UA

Корпоративная культура - валюта компании. Facebook и Google давно это унюхали

Корпоративная культура - валюта компании. Facebook и Google давно это унюхали

консультант по управлению
04.03.2020, 12:13

Facebook и Google вкладывают огромные деньги в развитие корпоративной культуры. Но нужно правильно ее создавать. Есть несколько простых правил (укр.)

В одного з інвесторів, який вклав $150 млн у компанію Airbnb, її засновник попросив одну найважливішу пораду. І інвестор відповів: "Don’t fuck up the culture…". Якщо перекладати м'яко - це означає "не втратьте культуру". Ця порада дійсно дуже цінна. Але, щоб не втратити культуру, її потрібно створити і підтримувати. 

Що таке "корпоративна культура" (чи просто - "робоча культура"), чому вона важлива та як на неї впливати? 

Уявіть собі - ви заходите в офіс якоїсь компанії, про яку мало знаєте. Зайшовши до приміщення, в першу чергу, вас зустріне саме вона - робоча культура. Часто - це не те, про що вам розповідатимуть співробітники на зустрічі, і навіть не лозунги, написані на стіні в офісі. 

Це щось, що є повсюди і "висить у повітрі". Люди посміхаються? Сумують? В офісі шумно чи тихо? Якими виглядають співробітники - наче вони чекають кінця робочого дня чи так, що не помічають час, а в офісі затишно і світло? 

Робоча культура – це дух компанії. Він є завжди. Незалежно від того, чи ви ним займаєтесь, чи ні. Це те "більше", яке тримає людину у вашій команді, бо тільки зарплатою людей уже не втримаєш. Сучасні компанії вже давно це зрозуміли: Facebook, Patagonia, Google вкладають шалені кошти у розвиток корпоративної  культури. 

Читайте також - Управляти усвідомлено: навіщо оцінювати зрілість і культуру компанії

Компанії створюють в офісах окремі зали для медитації, вкладаються у розвиток співробітників, влаштовують спільні вечірки, облаштовують суперзручні робочі місця, простір для відпочинку. 

Наприклад, в компанії  Invention Land є офіс, який облаштований так, ніби усі працюють у печері, а ще є офіс - піратський корабель та пряничний будиночок - для того щоб надихати співробітників. Вони влаштовують "дні з дитиною" в офісі та всіляко заохочують співробітників різними "плюшками", не тільки матеріальними. 

Сучасні компанії розуміють, що їхня культура - це валюта. І вона виявилась не менш важливою, ніж фінансова винагорода. 

Серед українських компаній поширений міф, що як тільки вони будуть платити високі зарплати, у них працюватимуть найкращі фахівці. Але секрет в тому, що для більшості, а особливо для висококваліфікованих професіоналів важливим є не тільки фінансова винагорода. Робоча культура - один із найвпливовіших чинників, через який працівник може захотіти працювати у вашій компанії, а може й вирішити піти, пропрацювавши якийсь час. 

Як вже сьогодні впливати на культуру своєї компанії чи організації:  

  1. Практики: ритуали та святкування. Спостерігайте як святкуються дні народження, спільні свята. Чи є у вас неформальні зустрічі і як вони проходять. 

  2. Комунікації: дайте собі відповідь на питання як люди комунікують між собою та з клієнтами. Чи використовують працівники професійний  жаргон, які легенди розповідають, як жартують. Як говорять про компанію за ранковою кавою на кухні? Хто з ким вітається у першу чергу? Чи спостерігається зворотний зв'язок від команди? Як? 

  3. Офіс: відкритий простір чи кабінети, які столи, чи є квіти - все що вас оточує - формує культуру вашої компанії. Якщо у вас темно і брудно в офісі, робочі місця некомфортні - буде дуже складно зробити людей щасливими. Звісно, якщо ви не дарт-вейдери. Локація офісу також має значення. Навіть зміна освітлення може суттєво вплинути на робочу культуру. 

  4. Зовнішній вигляд співробітників: вільний дрес-код чи джинси тільки щосереди? Чи говорите ви про це зі своєю командою? Наприклад, компанія Onebestway зробила одну п’ятницю повністю без одягу. Чи сприяло це покращенню стосунків у компанії мені складно сказати, та піар вони цим точно заробили - вже більше 10 років про це пам’ятають. Я не раджу таких радикальних кроків, але потрібно пам’ятати про те, що ставлення до зовнішнього вигляду має бути визначеним та зрозумілим для команди.

  5. Поведінка співробітників: якщо трапляється помилка, як реагує лідер та команда? Якщо комусь треба допомога, що відбувається? Як регулюються конфлікти? Як діляться новинами? 

  6. Підбір людей: правильний підбір персоналу із цінностями, які розділяють всі - ключ до успіху. Не бійтесь звільняти тих, хто не вписується у вашу культуру. Зі свого досвіду скажу, це абсолютно нормально, якщо людина не вписується в команду і відвалюється. Бо це некомфортно і людині, і команді. Іноді навіть одна токсична людина може негативно вплинути на усю робочу культуру. 

  7. Додаткові фішки: різні додаткові "плюшки" (матеріальні та нематеріальні) -  подарунки від компанії: футболки, чохли на телефони з логотипами для колег, їжа, дитяча кімната.

  8. Прийняття рішень: директивно? Через обговорення? Хто з ким обговорює? Як інформація фіксується та передається команді? Наприклад, як приймаються рішення щодо робочого одягу?

Культура -  це певні норми, правила, цінності, звичаї і традиції, які розділяються і приймаються співробітниками компанії. Звісно, все не зафіксуєш у внутрішніх правилах та політиках. Але і впливати на робочу культуру потрібно не тільки через документи. 

Хто та як впливає на формування культури 

Всі без винятку її формують. Але особливо – лідери. Своїм прикладом та проявами. Подавати приклад - ключ, щоб щось змінити. 

Поведінка лідера завжди, хоче він цього чи ні, легітимізує правила в компанії. Якщо лідер запізнюється на зустрічі, то навіть якщо впроваджується формальна норма "не запізнюватись", в культурі паралельно формується норма "запізнюватись це -  ок". Тому що запізнюється керівник.

Я переконана в тому, що робочу культуру можна трансформувати і впливати на неї потрібно.

Ось п’ять порад, як саме впливати на корпоративну (робочу) культуру:

1. Почніть з себе: лідери, в першу чергу, змінюючи свою поведінку в організації чи компанії, спричиняють зміни в культурі. 

2. Створюйте нові традиції та ритуали. Наприклад, кількаденна зустріч всіх членів вашої організації починається зі спільного сніданку, чи з зачитування протоколу зустрічі?

3. Звертайте увагу на офісний простір – наприклад, коли я зайшла в офіс Airbnb у Дубліні, я побачила, що на стінах висять величезні щирі фотки співробітників. Часто в українських офісах натикаюсь на "стіну з сертифікатами про підвищення кваліфікації". Це не погано, але що це викликає у тих, хто споглядає на них? Конкуренцію, відчуття власної непрофесійності або гордість за колегу? Якщо ви хочете, щоб це було частиною вашої культури - ок, якщо ні - змінюйте це.

4. Мотивуйте, а не карайте. Я вважаю, що позитивне стимулювання  - стратегічна інвестиція. Наприклад, якщо ви хочете запровадити сортування сміття в офісі, не сваріть людей за те, що вони неправильно викидають сміття. Коли ми запроваджували сортування в себе в офісі, ми запросили "Україну Без Сміття" провести співробітникам презентацію, розробили зручну логістику сміття в офісі, поставили зручні коробки, зробили зрозумілі написи, а ще знайшли людину, котра горіла цією ідеєю і вона створила невеличку інструкцію з тонкощами та деталями сортування. 

5. Створюйте культуру поступово. Оберіть якусь одну сферу робочої культури та зробіть там три маленькі зміни. Потім візьміть ще одну. А далі ви побачите, як ваша команда почне творити ці зміни спільно, але уже за вектором, який задали лідери. 

Робоча культура - це певний комплекс, набір фіксованих та незафіксованих командних звичок, моделей поведінки та взаємодій. Це те, що проявляється щодня. Вона не формується за один раз, а вибудовується з часом, у процесі. Якщо простими словами - це все що "ОК" і "не ОК" у вашій організації, компанії, спільноті. Те, що для вас означає "зробити, діяти по-нашому" та "не по-нашому". 

Читайте також - П'ять фатальних помилок роботодавця при підборі персоналу

У нас в організації не було робочого графіку, дрес-коду, ми не мали обмежень у кількості днів відпустки та багато іншого. Культура - це енергія, яка наче невидимий клей, що поєднує (чи роз'єднує!) все в організації. Вона показує, як люди взаємодіють, поводяться, навчаються, працюють разом чи ні, підходять до викликів.  

Робоча культура - це не окремий елемент вашого успіху, а його фундамент. Це той дух, що наповнює  кожну з них унікальністю та конкурентною перевагою у довгостроковій перспективі.

Если Вы заметили орфографическую ошибку, выделите её мышью и нажмите Ctrl+Enter.
Статьи, публикуемые в разделе "Мнения", отражают точку зрения автора и могут не совпадать с позицией редакции LIGA.net
Вакансии
Больше вакансий
Project Manager (впровадження CRM)
Киев Група компаній ЛІГА
Редактор стрічки новин
Киев Медіа холдинг Ligamedia
Head of PR
Киев Група компаній "ЛІГА"
Разместить вакансию

Комментарии

Последние новости