UA

#аДомаЛучше! Шесть причин предпринимателю вернуться в Украину

 #аДомаЛучше! Шесть причин предпринимателю вернуться в Украину

CEO и сооснователь в Creative Quarter, экс-топ-менеджер Ciklum и GlobalLogic
15.08.2019, 10:36

Есть много препятствий, из-за которых заниматься честным бизнесом в нашей стране сложно. Для одних - преграда, для других - повод к действию! (укр.)

Україна - на восьмому місці в світі серед країн з найбільшою кількістю емігрантів: мільйони українців виїхали за роки незалежності. Повернулися - тисячі, а тих хто повертався "зі щитом", досягнувши успіху за кордоном, набагато-багато менше. Ми знайшли людей, які, попри радужні перспективі за кордоном, повернулися до України і досягли успіху у бізнесі тут.

Перший герой проекту "А вдома краще!" - Роман Хміль, генеральний директор та співзасновник Creative Quarter, засновник компанії SourceValley, яку пізніше поглинула компанія GlobalLogic (якийсь час Хміль був керуючим директором цієї IT-компанії), ініціатор створення ГО Моя дорога та руху BrainBasket Foundation.

З одного боку, є безліч причин, чому вести бізнес в нашій країні є надзвичайно складним та ризикованим заняттям: корумпованість судової системи (захист права власності), низька платоспроможність населення, поганий інвестиційний клімат, висока вартість позикових грошей, високі ризики на рівні країни через війну з Росією, тиск силових та фіскальних структур.

Проте, незважаючи на це, а деколи саме через ці фактори, бізнесмени досягають успіху і в Україні. Під успіхом маю на увазі чесно зароблені гроші, а не схеми та хабарі. 

Що ж дозволяє заробити гроші в Україні, і чому деякі підприємці повертаються і стають успішними саме у нас?

1. На нашому ринку надзвичайно мало підприємців

Негативна селекція совка, який перетворював всіх на слухняних роботів та на генетичному рівні зашивав всім у мізки, що "ініціатива буде наказана", знищила безліч таких людей. Тому наш ринок значно відстає від західних з точки зору насиченості винахідниками, новаторами та підприємцями. Також, через високу корупцію та інші ризики, на наш ринок все ще бояться виходити іноземні компанії.

В результаті, рівень конкуренції (кількість гравців на ринку) все ще надзвичайно низький, порівнюючи з розвинутими країнами. І це дозволяє компанії-стартапу пережити найнебезпечніші перші роки на ринку. А деколи працювати роками без конкурентів взагалі, тобто будучи монополістом з першого ж дня роботи.

2. Низька точка входу, тобто розмір інвестицій, які потрібні, щоб стартувати бізнес, - суттєво нижча, ніж на Заході

Так, у нас довше і складніше зареєструвати бізнес, але критичний ресурс на старті - це інвестиції. З одного боку їх важче знайти, але з іншого боку, їх часто потрібно значно менше, ніж на Заході.

3. Дешевий ресурс у вигляді кваліфікованих робочих рук

В Україні відносно високий рівень освіти (у порівнянні з іншими країнами, що розвиваються) та високий відсоток людей з вищою освітою. Так, вона не є якісною, випускникам бракує сучасних знань та практичних навичок. Але це люди, які мотивовані чогось досягти, тому з ними можна працювати.

Половина наших ІТ-компаній займається в результаті найпростішим - перепродає ресурс на Захід і заробляє на цьому арбітраж. А далі, заробивши стартовий капітал, можна вже думати і над створенням більш складних продуктів та послуг.

4. У нас "поле не пахане" в більшості сегментів економіки та побуту

Наша країна все ще суттєво відстає від розвинутих країн світу. Більше того, через відсутність реформ, останні 25 років ми відставали, а не наздоганяли цей потяг. Так, у відсталій країні складніше створювати продукти, націлені на розвинуті ринки, які здатні конкурувати на міжнародній арені.

Але з іншого боку є плюс - це створює для підприємця в нашій країні безліч можливостей "заповнити прірву" між нашим і розвинутими ринками, шляхом копіювання західних бізнес-моделей, так і через розробку та впровадження власних інновацій.

5. Вдома і стіни допомагають

В Україні ми краще розуміємо всі нюанси і деталі ринку, цінності споживачів, культурні аспекти тощо, на відміну від того, коли їдемо займатись бізнесом за кордоном. В результаті, ми набагато краще розуміємо, що відбувається на ринку, рідше помиляємось, можемо бути більш впевнені в собі.

Це дозволяє бути компетентно-сміливим, а не аферистом, який витрачає гроші інвесторів у розрахунку на "авось". І ця компетентна сміливість критично важлива на початкових етапах компанії. А в чужій країні складно бути в чомусь впевненим, поки не проведеш там з десяток років.

6. Фінансування на старті

На початкових етапах бізнесу найбільше допомагають friends & family - друзі та сім‘я. І вони у нас саме тут, там де ми виросли. Взагалі знайомства (в хорошому сенсі цього слова, networking) мають дуже важливе значення у бізнесі. Там, де ми виросли, вчились і працювали, у нас формується велике коло знайомств, яке часто допомагає в роботі. Формування такого кола знайомих вимагає багато часу, і в будь-якій іншій країні доведеться витратити на це 5-10 років.

Якщо ви або ваші знайомі жили, навчалися, вели бізнес або працювали за кордоном, але в якийсь момент вирішили приїхати/ повернутися в Україну і вже тут стати підприємцем, а головне - хочете поділитися позитивними враженнями ведення бізнесу в Україні, пишіть на [email protected] Ми обов'язково розглянемо і опублікуємо їх досвід. 

Если Вы заметили орфографическую ошибку, выделите её мышью и нажмите Ctrl+Enter.
Статьи, публикуемые в разделе "Мнения", отражают точку зрения автора и могут не совпадать с позицией редакции LIGA.net
Вакансии
Больше вакансий
Project Manager (впровадження CRM)
Киев Група компаній ЛІГА
Редактор стрічки новин
Киев Медіа холдинг Ligamedia
Head of PR
Киев Група компаній "ЛІГА"
Разместить вакансию

Комментарии

Последние новости