Коронавирус наступает: 2019-nCoV убивает не только людей

Коронавирус наступает: 2019-nCoV убивает не только людей

член наблюдательных советов Центра Trade +, TechUkraine, SheExports и Укргидроэнерго, экс-заместитель министра экономического развития и торговли - торговый представитель Украины
04.02.2020, 09:40

Масштаб угрозы миру и глобальной экономике от коронавируса может быть огромный. Уже сейчас Bloomberg оценивает потери в $160 млрд (укр.)

Цього тижня буде одна важлива міжнародна тема, про яку мало говорять в Україні, а не топ–5 важливих міжнародних теми, як завжди. Чому? Бо масштаб загрози для світу та глобальної економіки може бути величезний.

Коронавірус: на ранок 4 лютого, кількість заражених - понад 20 000 людей в світі, десятки мільйонів людей в Китаї перебувають на карантині всередині своїх міст, закриті тисячі заводів, припинене міжнародне авіасполучення, заборони або обмеження в’їзду відвідувачів з Китаю та людей, які там побували протягом останніх двох тижнів.

Саме невизначеність з поширенням, локалізацією, лікуванням вірусу вже руйнує світові торговельні ланцюги та ланцюги доданої вартості, знижує вартість активів та змушує глобальний бізнес приймати жорсткі рішення, виходячи з обмеженої інформації.

Ця криза випробовує всю глобальну економічну систему і раптово похитнула крихке економічне зростання. Це також перевірка економічної міці Китаю, як споживача, і здатності США підсилюватись, коли Китай починає пригальмовувати.

Китай зараз - це п’ята частина світового ВВП та третина світового економічного зростання (більша частка світового зростання ніж США, Європа та Японія разом).

Китай – це другий за ринок для українського експорту після Євросоюзу (експорт товарів за 11 місяців 2019 року склав $3,2 млрд, це 7,2% від загального експорту).

Україна також залежить від світового економічного зростання, бо ми є експортно-орієнтована економіка. Ще одним фактором економічного зростання є залучення іноземних інвестицій. Тому коронавірус може мати вплив на Україну не лише в контексті сфери охорони здоров’я, але й української економіки, розвитку українського бізнесу, залучення інвестицій.

Сповільнення економічного зростання в Китаї очікується у всіх галузях, темпів виробництва - через закриття чи призупинення роботи виробництв, в тому числі запасних частин та товарів іноземних виробників. Ще це сповільнення темпів споживання через закриття магазинів, закладів харчування та розважальних закладів через обмеження, запроваджені на знаходження людей в публічних місцях.

Вже зараз ми бачимо скорочення імпорту Китаєм, а за умови падіння споживання та вповільнення економічного зростання, темпи скорочення лише зростатимуть.

А ще вже зараз відбувається зниження попиту на нафту, бо Китай є найбільшим в світі імпортером. І це спричинило падіння ціни на нафту на 16% з моменту виявлення в країні коронавірусу.

Китайські ринки різко впали в день відкриття торгів після новорічної перерви. Shanghai Composite впав на 7,7%, Shenzhen Composite знизився на 8,4%.

При цьому, експерти вважають, що падіння 3,7% індексу Dow Jones Industrial Average також відбулось через поширення коронавірусу.

Ще один з факторів впливу - неминуче скорочення кількості китайських туристів. Тому всі експерти сходяться на думці, що вплив на світову економіку буде.

Значна частина пробують прогнозувати вплив. Bloomberg оцінює втрати від коронавірусу у $160 млрд. А десять економістів, опитаних у минулу п'ятницю The Wall Street Journal, знизили очікування на зростання Китаю у першому кварталі на понад відсотковий пункт до середнього 4,9%. Після цього США запровадило заборону на польоти і в’їзд не громадян США, які відвідували Китай протягом двох тижнів.

Goldman Sacs очікує, що вірус зменшить ріст у США на 0,4- 0,5 процентного пункту у першому кварталі, при цьому зростання відновиться у другому кварталі, залишаючи мінімальний вплив на річний ріст. Але експерти зазначили, що, зважаючи на не прогнозовану ситуацію, складно робити прогнози.

Частина експертів пробує робити оцінки, виходячи з впливу виникнення подібних спалахів раніше, наприклад SARS 15 років тому. Проте тоді Китай займав порівняно невелику частину світової економіки, а зараз - це п'ята частину світового ВВП.
Проте, поки значна більшість погоджується, що невизначеність з розповсюдженням, можливістю локалізації, лікування чи винайдення вакцини – роблять навіть приблизні прогнози неможливими.

Висновок, коронавірус вже впливає на світову економіку, а масштаб цього впливу поки майже ніхто не береться передбачити. Однозначно варто очікувати впливу ситуації з коронавірусом на економіку України і уряду готуватись до найгіршого можливого сценарію.

Бо як говорить латинське прислів’я «Praemonitus, praemunitus» - «Попереджений — значить озброєний».
Проте, всім також відомо, що будь-яка криза може стати новими можливостями, як для України, так і для українського бізнесу на світовому ринку.

Це і залучення інвестицій у виробництво, розміщенням вже на діючих підприємствах виробництв для глобальних корпорацій, експорт українських товарів та послуг.

Найголовніше - не забувайте обов’язково мити руки!

Если Вы заметили орфографическую ошибку, выделите её мышью и нажмите Ctrl+Enter.
Статьи, публикуемые в разделе "Мнения", отражают точку зрения автора и могут не совпадать с позицией редакции LIGA.net

Комментарии

Последние новости