UA

Фрилансеры и COVID-19: как эпидемия повлияла на фрилансеров и почему ими выгодно быть

Фрилансеры и COVID-19: как эпидемия повлияла на фрилансеров и почему ими выгодно быть

менеджер по маркетингу Payoneer в странах Восточной Европы
29.10.2020, 13:29

Еще пять лет назад, заявление "я – фрилансер" воспринималось с сочувствием и читалось, как "я безработный". Но за последние время все изменилось (укр)

Економічна криза, яка почалася у світі під час пандемії коронавірусу, вплинула практично на всі сфери. Одними з тих, хто постраждав найменше, виявилися фрілансери. Їх доходи трохи впали в березні, але вже до літа відновилися і навіть виросли. 

Ще п'ять років тому заява "я – фрілансер" сприймалась зі співчуттям і читалась, як "я безробітний". Але за останні роки все змінилося. Фрілансерами стають всі – журналісти, айтішники, дизайнери, піарники і маркетологи. У США на фрілансі працює більше третини фахівців. В ЄС кількість фрілансерів подвоїлася з 2000 по 2014 рік, трохи пізніше до тренду приєдналися країни Східної Європи, в тому числі – Україна. Це закономірно, адже більшість молодих людей прагнуть до свободи, гнучкого графіка і можливості вибирати, за який проєкт братися, а за який – ні. 

Коли в світі почалася епідемія коронавірусу, фрілансери побоювалися, що залишаться без замовлень. У короткостроковій перспективі їх побоювання виправдалися – в березні 32% фрілансерів скаржилися, що попит на їхні послуги дуже знизився.

Ми давно відстежуємо розвиток цієї індустрії. На початку весни Payoneer опитав 7000 фрілансерів з усього світу – з'ясували особливості їх роботи, рівень доходу, і що вони думають про свої перспективи в умовах нової реальності. Через пів року все повторили – щоб зрозуміти, наскільки виправдалися побоювання і надії фрілансерів в розпал пандемії. Детальніше вивчити обидва звіти можна тут і тут

Хто такі фрілансери та скільки вони заробляють 

Наше дослідження показало, що близько 70% з фрілансерів молодше 35 років, майже п'ята частина – молодше 25. Найбільша кількість фрілансерів займається графічним і вебдизайном, програмуванням і IT. Частина людей використовують фріланс, як підробіток, але 69% опитаних повністю живуть коштом такого заробітку.

Вони, до речі, більш задоволені життям і більше заробляють. Фрілансери цінують у своєму способі життя можливість працювати з дому і гнучкий графік, а скаржаться зазвичай на труднощі з пошуком роботи та нестабільний дохід.

Середня погодинна ставка фрілансера – $21. Найбільше заробляють у сфері управління проєктами ($28), створенні мультимедіа, продажів та програмування ($25). Найменше – у сферах копірайтингу і підтримки клієнтів ($15), контролю якості ($13) та адміністративної роботи ($10). 

Жінки-фрілансери все ще заробляють менше чоловіків – в середньому, 84% від "чоловічої" годинної ставки. Але кількість жінок-фрілансерів щороку збільшується, а різниця в доходах з чоловіками скорочується. Цікаво, що, хоча більшість фрілансерів – молоді люди, у два рази більше заробляють ті, хто старше 55 років. 

Пандемія VS фрілансери 

У березні 2020 року, коли почалася пандемія, 32% фрілансерів відзначали, що попит на їхні послуги сильно впав. При цьому 53% були впевнені, що це тимчасово. Так і сталося. Уже в червні їх доходи зросли на 28%. 

Країни, де ринки фрілансерів зростають найшвидше – це Філіппіни, Індія, Японія, Австралія, Пакистан та інші. Наприклад, в Індії живе близько 15 млн фрілансерів, у другому кварталі 2020 року їх кількість зросла на 46%. 

На піку пандемії доходи впали у 64% пакистанських фрілансерів, але вже в травні вони зросли на 36%, в червні – на 47%. Фрілансерів в Пакистані підтримала держава. Там розробили систему онлайн-освіти, де вчать потрібним для фрілансу навичкам. Віддалену роботу у зв'язку з цим отримали і викладачі. 

До кінця травня майже 40 млн американців виявилися без роботи. Фрілансери – практично єдині, хто залишився на плаву. Їх доходи під час пандемії збільшилися – на 11% з квітня по травень, і на 19% – в червні. Кількість оголошень про роботу для фрілансерів в США в другому кварталі 2020 року зросла на 41% в порівнянні з тим же періодом 2019 року. Це логічно – роботодавці почали скорочувати штатних співробітників і користуватися послугами фрілансерів. 

Україна – один з найпопулярніших в світі центрів IT-аутсорсу, на наших фрілансерів пандемія відбилася меншою мірою. Наприклад, 50% з них відповіли, що попит з боку європейських клієнтів не знизився, а 56% – що замовлень з Північної Америки стало більше або залишилося стільки ж. З квітня по травень доходи українських фрілансерів впали на 4%, а потім виросли на 3% в червні. 

Як стати фрілансером 

Стати фрілансером просто. Досить зареєструватися на одній з фрілансерських платформ – вибір залежить від сфери вашої діяльності, завантажити портфоліо і почати шукати та приймати замовлення.  

Вже зараз все більше людей в світі вибирають роботу на фрілансі, і в найближчі роки ця тенденція буде посилюватися. Така робота дає високий дохід і свободу – можна вибудовувати баланс між зайнятістю і відпочинком, вибирати місце роботи та цікаві проєкти. Необов'язково відразу кардинально змінювати своє життя і звільнятися з основної роботи. Можна почати з фрілансу як джерела додаткового доходу – і подивитися, що вийде.

Если Вы заметили орфографическую ошибку, выделите её мышью и нажмите Ctrl+Enter.
Статьи, публикуемые в разделе "Мнения", отражают точку зрения автора и могут не совпадать с позицией редакции LIGA.net
Вакансии
Больше вакансий
Project Manager (впровадження CRM)
Киев Група компаній ЛІГА
Редактор стрічки новин
Киев Медіа холдинг Ligamedia
Head of PR
Киев Група компаній "ЛІГА"
Разместить вакансию

Комментарии

Последние новости