Несподівана пандемія коронавірусу та послідуючі міри боротьби з нею, такі як тотальний карантин майже у всіх країнах світу, стали глобальним тест-драйвом того, як виглядатимуть робочі відносини у найближчому майбутньому.    

Гнучкий графік, можливість дистанційної роботи, вільний дрес-код — все це дуже скоро стане звичним та буденним. 

Саме такого стилю роботи прагне нове покоління фахівців-міленіалів, які у 2025 році становитимуть 75% робочої сили по всьому світу, згідно висновків дослідження Global generations компанії EY. 

Роботодавці це розуміли ще до кризи і потроху впроваджували такий графік роботи, щоб виграти війну за таланти. 

Така демографічна вікова зміна має значний вплив на ринок праці. Минулорічне дослідження "Investment Professional of the Future" міжнародного CFA Інституту, в рамках якого було опитано близько 4000 представників інвестиційних компаній по всьому світу, виявило, що мілленіали мають більш високі вимоги до гнучкості робочого графіку, а також прагнуть не просто рівноваги між роботою та особистим життям, а їх інтеграції.

Тим більше, що межі роботи та життя все важче визначити, бо, за допомогою сучасних технологій, співробітники можуть бути постійно на зв’язку.

Мілленіали бачать свою кар’єру, де можна вільно переходити на різні кар’єрні рівні та мати власний розвиток. Саме у прагненні особистого розвитку та корисного досвіду вони готові змінювати багато працедавців до тих пір, поки не знайдуть того, хто задовольнить їх по всім критеріям.

Завдяки зростаючому впливу міленіалів, наступні 5-10 років умови праці у більшості компаній суттєво зміняться. Про це свідчать дані прогнозу CFA Інститут.

Що чекають роботодавці від цих перевтілень, які моделі праці стануть буденними, окрім дистанційної роботи та гнучкого робочого графіку?

1. Job sharing та Agile команди - можливість двом або більше співробітникам займати одну посаду (job sharing), що збільшує ефективність виконання певної функції та дає більше вільного часу.

Крос-функціональні Agile команди стануть більш інтегрованими в структури компанії, маючи можливість виконувати ролі, не передбачені організаційною структурою.

Для працедавця створення таких команд є ефективнішими, ніж утримання окремих фахівців, навіть якщо вони є супер-професіоналами. Однак, надважливими стають відкриті, чіткі та прозорі комунікації у команді (включаючи комунікації щодо компенсацій).

2. Open space та простір для дозвілля 

Open space, де робочі місця не закріплені за певними працівниками, допомагає командам бути гнучкими та адаптуватись до нових умов, а також швидко розпочинати нові проекти. Усе частіше в офісах з’являтимуться не тільки місця для дозвілля, але й простір для догляду за дітьми.

3. Відпустки на будь-які потреби 

Буде з'являтися більше можливостей для відпочинку за рахунок відсутності політик відпусток, тобто працівник зможе планувати відпустку відповідно до своїх потреб.

Більш поширеними стануть "творчі відпустки" (subbaticals), коли людина робить довгу перерву в роботі із збереженням місця роботи та заробітньої плати, для зміни діяльності або пошуку творчого натхнення. Або ж можливість отримання досвіду в іншій країні - secondment.

4. Безстресові оцінки результативності

Щорічні оцінки співробітника менеджером (performance appraisals) змінюються на користь регулярних оцінок продуктивності (performance check-ins), які проходять більш ефективно, швидко і завдають менше стресу обом сторонам.

5. Гаджети та сервіси для підвищення продуктивності 

Продуктивність працівників підвищується та може вимірюватись за допомогою невеликих гаджетів, що носить співробітник (wearables), наприклад, смарт-годинників, смарт-браслетів чи смарт-окулярів. 

Так, смарт-окуляри допомагають працівникам складських приміщень швидко знаходити необхідні товари, а медичним працівникам  історію пацієнта та надавати невідкладну допомогу.

Зважаючи на це, електронна пошта, як канал зв’язку, втрачатиме позиції на користь альтернативних засобів комунікацій: месенджерів, трекерів.

Усі ці форми робочих відносин  більше схожі на нове світосприйняття. Час вимушеної віддаленої роботи через коронавірус, дає компаніям можливість переглянути свої бізнес-моделі та формат взаємовідносин з командами.

Саме зараз можна спробувати не тільки дистанційну роботу, але й інші формати роботи, які вже давно чекали свого часу.

Тим більше, що вони дозволяють оптимізувати витрати компанії, підвищити її гнучкість та мотивацію команди.

Змінюйтесь сьогодні та першими отримуйте переваги від майбутнього.