Виступати перед публікою - щоденна робота над собою. Щоб звикнути до нового амплуа та не боятися публічних виступів, спочатку варто пробувати виступати перед невеликою кількістю людей, а далі нарощувати темп. 

Отримати професійні навички та подолати страхи, пов'язаних з ними, допомагають акторські курси - спробувати себе в різних амплуа, зняти внутрішні блоки з різних ролей та виявити емоції. Можна поспілкуватися з психологом або спеціалістом з нейролінгвістичного програмування та "заякорити" ресурсні стани для себе, щоб вміти викликати їх у потрібну мить. 

З нетрадиційних та неочевидних, але для декого дієвих способів - варто знайти те, що може стати опорою для впевненості та ресурсу: свій талісман або ж черпання сили в медитаціях. Відомо ж, що компульсивна поведінка людей - основа обрядів та релігійних ритуалів. Коли ти поклав п'ятак під п'ятку, то психологічно з'являється впевненість, що удача вже у кишені. А тому більше впевненості у діях, словах, думках.

Ось декілька порад, щоб подолати страх виступів.

Поборіть страх у голові

Страх публічних виступів - суто психологічна штука. Як правило, базується на зневірі у собі, у "невигідному" порівнянні себе з іншими, у тому, що хтось колись застосував необережну характеристику, і тепер вона заважає руху вперед. Все це долається.

Вчіться керувати голосом

Вплив на людей і інформацією, і тембром голосу - доведений дієвий спосіб, в тому числі пропаганди. Недаремно ораторів дуже серйозно готували і тисячі років тому, а милозвучний тембр - те, чого досягали роками. 

Відчувайти публіку

Не так страшно говорити - значно важливіше бути в контакті зі своєю публікою, вміти відчувати, коли, що і як є доречним, стежити за динамікою - і не приспати, і не перезбудити. 

Найкраще публікою сприймаються саме щирість та справжність. Навіть якщо сталась "лажа", краще природньо на неї відреагувати, ніж робити вигляд, що нічого не сталось. Це помітно для ваших глядачів, і виглядає, як обман - контакт ускладнюється. А от прокоментувати щиро "хай йому грець! Так хотіла, щоб все пройшло ідеально, а тут таке" може бути прекрасною розрядкою напруги та прискорити зв‘язок з аудиторією. 

Покажіть глядачам впевненість та унікальність

Унікальність кожного голосу та особистості - надважливі. Будьте впевнені в собі: ви апріорі цікаві! Якщо ж будете в цьому сумніватись, це буде "зчитуватись" вашими глядачами. Вони відчують ваш страх, і нічого доброго з цього не вийде.

Пробуйте і ще раз пробуйте. Шукайте свій стиль, свої фішки, свої особливості. Мавпувати та наслідувати когось - заздалегідь хибний шлях. Але в процесі підготовки, пошуків та навчання навіть "кривляння" можуть бути корисними. 

Забудьте про минуле, підбадьорьте себе

Якщо колись стався неприємний досвід, це не обов'язково має повторюватись знову. Не давайте старому досвіду домінувати і володіти вашим життям. Не помиляються лише ті, хто нічого не робить. Ви унікальні і цікаві. Крапка. Це дивовижна особливість абсолютно кожної істоти у Всесвіті. І ви можете цим користуватися. Тим більше, якщо це ваш шлях, варто принаймні спробувати. 

Вперед. Пробуйте. Для впевненості можете створити власні "щасливі ритуали", власні правила. Наприклад, пропишіть запасні тези та інформацію про відповідні події, людей, історичні довідки - на випадок форс-мажорів, щоб мати щось цікаве у запасі для розповіді. Дієвими можуть бути і словесні афірмації: я виражаю намір отримати задоволення від сьогоднішньої події та від себе у ній. І хай все буде добре! 

Контакт з глядачами, відчуття однієї хвилі з ними, - крутіше за спуск на лижах чи стрибки з парашутом, це незрівнянні відчуття єднання та  суцільний кайф. Подолавши бар'єр страху, ця насолода стане вам доступною і буде манити знову і знову.