Содержание:
  1. Що зараз відбувається з контролем за дорогами
  2. Віддати МВС, додати СБУ
  3. Експідлеглий проти Авакова
  4. Дороги чи Потоки 

23 червня у вайбер чаті далекобійників "ГВК Весовой контроль" додався ще один юзер. На це мало хто звернув увагу: у чаті 17 864 учасники обговорювали, як оминати системи контролю зважування фур та не сплачувати за це штрафи. 

Можна собі уявити здивування групи після зізнання "Так от, 864-й - це я" від самого президента. Зеленський розмістив відео у цьому ж чаті, де назвав водіїв-порушників "засранцями": 

"Всі чати ми знайдемо, і вас також ми знайдемо, і буде боляче..", - пригрозив він.

Останній місяць в Україні йде війна за дороги, а саме  - хто буде перевіряти фури на перевантаження та штрафувати через порушення. Воюючи сторони: Міністерство інфраструктури на чолі з Владиславом Криклієм, Міністерство внутрішніх справ з Арсеном Аваковим, другорядні ролі - СБУ та Укравтодор, та запрошена супер-зірка - президент Володимир Зеленський, який пролазить у чати далекобійників та записує після цього гнівні відео. 

LIGA.net розбиралася, що відбувається - йде боротьба за якість українських доріг чи банальний перерозподіл грошових потоків.

Що зараз відбувається з контролем за дорогами

Втрати української економіки від поганих доріг - це 3-4% ВВП (у грошовому еквіваленті - 120 -160 млрд грн), йдеться в дослідженні Світового банку.  

Одна з головних причин поганих доріг - перевантажені фури.  При дозволеній нормі фактичної маси 24-44 тонни, українські перевізники навантажують фури у рази більше, рекорди сягають 180-200 тонн.

Цьогоріч на  будівництво і ремонт доріг виділили рекордні 100 млрд грн, що майже подвоює можливі втрати. Але якщо не вирішити проблему "перегрузу", то їх не уникнути:

"Якщо залишити все як є - результати Великого будівництва (урядова програма. - Ред.) будуть зруйновані за один-два сезони", - констатує голова Укравтодору Олександр Кубраков.

Проблема "перегрузу" існує в Україні  давно. У 2014 році при Міністерстві інфраструктури створили Державну службу з безпеки на транспорті - "Укртрансбезпеку" (УТБ). Серед функцій відомства зокрема й контроль за габаритно-ваговими параметрами транспорту на дорогах.

Однак з цим завданням служба справляється кепсько: щорічно країна витрачає близько 2 млрд грн на те, щоб залатати дороги від ям і розбиття, спричинених перевантаженими фурами, наводять дані в Мінінфраструктури. Тож у підсумку цінник за дороги для платників податків виходить солідним.

У липні минулого року Зеленський заявив про відсторонення тодішнього голови УТБ Михайла Ноняка (до цього його відсторонювали тимчасово). У вересні рішення підтримав КМУ. 

Восени депутати також збільшили штрафи за перевантажені фури до 8,5-34 тисяч грн (закон №1047), а ще запрацювали перші системи зважування фур у русі (Weigh-in-Motion - WiM). 

Але й ці заходи не дуже ефективні: 40% вантажівок все одно продовжують їздити із порушеннями, наводить дані міністр інфраструктури Владислав Криклій.

З осені вирішення проблеми з перевантаженням по суті застигло, Міністерство інфраструктури реформу УТБ "проспало" вважають одразу троє співрозмовників LIGA.net знайомих із галуззю:ш

"Не дивно, що аби стримати хоч трохи безлад з перегрузами зараз влада вирішила піти традиційним для України шляхом - жорсткішим", - пояснює один з них.

Віддати МВС, додати СБУ

На початку червня голова МВС Арсен Аваков атакував відомство експідлеглого Криклія, зробивши заяву, що контроль за вагою фур треба передати Нацполіції: "Функції Укртрансбезпеки прописані правильно, але зараз вони малоефективні. Крім того, відомі факти корупційних дій вищого керівництва організації. Зараз держава має орган, який не здатний не лише здійснювати контроль".

Атака продовжилася 16 червня на нараді, ініційованій Офісом Президента,"щодо термінових заходів, спрямованих на боротьбу з порушенням вантажівками габаритно-вагових обмежень на українських дорогах". 

Саме тоді Аваков запропонував передати функцію контролю вагою фур, патрульній поліції. Офіційна оприлюднена причина - "законодавчі обмеження", що заважають  працівникам УТБ та низькі зарплати в службі, що підвищує корупційні ризики. Неофіційна, яку LIGA.net  розповів співробітник Офісу президента, в Укртрансбезпеки просто немає ресурсу для цілодобового контролю доріг, а поліція вже й так цілодобово їх патрулює.

Зеленський дослухався до аргументів Авакова: "Президент дав завдання Міністерству внутрішніх справ забезпечити можливість виконання Нацполіцією функції Укртрансбезпеки щодо контролю габаритно-вагових обмежень", - йдеться в повідомленні ОП. Також Зеленський запропонував долучитися до контролю над фурами ще й Службу безпеки України.

Експідлеглий проти Авакова

У Міністерстві інфраструктури з планом Авакова підпорядкувати собі Укртрансбезпеку не згодні: "Спекуляції на цю тему викликані винятково суб’єктивними причинами. Плану ліквідовувати Укртрансбезпеку не було, навпаки - міністерство працює над тим, щоб її реформувати ", - заявили LIGA.net в прес-службі МІУ.

Мінінфраструктури розгорнуло комунікаційну компанію з обіцянками швидкої реформи Укртрансбезпеки. Вони також кивають на досвід Польщі, де інспекція дорожнього транспорту ефективно працює незалежно від МВС. Та обіцяють скоротити хабарництво та посилити контроль автошляхів завдяки діджиталізації.

Для цього в Україні встановлюють комплекси автоматичного габаритно-вагового контролю Weigh-in-Motion ("Зважування у русі"). Такі системи також сканують габарити та фіксують номери авто, тож у разі порушення штрафи приходять власнику фури автоматично.

Загалом до кінця року в міністерстві розраховують встановити 54 комплекси WiM та оновити 50 пересувних пристроїв для зважування.

Також МІУ обіцяє  збільшити кількість інспекторів УТБ. У березні уряд вже погодився збільшити кількість інспекторів на 200 осіб (але поки не виділив кошти), ще одна хвиля набору 200 працівників запланована на жовтень, розповіли Liga.net в МІУ.  

Також у планах збільшити середню зарплату інспекторів вдвічі: з 8500 грн до 15 000 грн, анонсував очільник УТБ Олександр Погорілий.

"Втім для втілення реформи Укртрансбезпеки поки бракує фінансування, рішення про виділення коштів наразі вивчають в бюджетному комітеті. Міністерство розраховує на 250 млн грн", - підсумували в прес-службі Мінінфраструктури.

Дороги чи Потоки 

Кілька років тому хабар за проїзд "із зайвою вагою" в середньому обходився порушникам в 200-500 грн, але останнім часом розцінки інспекторів Укртрансбезпеки починаються десь із 800-1000 гривень, пояснює LIGA.net ексочільник одеського "Укравтодору" Олег Варивода. 
Тисяча гривень з десятків тисяч фур перетворюється на «хабарницькі пиріг» у десятки і сотні мільйонів гривень.

Викриття поліцією на Вінниччині на початку червня показує, що середній розмір "збору" з транспорту складає 500 - 2000 грн. У інспекторів УТБ правоохоронці знайшли близько 70 000 грн.

Посилення вагового контролю та пропозиції Укравтодору щодо стягнення плати з вантажних перевізників можуть спричинити зростання доходів Укртрансбезпеки, пояснює економіст Центру економічної стратегії Богдан Прохоров.

Варивода вважає, що зміна "збирача" у підсумку нічого не змінить для українських платників податків та точно не вирішить проблеми. На його думку, до цього слід підходити комплексно і боротися не лише з наслідками, тобто самими порушниками, але й вирішувати причини, через які вантажовласники вимушені перевантажувати фури, а також нівелювати людський фактор, максимально виключивши співробітників від фіксації порушення та накладення санкцій.

"Фури масово почали перевозити рекордні українські врожаї після того, як Укрзалізниця скоротила обсяги вантажоперевезень. 60 зважувальних систем на країну такого розміру - мізер".

 "Чого точно не варто допускати, так це залучення СБУ до боротьби з перевантаженими дорогами - оскільки це взагалі не її функція, - наполягає Прохоров.

Співрозмовник в Офісі президента вважає, що "питання про передачу  проблеми "перегрузу" Авакову майже вирішено. "На нараді Криклій почав пояснювати - щоб запрацювати нормально, нам потрібно стільки-то  грошей і стільки-то часу, а Аваков нічого не просив, а взяв відповідальність зробити, - каже співрозмовник LIGA.net, - президенту такий підхід подобається".

"У цій битві дуже досвідченому міністру Авакову протистоїть молодий та недосвідчений міністр Криклій", - іронічно нагадує один зі співрозмовників. 

Співрозмовник серед депутатів Слуги народу вважає, що Зеленський дуже серйозно налаштований на вирішення проблеми доріг, і якщо перевізники не зрозуміють та не прислухаються, то їх чекає щось на кшталт історії з нелегальним ігорним бізнесом чи заправками. "Гайки закрутять швидко, сильно і жорстко".