосно (адже, ми знаємо, диявол завжди в деталях). Навіть найбільш консервативна в цьому питанні Асоціація фермерів та землевласників, прагне надання права продавати/купувати землю, хоч і за певних умов (рішення питання фінансування для придбання землі фермерами) та з чіткими обмеженнями.

Читайте также - Земельная децентрализация: падение вниз стремительным домкратом

Лише одиниці в аграрному секторі фактично саботують земельну реформу, формально говорячи про необхідність ії впровадження за 5-10 років.

Публічна підтримка командою президента ринку та презентація конкретного бачення/концепції/законопроекту - той пазл, якого не вистачає, аби розпочати предметну дискусію з усіма групами стейкхолдерів щодо ринку, почути іхню позицію, врахувати страхи та забезпечити підтримку реформи з боку всіх тих стейкхолдерів, які поки що остерігаються диявола у деталях. І досягти успіху як в policy, так і в politics.

Здається, настає ідеальний час, аби наважитись і втілити цю реформу.

Если Вы заметили орфографическую ошибку, выделите её мышью и нажмите Ctrl+Enter.
Статьи, публикуемые в разделе "Мнения", отражают точку зрения автора и могут не совпадать с позицией редакции LIGA.net

Комментарии

Последние новости