Після того, як країна дізналася про заробітну плату керівників Укрпошти Ігоря Смілянського та НАК Нафтогаз Андрія Коболєва, у суспільстві почалось обговорення доходів високопосадовців. Керівники державних підприємств отримують значно быльше за міністрів, оскільки це дозволено українським законодавством.

Я прихильник того, що державний сектор повинен мати велику заробітну плату, щоб його працівники були ефективними та не піддавались на спокуси корупції. Тоді там будуть працювати найкращі в країні люди.

Ефективність їх роботи - ключовий момент, оскільки саме вона є сьогодні під питанням. Після фактично повного перезавантаження в 2014-2015 роках центральні органи влади стали більш прозорими, але менш професійними. І питання професійності постає навіть за декілька років після того, як відбулось оновлення нижньої, середньої та вищої ланки чиновників.

Згідно з Законом України "Про державну службу", який набув чинності 1 травня 2016 року, заробітна плата державного службовця складається з шести складових:

- окладу;
- надбавки за вислугу років;
- надбавки за ранг;
- виплати за додаткове навантаження в зв’язку з виконанням обов’язків тимчасово відсутнього службовця;
- виплати за додаткове навантаження в зв’язку з виконанням обов’язків за вакантною посадою за рахунок економії;
- премія місячна, квартальна та щорічна.

Цією ж статтею 50 Закону з 1 січня 2019 року передбачено, що загальний розмір премій, які може отримати держслужбовець за рік, не може перевищувати 30% від його посадового окладу. 

Станом на 2018 рік посадовий оклад будь-якого міністра в Україні був встановлений у розмірі 18 000 грн, першого заступника – 15 800 грн, а заступників – 14 500 грн. За підсумками першго півріччя минулого року в середньому керівник міністерства, включаючи замів, отримував 69 800 грн, із яких посадовий оклад складав лише 15500 грн, або 22% від доходу.

На середину минулого року дохід керівництва міністерств складався на 37% із надбавок за навантаження, у тому числі з розробки нормативних актів, 22% із окладу, на 13% із матеріальної допомоги, на 9% із премій, на 7% із надбавок за вислугу або ранг і на 11% із інших виплат.

У той час, на червень 2018 року, за даними Державної служби статистики, середня заробітна плата в Україні складала 9100 грн, у тому числі в Києві – 13 600 грн. А в агросекторі вона дорівнювала 7500 грн, в промисловості – 9600 грн. Тобто заробітна плата міністра або його заступника майже в вісім разів вища за середньостатистичну зарплату. Це достатньо для того, щоб людина віддавалась своїй роботі та не поглядала "наліво".

Даний аналіз охоплює 16 міністерств із 18. Міністерство у справах ветеранів було створено лише наприкінці минулого року, а Міністерства регіонального розвитку та юстиції не надали інформації щодо заробітної плати. Та й правда, а для чого? Щоб якісь платники податків рахували їх гроші…

Виводи, які можна зробити, полягають в тому, що держава почала відповідальніше відноситись до працюючих в держсекторі, але постає питання професійності роботи державного апарату, у тому числі відповідальності керівників за приховування інформації щодо розміру доходів працівників державних структур, які вони очолюють.

Джерело - блог автора