Більше половини інгредієнтів, із яких складається їжа в МакДональдз Україна — вироблені чи вирощені в Україні. Вони їдуть з Вінниччини, Дніпропетрівщини, Білої Церкви, Київщини та Херсонщини. А іноді потрапляють навіть у ресторани МакДональдз в інших країнах — Грузії чи Молдові, наприклад. 

Для мережі співпраця з локальними постачальниками дозволяє не лише полегшити логістику та швидко реагувати на потреби клієнтів, а й робити внесок у розвиток українських підприємств та економіки в цілому, говорять у компанії. 

"МакДональдз постійно шукає постачальників в Україні, оскільки в основі політики і цінностей компанії – збільшення частки локальної продукції. Для цього ми регулярно аналізуємо список імпортованих продуктів і шукаємо можливості для виготовлення їх тут. Загалом щороку ми намагаємося розпочати співпрацю в середньому з двома-трьома новими місцевими партнерами. До кінця цього року ми плануємо завершити процес підготовки й розпочати роботу ще з чотирма новими українськими компаніями", — зазначає Олег Атанов, керівник відділу з організації постачання МакДональдз Україна. 

Для партнерів МакДональдз же співпраця з таким гігантом — гарантія довготривалого партнерства та високої якості продукції, бо мережа обирає постачальників всерйоз і надовго. 

Чотири аудити на рік: Як стати єдиним постачальником салатів для усіх МакДональдз України
Фото – Пресслужба МакДональдз в Україні

Але аби стати постачальником МакДональдз компанії треба докласти неабияких зусиль. Чи варта гра свічок? 

Розібратися з цим LIGA.net сробує у партнерському проєкті з МакДональдз "Їж своє", в рамках якого ми поспілкувалися з чотирма компаніями-постачальниками мережі, та розпитали, що це їм дало, і до чого треба бути готовими. 

Першою свою "хрустку історію" розповіла Світлана Павлик, директорка єдиного постачальника салатів у МакДональдз – компанії "Фіно Верде", яка належить до групи компаній Green Holding (Польща). Короткий експлейнер про овочі в найвідомішому ресторані швидкого обслуговування. 

Чотири аудити на рік: Як стати єдиним постачальником салатів для усіх МакДональдз України

Світлана Павлик, директорка ТОВ ФІНО ВЕРДЕ

– Чому саме ваша компанія постачає овочі в МакДональдз?

– Компанія перемогла на тендері, який проводив МакДональдз. Щоб потрапити в перелік кандидатів, треба було довести, що ми, по-перше, ведемо бізнес офіційно та згідно з законодавством. Ми маємо дотримуватися високих соціальних стандартів, бути лідером у своїй галузі, особливо в плані розвитку нових технологій. А по-друге, що природно для харчового виробництва, — ми мали підтвердити, що дотримуємося стандартів якості та безпечності продукції. Зокрема маємо систему НАССР (система контролю ризиків). 

– Чи може продукція з часом зіпсуватися? Як часто трапляється – на початку роботи все прекрасно, а потім якість погіршується?

– Ні, адже компанія на регулярній основі проходить аудити: як заплановані, так і неоголошені. Такі аудити проводяться незалежними компаніями за визначеними стандартами МакДональдз. Вимоги дуже жорсткі. 

Ми проходимо чотири аудити на рік. Один запланований, за стандартами SQMS, який проводиться протягом двох днів. Під час цього аудиту перевіряється як стан виробництва, так і стан налагодження процесів і відповідність документації. Другий – неоголошений. Тобто в будь-який момент протягом року до нас заходять аудитори, які повністю перевіряють наше виробництво. 

Чотири аудити на рік: Як стати єдиним постачальником салатів для усіх МакДональдз України
Фото – Пресслужба МакДональдз в Україні

Третій аудит називається Traceability (Прослідковування), – під час нього ми зобов’язані протягом трьох годин надати всю інформацію про будь-яку продукцію, що була випущена на нашому підприємстві. Це дані про сировину, яку ми використовували (з повною деталізацією її походження), показники контрольних точок виробництва, інформація щодо всіх матеріалів, які були задіяні, сертифікація на них. Такий звіт може містити до 90 документів. Тож готовність компанії його надати свідчить про налагодженість процесів. 

Четвертий – це щорічний аудит щодо соціальної відповідальності. Вимогами для проходження є дотримання чинного законодавства у сфері працевлаштування, відповідність вимогам МакДональдз в питаннях соціальної рівності та захищеності, залученість до процесів захисту навколишнього довкілля. 

Крім цих обов'язкових перевірок, які проводяться незалежними компаніями, представники МакДональдз самі часто відвідують виробництво та просто приїжджають у гості. Відділ якості, окрім контролю, забезпечує ще й хороший навчальний процес, особливо важливий на початкових етапах співпраці компаній. 

– Які овочі можна знайти в МакДональдз?

– Свіжі нарізані салати, шинковані овочі, миті томати та огірки. До салатної суміші входить кілька компонентів: батавія, фрізе, лолло россо і рукола. 

Чотири аудити на рік: Як стати єдиним постачальником салатів для усіх МакДональдз України
Фото – Пресслужба МакДональдз в Україні

– Чи може бути, що, наприклад, восени якогось салату не вистачатиме? Або влітку він зіпсується від спеки? 

– Аби мати безперебійні поставки, потрібно коректне і довгострокове планування. Для цього визначаються зони вирощування продукції, розмір поставок і, пізніше, налагодження самого процесу. Салатна продукція не може бути на довгому зберіганні. До компанії приходять машини майже щодня і все, що потрапляє до нас на склад, швидко йде у виробництво, в переробку і доставляється клієнтові. Наша задача – скоротити дистанцію від поля до кінцевого споживача. 

Цибуля чи морква збирається восени, далі вона зберігається в спеціальних сховищах, і ми закуповуємо сировину дрібними порціями. Наша робота полягає в тому, щоб у нас завжди була сировина, а в МакДональдз завжди був продукт. Фіно Верде використовує сировину, вирощену компаніями групи Green Holding  і  також купує в українських постачальників. 

– Ви отримали овочі від постачальників. Який шлях вони далі проходять?

– Сировина, після доставки та перевірки, потрапляє на лінію, де оператори ведуть попередню підготовку салату: тобто забирають серцевину, забирають листочки, які пошкоджені. Потім салат направляють на лінію, яка робить автоматичну обробку. Це – нарізка, мийка, сушка і пакування. В МакДональдз отримують салат у великих упаковках, який запакований в модифікованій атмосфері (це майже повітря, тільки з трохи іншими співвідношеннями компонентів). Саме ця суміш використовується для приготування салатів, які є у меню МакДональдз. 

Чотири аудити на рік: Як стати єдиним постачальником салатів для усіх МакДональдз України
Фото – Пресслужба МакДональдз в Україні

– Якщо МакДональдз змінює рецептуру та вводить новий салат, то як ви домовляєтеся про введення його у виробництво? 

– Процес створення нового продукту вимагає ретельної та тривалої підготовки. Спочатку виникає потреба в новому продукті, тож спочатку розглядаються різноманітні ідеї щодо того, яким він має бути. Підбирається рецептура сумісних між собою складників, проводяться дослідження та дегустації. І лише після цього запускається процес підготовки: на полях висаджуються салати, розробляються та готуються пакувальні матеріали. Весь процес запуску нового продукту становить від кількох місяців до півроку. 

Як і навіщо МакДональдз обирає локальних постачальників 

Чотири аудити на рік: Як стати єдиним постачальником салатів для усіх МакДональдз України

Олег Атанов, керівник відділу з організації постачання МакДональдз Україна

Ми не завжди виграємо в ціні, працюючи з місцевими постачальниками. Наше рішення працювати з українськими компаніями — це частина нашої філософії, основа якої – розвивати і бути корисними суспільству країни, в якій працюємо. Ми допомагаємо українським компаніям по-новому будувати бізнес і вийти на новий рівень якості. Наші вимоги до якості продуктів і послуг допомагають розвивати місцевий бізнес, рівень ведення бізнесу як такого, його етику і, як результат, переваги від цього отримує суспільство загалом. 

МакДональдз завжди намагається працювати з кращими компаніями на ринку. Серед наших постачальників у різних категоріях є ТОП-3 у своєму напрямку. Наприклад, Фіно Верде, за своєю експертизою, обладнанням, станом виробництва, це – точно компанія №1 у сегменті салатної продукції, яка зарекомендувала себе за всі роки як дуже надійний постачальник. 

Чотири аудити на рік: Як стати єдиним постачальником салатів для усіх МакДональдз України
Фото – Пресслужба МакДональдз в Україні

Щоб стати постачальником МакДональдз, компанія має відповідати нашим суворим вимогам до якості й безпечності продукції. Для цього підприємству необхідно обов’язково пройти два аудити, які здійснює незалежна міжнародна аудиторська компанія:

1.  Аудит системи безпеки якості продукції. 

2.  Аудит умов праці для працівників (соціальна відповідальність компанії).

Компанії, які пройшли ці два аудити, надають комерційні пропозиції і далі приймається рішення про співпрацю. У середньому цей процес – від початку переговорів до заведення продукту в ресторан – займає не менш як один рік. Основна умова співпраці з МакДональдз – стан виробництва і відповідність цих виробництв тим вимогам, які ми ставимо глобально всім постачальникам без винятку.

Чотири аудити на рік: Як стати єдиним постачальником салатів для усіх МакДональдз України
Фото – Пресслужба МакДональдз в Україні