Нарешті Ізраїль ратифікував Угоду про міжнародну торгівлю з Україною та вже з 1 січня 2021 року почне працювати зона вільної торгівлі між нашими країнами. 

Передісторія

Перемовини щодо створення ЗВТ між Україною та Ізраїлем розпочалися ще у 2013 році. Але тільки у 2016-2018 році уряд активно працював у цьому напрямі. І, як результат, 21 січня 2019 року було підписано Угоду про вільну торгівлю

Для набуття чинності Угода повинна бути ратифікованою обома сторонами. Україна ратифікувала її ще в серпні 2019 року і майже півтора роки очікувала на цей крок зі сторони Ізраїлю.

Які можливості відкриє для бізнесу ЗВТ з Ізраїлем

По-перше, поетапне скасування ввізного мита на товари сільськогосподарського та промислового призначення. 

У 2020 році основна частка в українському експорті до Ізраїлю належала зерновим ($170 млн), чорним металам ($92,52 млн), деревині ($11, 23 млн). 

Вже з січня 2021 року українські експортери експортуватимуть більшість цих товарів з нульовим ввізним митом. Протягом наступних етапів (2024, 2026, 2028 року) нульове мито почне застосовуватись і до інших товарів: від морепродуктів та горіхів до текстилю та меблів. 

Тенденція, яка прослідковується в Угоді, – значне зменшення розміру мита саме на промислові товари (до 80%).

З української сторони також знизяться мита. Протягом 2020 року імпорт хімічної продукції з Ізраїлю в Україну склав понад $52 млн. Значна частка цих товарів імпортувалась під мито 5%. Але з набранням чинності Угодою, такі продукти імпортуватимуться в Україну з нульовим митом. 

По-друге, правила походження товарів визначатиметься згідно преференційних правил Регіональної Конвенції Пан-Євро-Мед. Це означає, що Ізраїль в найближчому майбутньому зможе доєднатися до країн, з якими можлива кумуляція походження (країн ЄС, ЄАВТ, Грузії).

Товар ізраїльського походження зможе імпортуватися в Україну, перероблятися та експортуватися в ЄС як товар українського походження. При цьому достатня переробка не вимагатиметься.

Візьмемо для прикладу ізраїльські апельсини, експорт яких у 2019 році становив $229 млн. Свіжі апельсини ізраїльського походження імпортуються в ЄС з митом 6,5%, а апельсиновий сік – 3,6%. Водночас, такі ж апельсини та сік українського походження імпортуються в ЄС з нульовим митом. 

Угода також передбачає нульове мито для імпорту деяких видів концентратів апельсинового соку в Україну. 

За загальним правилом, апельсиновий сік з ізраїльських апельсинів набуває українського походження внаслідок достатньої переробки, яка не дозволяє використання напівфабрикатів (концентратів). Також вартість сировини для такої переробки не повинна перевищувати 30% вартості готового соку. 

На противагу цьому правилу, кумуляція дозволяє переробку з концентрату апельсинового соку, а вартість сировини не має значення для набуття походження країни переробки. 

Тобто апельсиновий сік імпортуватиметься в ЄС як український під 0%, якщо він зроблений з ізраїльського концентрату апельсинового соку, який перероблений в Україні. 

Завдяки кумуляції ізраїльські виробники апельсинового соку зможуть зменшити витрати як на виробництво, так і на мито при імпорті в ЄС. 

По-третє, походження товарів зможе підтверджуватися електронним сертифікатом EUR.1, що вперше передбачено в такій угоді з Україною. Таке нововведення може мати наслідком те, що вже зовсім скоро електронний сертифікат буде запроваджено у відносинах із іншими країнами-учасниками Регіональної конвенції Пан-Євро-Мед. 

Усе це створює нові торгівельні можливості для бізнесу в Україні та Ізраїлі, а також для міжнародних компаній, які працюють з цими країнами.